Fotó: Makkay József
Románia a tehéntejtermelés terén az utolsó helyen található az Európai Unióban. Szakemberek szerint a hatalmas lemaradás a felaprózódott birtokviszonyokkal és a rossz agrártámogatási rendszerrel magyarázható.
2023. november 22., 13:422023. november 22., 13:42
2023. november 22., 13:512023. november 22., 13:51
A folyamatosan csökkenő romániai szarvasmarhaállomány új negatív statisztikával társul: az Európai Unió tagországai közül nálunk a legkisebb a tehenek átlagos tejtermelése. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat a napokban hozta nyilvánosságra a 2022-es adatokat: a tehenenkénti 3 367 literes évi átlagos tejtermeléssel Románia az uniós rangsor utolsó helyén található. Az utolsó előtti helyet Bulgária foglalja el haszonállatonként 3621 literes átlaghozammal.
Ha figyelembe vesszük a vezető tagországok statisztikáit – Dánia 10 187, a 2. helyen található Észtország pedig 10 128 liter/tehén –, a romániai tejtermelés elképesztően alacsony.
Mezőgazdasági szakemberek szerint a negatív trendre a felaprózódott birtokviszonyokban, a kisgazdaságok tehénállományának alacsony tejhozamában és a rossz struktúrájú mezőgazdasági támogatásokban keresendő a válasz.
Romániában kevés a több száz, és még kevesebb a több ezer fejőstehenet tartó farm. A kisgazdaságok hozamát nagyban csökkenti a fajtaválaszték, a szakszerű tenyészkiválogatás és a korszerű állattenyésztési, takarmányozási tapasztalatok hiánya.
A fejlődést akadályozza a romániai tejpiacot elárasztó hatalmas mennyiségű nyerstej importja is, emiatt a magasabb költséggel előállított, de jobb minőségű hazai tej nehezebben talál vevőre.
A hazai tej- és tejtermék-fogyasztás legnagyobb részét lefedő multinacionális tejfeldolgozó cégek romániai leányvállalatai elsősorban importtejet vagy tejport használnak nyersanyagként. A hazai gazdák tejét főleg a kisebb tejfeldolgozó üzemek vásárolják fel, amelyek jóval szűkebb piaci értékesítési lehetőségekkel rendelkeznek.
A mezőgazdasági minisztérium az idéntől életbe léptetett tejtörvénnyel támogatja a hazai gazdák és tejfeldolgozó üzemek boldogulását. Barabási Antal RMDSZ-es államtitkár szerint zéró toleranciát képviselnek a a törvényt megszegőkkel szemben.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!