2012. március 28., 15:212012. március 28., 15:21
A decemberben indult, nyolc hónapos projekt elsősorban a Debreceni Egyetem Informatikai Karának (DE-IK) tudásbázisára és a debreceni központú Szilícium Mező klaszter által összefogott cégekre támaszkodik magyar oldalon.
Tóth István, a Szilícium Mező Kft. cégvezetője a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében folyó projekt szerdai debreceni rendezvényén elmondta: július végéig száz-száz román és magyar IT céggel veszik fel a kapcsolatot, amellyel a határon átnyúló klaszteresedés irányába tesznek lépéseket.
A 80 ezer eurós, 95 százalékban uniós támogatású program vezetője a Debreceni Info Park Nonprofit Közhasznú Kft., míg a román partner a nagyváradi Romániai Vállalkozásokért Egyesület. Tóth István szerint a régiós IT szektor az elmúlt tíz évben hatalmas fejlődésen ment át, hisz korábban az informatikusként végzett hallgatók szinte mindegyike elhagyta a régiót. Ma már számos lehetőség áll előttük: a DE-IK új, minden igényt kielégítő épülete mellett az egyetem Kassai úti campusán informatikai inkubátorház is segíti a hallgatók helyben maradását, kutatásukat vagy az intézményben alapított spin-off cégük működését.
A projekt éppen a lehetőségek szélesítését kívánja elérni: közösen könnyebb pályázati pénzekhez jutni, egymás infrastruktúrájának és hátterének felhasználásával pedig hatékonyabb munka végezhető.
A program nyolc hónapja alatt feltérképezik a mintegy kétszáz cég lehetőségeit, igényeit, sőt, egyesek esetében már kész fejlesztési tervvel is találkoztak. Ezen adatok ismeretében könnyebben egymásra találhatnak a piac szereplői. A kezdeményezők szerint mivel az infotechnológia egy magas hozzáadott értékkel dolgozó húzóágazata a gazdaságnak, a szektor fejlődése a térség egészére is kedvező hatással lehet.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.