A tehéntartó gazdát az ág is húzza, egyre nehezebb a tejtermelés (VIDEÓ)

tehén

Fejőstehenek az ombodi farmon. Harminc évvel ezelőtt mások voltak a kilátások

Fotó: Orbán Orsolya

Az év Szatmár megyei állattenyésztője címet elnyert ombodi Balogh gazdacsalád bő harminc éve alapozta meg tejtermelő szarvasmarhafarmját. A negyven fejőstehénnel és még ugyanennyi növendékkel működő állattelepen ifjabb Balogh Csaba Gyula állattenyésztő mérnök korszerű farmot tervez, amihez pályázatokból szerezne pénzt. Videós riportunkban az egyre nagyobb kihívások elé néző tejtermelés nehézségeit és fejlesztési lehetőségeit járjuk körül.

Makkay József

2025. március 26., 07:592025. március 26., 07:59

2025. március 26., 10:162025. március 26., 10:16

Két nyugat-európai gyártmányú új traktor, különböző mezőgépek, és betakarító kombájn sorakozik a Szatmár megyei Ombod határában kiépített tehénfarm istállói előtt. A két és fél hektáros területen elterülő állatfarm mezőgépeivel mintegy 200 hektár területet dolgoz meg a Balogh család: a saját és a bérelt földeken zömében takarmányt termesztenek a 85 fős szarvasmarha-állomány számára, de a szántóföldi növénytermesztésből eladásra is futja.

A Partiumi Falugazdász Hálózat tavaly decemberi díjkiosztó ünnepségén

a megye legjobb állattenyésztő gazdája kitüntetést elnyert Balogh Csaba azt mondja, szívesen beszél munkájáról, mert szereti az állattenyésztést – ebben nőtt fel a szülői portán –, de egyre kilátástalanabbnak érzi az ágazat jövőjét.

A hentesnek tanult gazda 1985-ben helyezkedett el első szatmárnémeti munkahelyén, majd esti líceumi szakon leérettségizett, és kitanulta a szakácsmesterséget: kereken húsz évet dolgozott a megyeszékhely két éttermében, közben otthon teheneket tartott.

tehén Galéria

A Balogh család a szülői portán. Ifjabb Balogh Csabát is itt ,,fertőzte" meg az állattenyésztés

Fotó: Orbán Orsolya

,,31 éve házasodtam meg, a feleségem szintén gazdacsaládból származik: úgy döntöttünk, hogy a szülőktől örökölt tehéntartást megpróbáljuk fejleszteni, mert akkoriban megérte a tejtermelés, szép pénzt hozott a család számára” – emlékezik a kezdetekre.

Amíg 5-7 szarvasmarha volt a portán, a tejet háztól értékesítették falubelieknek, de készült sajt, túró és tejföl is, így a tejtermelés haszna a zsebükben maradt. Akkora igény volt a házi tejtermékekre, hogy folyamatosan növelték a pirostarka állományt, de egyszer csak kiderült, hogy házi körülmények között már nem tudnak megbirkózni a rengeteg munkával.

A falu főutcáján található porta állattelepe az egyik szomszédot zavarta, így arra kényszerültek, hogy helyet váltsanak, és zöldmezős beruházásként a falu közelében található mezei tanyán építettek új istállót és más gazdasági épületet.

Közben megugrott az állatállomány is, így a megtermelt tehéntejet tejfeldolgozó cégeknek adták el, de ezzel a lépéssel a haszon jelentős részéről is le kellett mondjanak.

tehén Galéria

Balogh Csaba három évtizede gyarapítja állattelepét

Fotó: Orbán Orsolya

A tehénfarmon nehezen éri a széle a hosszát

Vendéglátónkkal a tágas, világos marhaistállóban számolgatjuk, mi mennyibe kerül, mennyit hoz az uniós támogatás, illetve a tejeladás a portára. A 40 tejelő szarvasmarha és a 700 kilóra felhizlalt bikák árából származó pénz a területalapú támogatással és a tejtermelő tenyészállatokért járó dotációval együtt is nehezen fedezi a gazdálkodás költségeit.

„1,2 hektárra mintegy ezer lejbe kerül egy zsák kukoricahibrid-vetőmag, nagyjából ennyi területalapú támogatást kapunk. A felhasznált üzemanyagra szintén érkezik valamennyi szubvenció, de

Idézet
ha a kiadás és a bevétel oldalon mindent összeszámolok, alig éri a széle a hosszát. Ami pénz pluszba bejött, azt vissza kell forgassuk beruházásra”

– magyarázza a Krónikának az ombodi gazda. Aki szerint azzal van szerencséje, hogy ma is eljár esküvőkre főzni, és a disznótelep hízóit levágva értékesíti, így az ebből származó pénzt is visszaforgatja a tehenészetbe.

tehén Galéria

A mezőgazdasági gépeket Baloghék önerőből vásárolták

Fotó: Orbán Orsolya

Áfával együtt a tej 2 lej körüli felvásárlási árát nagyon alacsonynak tartja, ami az állatok takarmányköltségét és a járulékos munkabért sem fedezi. Az ismerős szlogen szerint a különbözet támogatásból jön, de vendéglátóm szerint ez nem igaz, mert az utóbbi három évben annyira elszabadultak a inputanyagárak, hogy nyereségről már nem lehet beszélni: jó, ha a gazda nullszaldósan kijön, miközben a saját munkáját nem számolja.

A felvásárlónak átadott havi kilencezer liter tej mellett a falubelieknek is értékesítenek kis mennyiséget, de erre már nincs kapacitásuk. Ahhoz, hogy a haszon a gazdacsalád zsebében maradjon, tejfeldolgozó kisüzemet kellene építeni, amihez viszont sem kedvük, sem pénzük nincs.

Az 58 éves gazda abban bízik, hogy a fia – a kolozsvári agrártudományi egyetemen állattenyésztő mérnöki diplomát szerzett Balogh Csaba Gyula –, tovább viszi a farmot, és jobb időket fog ki, mint a szülők.

tehén Galéria

Kétszáz hektár szántóföldhöz nagy kapacitású váltóeke is kell

Fotó: Orbán Orsolya

Jót tett a mérnöki diploma

A mezei munkáról érkező Csaba Gyula megmutatja, hol fogják hamarosan üzembe helyezni a 8 tehén egyidejű fejésére alkalmas új gépesített fejőházat, de más átalakításokat is tervez a farmon. Első nagyobb beruházását önerőből valósította meg. Míg idősebb Baloghék nem pályáztak – minden beruházást saját pénzükből finanszírozták –, a fiatalember tavaly már pályázott, de sikertelenül, azonban nem mond le az uniós pénzek lehívásának lehetőségéről.

Nemrég született gyerek boldog apjaként optimistábban látja az állattartás jövőjét, mint a szülei. Egészségügyi asszisztensnek tanuló felesége szintén besegít a farm munkájába: akárcsak egykoron a szülők, a fiatalok is közösen tervezik az állattenyésztés jövőjét. Ifjabb Balogh arról beszélt portálunknak, hogy korszerűsíteni kell a farmot, minél kevesebb kézi munkaerőre legyen szükség. A szüleivel közösen napelemparkot tervez, ami jelentősen csökkentené az energiaköltségeket.

Idézet
Nehezen szántam rá magam, de örülök, hogy elvégeztem a mezőgazdasági főiskolát, mert ez más perspektívát kínál a gazdálkodásban.

A nekiindulás után az egyetemi képzés nem volt nehéz, nagyon sok hasznos dolgot megtanultam” – mutat rá a fiatalember, aki a traktor nyergében ülve az idénymunkákat végzi az állattelep körüli földeken.

tehén Galéria

Fodor István falugazdász szerint a gazdák csak szövetkezetben tudnak talpon maradni

Fotó: Orbán Orsolya

A szövetkezésben látja a megoldást a falugazdász

A stábunkat az ombodi gazdaportára elkísérő Fodor István szatmárnémeti falugazdász is megerősíti a Balogh családnak az állattenyésztés nehézségeiről mondott panaszait. Az évtizedekig mezőgazdasági mérnökként dolgozó, ma nyugdíjas szakemberként a falugazdász-munkát vállaló Fodor István szerint a romániai mezőgazdaságban az állattenyésztők vannak a legnehezebb helyzetben.

Idézet
Elsősorban a tejtermelés került válságba: az inputanyagok árrobbanásához képest alacsony a tej felvásárlási ára, és hiányzik a szükséges munkaerő.

Egyre kevesebben vállalják a tehéntartást, mert a gazdának semmi szabadideje nincs. Aki mégis tart pár tejelő szarvasmarhát, az gond nélkül értékesíteni tudja a tejet” – összegzi az ágazat sanyarú helyzetét a falugazdász.

  • A mezőgazdaság gyors léptékű átalakuláson megy át, sorra számolódnak fel a kisgazdaságok, „a nagy hal megeszi a kishalat” elve alapján, véli a szakember.

  • A termőföldek és az állatállományok koncentrálódnak, ezért egyre nehezebb megélni kis, családi gazdaságokban, de sokan már nem is vállalják ezt az életformát.

  • A szatmári falugazdász szerint az általuk évente kitüntetett gazdák mégis azt igazolják, hogy a számos nehézség ellenére megéri a gazdálkodás.

,,A mai válságos helyzetből egyetlen kivezető út van: a szövetkezés, a gazdák társulása. Aki egyedül próbálkozik, az szélmalomharcot folytat, mert nem termel akkora mennyiséget, amire jó áron talál felvevő piacot, ezért kiszolgáltatott helyzetbe kerül. Akik értékesítési szövetkezetben gondolkodnak, helyzeti előnyben vannak, mert több termelő nagy mennyiségű árujának jóval könnyebb felvásárlót találni” – mutat rá a járható útra Fodor István.

tehén Galéria

A növendékborjakat a farmon nevelik fel

Fotó: Orbán Orsolya

korábban írtuk

Az üzleti életből váltott a zöldségtermesztésre a szatmári gazdacsalád (VIDEÓ)
Az üzleti életből váltott a zöldségtermesztésre a szatmári gazdacsalád (VIDEÓ)

Sándorhomoki krumplit és számos zöldségfélét termeszt a Diószegi házaspár, amelynek tagjai bő tíz évvel ezelőtt fiatal értelmiségiekként úgy döntöttek, a városi kényelem helyett egy Szatmár megyei falusi portára költöznek, hogy gazdálkodásból éljenek meg.

korábban írtuk

Fűszerpaprikát, dinnyét és padlizsánt termel az év zöldségtermesztője
Fűszerpaprikát, dinnyét és padlizsánt termel az év zöldségtermesztője

A Szatmár megyei Sándorhomokot Erdély-szerte híres homoki krumplijáról ismerték, elsőként került piacra, de a helyi gazdák más zöldségfélékkel is piacoltak. Immár második éve sándorhomoki gazda nyerte el a megye legjobb zöldségtermesztője díját.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Egyre több erdélyi megyében jelennek meg sakálok, nem szabad közelíteni hozzájuk

Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.

Egyre több erdélyi megyében jelennek meg sakálok, nem szabad közelíteni hozzájuk
2025. július 18., péntek

Kábítószercsempész erdélyi bűnbanda bukott le Spanyolországból ,,importált” nagy mennyiségű kannabisszal

Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.

Kábítószercsempész erdélyi bűnbanda bukott le Spanyolországból ,,importált” nagy mennyiségű kannabisszal
2025. július 18., péntek

Egy ukránt hipotermiás állapotban hoztak le, egy másikat még keresnek a máramarosi hegyimentők

Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.

Egy ukránt hipotermiás állapotban hoztak le, egy másikat még keresnek a máramarosi hegyimentők
2025. július 18., péntek

HPV: magyarul is felvilágosítják a fiatalokat Kolozs megyében, módosul az ingyenes oltásra jogosultak korcsoportja

Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.

HPV: magyarul is felvilágosítják a fiatalokat Kolozs megyében, módosul az ingyenes oltásra jogosultak korcsoportja
2025. július 17., csütörtök

Merész újragondolás: polipos töltött káposztát kínál egy erdélyi étteremlánc

Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.

Merész újragondolás: polipos töltött káposztát kínál egy erdélyi étteremlánc
2025. július 17., csütörtök

Négy gyerek életét mentették meg a tragikusan elhunyt nagyváradi kisfiú szervei

Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.

Négy gyerek életét mentették meg a tragikusan elhunyt nagyváradi kisfiú szervei
2025. július 16., szerda

Melegvíz nélkül marad húszezer háztartás a partiumi megyeszékhelyen

A gázkazánok beszerelése miatt csütörtökön napközben nem lesz melegvíz abban több mint 20 ezer aradi háztartásban, amelyek a távfűtési hálózaton keresztül kapják mind a fűtést, mind a melegvizet.

Melegvíz nélkül marad húszezer háztartás a partiumi megyeszékhelyen
2025. július 16., szerda

Iskolakezdésre beüzemelik a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, tovább késik a Korond-patak elterelése

Iskolakezdésre beüzemelnék a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, ezért gyorsított eljárással szerzik be a felszereléseket, amelyek révén ismét ihatóvá válna a folyónak a parajdi bányakatasztrófa nyomán sóval szennyezett vize.

Iskolakezdésre beüzemelik a sótalanító berendezéseket a Kis-Küküllő mentén, tovább késik a Korond-patak elterelése
2025. július 16., szerda

Több mint egy kiló kokaint találtak egy gépkocsiban a határrendészek

Több mint egy kilogramm kokaint fedeztek fel a román határrendészek egy Nagylakon keresztül az országba érkező autóban elrejtve.

Több mint egy kiló kokaint találtak egy gépkocsiban a határrendészek
2025. július 16., szerda

Több mint ezer székelyföldi háztartás maradt áram nélkül

Több Hargita megyei településen szünetel az áramszolgáltatás a viharos időjárás miatt – számolt be szerda délután a katasztrófavédelmi felügyelőség.

Több mint ezer székelyföldi háztartás maradt áram nélkül