Fotó: Sándor Csilla
Másfél hét után ismét, ezúttal a megszokottnál látványosabb mértékben emelte a hét negyedik napján a töltőállomásainál kínált üzemanyagok árát Romániában a piacvezető Petrom.
2024. február 08., 12:282024. február 08., 12:28
Több nagyváradi Petrom-töltőállomáson is csütörtök reggel 6,88 lejbe került egy liter standard benzin, míg a gázolajért literenként 7,35 lejt kellett lepengetni.
Egy jelentéktelennek mondható, literenkénti egy banis árcsökkentéstől eltekintve ez már a hatodik egymást követő üzemanyagár-emelés az utóbbi időben. Az előző másfél héttel ezelőtt, január 29-én volt, amikor a Petrom négy banival emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát.
Az év első áremelése – mint ismeretes – 2024. január 1-jén volt, amikor a benzin literenként 29 banival, a gázolaj pedig literenként 26 banival drágult a jövedéki adó emelése miatt.
mivel idén két lépcsőben, január 1-jén és július 1-jén emelkedik a jövedéki adó. Az előrejelzések szerint július 1-jén – kizárólag a jövedéki adó emelése miatt, vagyis más hatások nélkül – a benzin literenkénti ára 43 banival, a gázolajé nagyjából 40 banival nő.
Az üzemanyagok jövedéki adója jövőre két ízben – január 1-jétől és július 1-jétől – emelkedik, ami önmagában is óriási, a jelenlegi szinthez képest akár 11 százalékos áremelkedést okozhat.
A múlt héten, amikor a nemzetközi helyzet – különösen a Vörös-tenger övezetében dúló konfliktus – árakra gyakorolt hatásairól kérdezték, Radu Căprău, a Petrom finomító és marketing szegmenséért felelős igazgatója azt mondta, hogy
Az Economica.net gazdasági portál csütörtöki elemzésében aláhúzza: nem szabad elfelejteni, hogy az adókon kívül a nemzetközi árak alakulása az a tényező, amely a vállalatok kiadásai (raktározás, szállítás, bérek stb.) és a lej–dollár-árfolyam mellett a legjobban meghatározzák a kútnál gyakorolt végső árakat.
Másrészt a Reuters szerdán arról cikkezett, hogy a gázolaj és más középdesztillátumok globális készletei a normális szint alatt vannak, és az árak gyors emelkedésnek indulhatnak, ha Észak-Amerika és Nyugat-Európa gazdasága 2024-ben kitör a tartós stagnálásból, és kihathatnak rájuk többek között az esetleges kamatcsökkentések is. A hírügynökség szerint januárban Észak-Amerikában, Európában és Szingapúrban a készletek a tízéves szezonális átlag alatt voltak, ami felhajtó nyomást kezdett gyakorolni az üzemanyagárakra.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!