A Revolut mobilbank lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egyszerűen kezeljék a pénzügyeiket
Fotó: Borbély Fanni
A romániai Revolut-felhasználók 2024-ben több mint egymilliárd tranzakciót hajtottak végre, és minden jel arra mutat, hogy egyre népszerűbb a digitális banki szolgáltatás, pénzügyi alkalmazás. A Revolut neobank hét éve van jelen Romániában, és egyre többen használják.
2025. január 31., 21:262025. január 31., 21:26
A Revolut, amelyet 2015-ben alapítottak az Egyesült Királyságban, Romániában is egyre közkedveltebbnek bizonyul: a mobilbank ugyanis lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egyszerűen kezeljék a pénzügyeiket, külföldi tranzakciókat végezzenek, devizát váltsanak, és akár befektessenek is.
Revoluton keresztül sokan fizettek szórakozási lehetőségekért, de ruházati cikkeket és élelmiszert is rengetegen vásároltak
Fotó: Rédai Attila
A több mint egymilliárd tranzakcióból 519 millió tranzakció kereskedőknek történő fizetés volt. Amint az Economica.net portál a bank sajtóközleményét idézte, közel 10 milliárd eurót költöttek a romániaiak a különböző termékekre és szolgáltatásokra úgy, hogy Revolut kártyával fizettek, érintés nélkül (contactless módon). A számítások szerint egy romániai felhasználó havonta átlagosan 22 tranzakciót hajtott végre a Revolut kártyával az alkalmazáson keresztül, ez a hazai piacon hét éve jelen lévő pénzügyi technológiai vállalat szolgáltatásainak egyre növekvő népszerűségét mutatja. A Revolut 2024-ben 54 százalékkal több kártyás fizetést regisztrált 2023-hoz képest, a romániaiak a szupermarketekben való vásárlásra, éttermekben, gyógyszertárakban vagy online vásárlási platformokon történő fizetésre használták kártyájukat.
Szórakozásra nem költöttek többet a hazai lakosok 2024-ben, mint egy évvel korábban, a Revoluton történő tranzakcióknak mintegy 23 százalékát tette ki ez a költségvetési kategória, és ezzel az aránnyal a legnépszerűbb a listán.
A számítások szerint egy romániai felhasználó havonta átlagosan 22 tranzakciót hajtott végre a Revolut kártyával az alkalmazáson keresztül
Fotó: Pixabay.com
A romániaiak Revoluton keresztül költöttek még közlekedésre (a vásárlások összértékének 9 százaléka), éttermekben, bárokban, kávézókban, gyorséttermekben a szolgáltatásokra (9 százalék), turisztikai szolgáltatásokra (6 százalék), egyéb szolgáltatásokra (8 százalék), közüzemi szolgáltatásokra (5 százalék).
A kimutatás szerint a romániai Revolut-használók áprilisban 21 százalékkal többet költöttek egészségügyre, mint egy évvel korábban, májusban 21 százalékkal többet a közlekedésre, decemberben pedig 27 százalékkal többet költöttek szolgáltatásokra és 33 százalékkal többet közüzemi szolgáltatásokra.
A Revolutot fizetési módként a 25-45 éves korosztály kedveli, ők költöttek tavaly a legtöbbet digitális banki vásárlás keretében: több mint 3,2 milliárd eurót. A Revoluton keresztül történő pénzköltés gyakorisága viszont a 18-24 éves korosztály körében nőtt a legnagyobb mértékben (+94 százalék 2023-hoz képest).
A Revolut adataiból az is kiderül, hogy a férfiak költik el a nagyobb összegeket szórakozásra és vásárlásra, míg a nők a Revolut kártyákat és alkalmazásokat leginkább a mindennapi, szupermarketekben történő vásárlásra használják. Bár a férfiak kétszer annyit költöttek a Revolutnál, mint a nők, 2024-ben, a nők esetében is növekedett az alkalmazáson keresztül történő fizetés gyakorisága.
Egyre többen használják Romániában a Revolut alkalmazást a szupermarketekben történő bevásárláskor is
Fotó: Carrefour Románia/Facebook
A Revolut Digital Bank, amelyet a romániai felhasználók egyre inkább elsődleges bankszámlaként használnak,
A Revolut-fizetések eredményeként pontokat is lehet szerezni, amelyek kedvezményekre válthatóak például repülőutak során, turisztikai szolgáltatóknál, szálláshelyeken.
Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!