Fotó: ANSVSA/Facebook
Tavaly is folytatódott a romániai sertésállomány csökkenése, ami immár tíz éve tartó folyamat – derül ki az adatokból.
2023. július 17., 15:522023. július 17., 15:52
2013 óta folyamatosan csökken a sertésállomány, amely 2022 végére már csak 3,3 millió darabot tett ki – derül ki az Economica.net gazdasági portál uniós adatokon alapuló elemzéséből. Az állomány csupán egy év alatt mintegy 291 ezer darabbal csökkent, azaz 8 százalékkal, ha a sertések teljes számát, és 4,7 százalékkal, ha a tenyészállományt (kocák) nézzük.
A 2006-os évhez képest például
Leszálló ágon van az afrikai sertéspestis terjedése Romániában, azonban a szigorú hatósági felügyelet ellenére mégis megjelennek új fertőzésgócok. Ahogyan pár napja történt a Temes megyei Vejtében, ahol ötvenezer sertés leölését kezdték el a szakemberek.
Ami a fogyasztásra szánt vágóállatok súlyát illeti, az tavaly 11,5 százalékkal 438 000 tonnára csökkent.
Érdemes rámutatni ugyanakkor arra, hogy a tendencia nem ugyanez a többi állatkategória esetében, ahol az elemzett évek többségében ingadozásokról és növekedésekről számoltak be.
Európa többi részével összehasonlítva a 100 hektárra vetített állománysűrűség tekintetében csak Szlovákia (28,7 sertés/100 hektár), Litvánia (22,6 sertés/100 hektár) és Bulgária (14,7 sertés/100 hektár) áll rosszabbul, mint Románia. Romániában 40,5 sertés jut 100 hektárra, és a teljes állományt tekintve Spanyolország, Németország, Franciaország, Dánia, Hollandia, Lengyelország, Olaszország és Belgium után a kilencedik helyen áll a kontinensen.
Összehasonlításképpen, Spanyolországban 34 millió állatot tartanak, ami 10,3-szor több, mint Romániában, és 290,4 állat jut egy hektárra.
Az adatokból az is kiderül, hogy
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a sertések több mint 61 százalékát jogi személyiséggel nem rendelkező gazdaságokban, azaz 100-nál több sertést tartó háztartásokban nevelik. Országos szinten mintegy 50 000 olyan gazdaság van, ahol sertést, szarvasmarhát, juhot, kecskét és baromfit tartanak.
A jogi személyiség nélküli sertéstartó gazdaságok aránya 2015-ben még 63 százalék volt.
Az afrikai sertéspestist sikerült visszaszorítani: a tavalyi 327 gócpontnak mindössze a tizedét tartják nyilván. A betegség látványos felszámolásával azonban beáldozták a romániai sertéságazatot: a disznóhúsfogyasztás 90 százalékát importálta az ország.
Ami a legnagyobb termeléssel rendelkező területeket illeti, Biharban, Aradon, Temesváron, Teleormanban és Neamțban évente több mint 20 000 tonna húst meghaladó élősúlyú sertést vágnak le.
Az ágazat helyzetéhez a politika és a nagy gazdaságokat megtizedelő afrikai sertéspestis egyaránt hozzájárult, ugyanakkor a járvány olyan időszakban következett be, amikor a sertéstenyésztés amúgy is hanyatlásnak indult.
2022-ben 327 sertéspestis-gócot igazoltak, és az állat-egészségügyi hatóság több mint 135,4 millió lej értékben fizetett kártérítést a levágott sertésekért.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!