Áprilisig védve vagyunk az elszálló energiaáraktól – Egyhamar nem érzi meg a romániai lakosság az offshore-törvény hatását

Nyugtatja a kedélyeket. Nagy-Bege Zoltán szerint egyelőre nem kell csillagászati számláktól tartanunk •  Fotó: Jakab Mónika

Nyugtatja a kedélyeket. Nagy-Bege Zoltán szerint egyelőre nem kell csillagászati számláktól tartanunk

Fotó: Jakab Mónika

Jövő tavaszig még a jelenlegihez hasonló szinten alakulnak a lakossági villany- és földgázszámlák – szögezte le Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke, amikor az utóbbi időszakban kiküldött szerződésekben szereplő horribilis árszintekről kérdeztük. Hosszabb távú becslésekbe azonban a jelenlegi bizonytalan helyzetben nem kívánt bocsátkozni.

Bíró Blanka

2022. május 31., 08:142022. május 31., 08:14

2022. május 31., 08:172022. május 31., 08:17

Bár az energiaszolgáltatók kiküldték az értesítéseket a fogyasztóknak a három-négyszeresen megemelt árajánlatokkal, ezek az árak jövő áprilisig biztos nem jelennek meg a számlákon, hiszen addig érvényesek az idei év negyedik hónapjától bevezetett hatósági árak – igyekezett nyugtatni a kedélyeket a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.

Azt viszont ő is elismerte, hogy jelen pillanatban még nem lehet tudni, mi lesz jövő áprilisban, a kormány meghosszabbítja-e vagy sem a védelmi intézkedéseket: az árbefagyasztást és a -kompenzációt.

Egyelőre marad a befagyasztott ár

A szakember kifejtette, nagyon sok, tavaly ebben az időszakban megkötött szerződés lejárt, a szolgáltatóknak pedig kötelességük, hogy hatvan nappal a határidő előtt kiküldjék az új ajánlatot. Ha a fogyasztó erre nem válaszol, úgy veszik, hogy hallgatólagosan elfogadta, a szerződés a kiajánlott áron folytatódik, ha visszautasítja, nem újítják meg. Az ajánlatokban a jelenlegi piaci árak jelennek meg, hétfőn például a romániai árutőzsdén 420–450 lejes megawattóránkénti áron zajlottak a tranzakciók.

„Függetlenül attól, hogy milyen ajánlatot küld ki most a szolgáltató, az árbefagyasztást jövő március végéig alkalmaznia kell, tehát a földgázért 37 baninál nem számlázhatnak többet kilowattóránként a háztartási fogyasztóknak áfástól, hálózati díjastól.

Ugyanakkor a 27-es számú sürgősségi kormányrendelet előírja, hogy a lakossági fogyasztóknak a belső termelésből származó földgázt 150 lejes megawattóránkénti áron kell adni. És még ha nem lesz elég a belső termelés, és ki kell egészíteni importból, akkor sem ugrik meg olyan mértékben az ár, hogy a most kiküldött ajánlatok rákerüljenek a számlára” – fogalmazott Nagy-Bege Zoltán.

Egyúttal arra is ráirányította a figyelmet, hogy ugyanaz a kormányrendelet azt is előírja, miszerint a szolgáltatók kötelesek minden hónapban az átlag beszerzési áron kiszámlázni a földgázt, illetve a villamos energiát, és erre rátehetnek a villamos energia esetében 73 lejt megawattóránként, míg a földgáz esetében 12 lejt, melyek a szolgáltatói költségek, vagyis az árrés.

„Ezért gyakorlatilag várhatóan jövő év március végéig, amíg a kormányrendelet érvényben van, minden hónapban más áron fognak számlázni, vagyis lezárják a hónapot, megnézik, mennyi az átlag súlyozott beszerzési ár, és az szerepel a fogyasztóiknak kiállított számlán” – magyarázta Nagy-Bege Zoltán, hangsúlyozva, a kiértesítésben megjelenő árak jövő áprilistól léphetnek érvénybe, ha a kormány nem hosszabbítja meg a lakosságvédő intézkedéseket.

Különben a hatóság számításai szerint a kilencmillió romániai háztartásból nyolcmillió részesül a villamosenergia-árbefagyasztásban, ők azok, akik 2021-ben havi 300 kilowattóránál kevesebbet fogyasztottak.

A földgáz esetében eközben nincs felső határ a lakossági fogyasztóknak, ott csak az ipari fogyasztóknál szabták meg az évi 50 ezer megawattórás határértéket. Az egymillió háztartási fogyasztó, aki jelenleg nem részesül az árbefagyasztásban, csak a 27-es sürgősségi kormányrendelet alapján élvez védelmet, vagyis hogy 150 lejnél nekik sem lehet drágábban számlázni a belső termelésből származó energiát.

Gondok az ipari parkokban

Gondban vannak viszont azok az ipari fogyasztók, amelyek ipari parkokban tevékenykednek, mert az ipari park egyetlen fogyasztópontnak számít, és ha a teljes fogyasztás tavaly meghaladta az 50 ezer megawattórát, az ott működő egységek nem részesülnek az árbefagyasztásban, akkor sem, ha különben egyenként a határértéknél kevesebbet fogyasztottak.

„Vannak hiányosságok a sürgősségi rendeletben, ám az összképet nézve nincsenek problémák az idén áprilistól alkalmazott árbefagyasztással kapcsolatban”

– szögezte le a hatóság alelnöke. Rámutatott, a jogszabályban a mulasztásokat az ANRE és az energetikai minisztérium is beazonosította, ezeket a parlamentben korrigálják. Nagy-Bege Zoltán valószínűnek tartja, hogy még a nyári szünet előtt elfogadják a törvényt, akkor a nyáron már a javított változat lesz érvényben.

Csökkent az energiafogyasztás

„A villamosenergia-fogyasztás nagy mértékben lecsökkent, nagyon ritkán haladja meg a napi 7000 megawattot, olyan körülmények között, hogy a pandémia előtt 8500–9000 megawattot is elérte” – mutatott rá ugyanakkor Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, a nagyon alacsony fogyasztás azt jelzi, hogy nem működik jól az ipar, hiszen a háztartási fogyasztás csak 15 százalékot tesz ki az összfogyasztásból, a 85 százalékot az ipari fogyasztás jelenti.

„Ez a gazdaság szempontjából nem jó jel, viszont az energetikai ellátás biztonsága szempontjából igen, hiszen nem nagy kihívás a 6000 megawattot előállítani. A lakossági fogyasztás nagymértékben függ az időjárásviszonyoktól, télen-tavasszal, a hidegebb hónapokban megugrik, nyáron épp fordítva, a nagy melegben pörgetik a légkondicionáló berendezések” – fejtette ki a szakember.

Az offshore-törvény hozadéka várat magára

Arra a kérdésünkre, hogy mikor érezheti meg a romániai lakosság a múlt héten kihirdetett offshore-törvény pozitív hozadékait, Nagy-Bege Zoltán leszögezte, akkor történik majd számottevő változás a földgázpiacon, ha elkezdődik a mélytengeri kitermelés.

A Black Sea Oil and Gas amerikai cég jó esetben már idén elkezdheti a kitermelést, de az éves 1 millió köbméter csak az össztermelés 10 százaléka, kevés ahhoz, hogy bármilyen változást eredményezzen a piacon.

Ha a Petrom–OMV és a Romgaz részéről az év végéig megszületik egy beruházási döntés, a kitermelés leghamarabb 2026–2027-ben kezdődhet el.

„Ha tényleg kitermelik az éves 5 milliárd köbméter földgázt, valószínű, hogy érezhető lesz a hatása a piacon, már azért is, mert kínálattöbblet alakul ki. De hogy ez milyen irányba fogja befolyásolni az árakat, négy-öt éves távlatban lehetetlen megmondani, hiszen még egy hétre előre sem lehet előrejelzésekbe bocsátkozni, olyan körülmények között, hogy az Oroszországból, Ukrajnából, a háborúról érkező hírek, bejelentések pillanatok alatt befolyásolják az árakat” – részletezte z ANRE alelnöke.

Hozzátette, a kitermelésből mindenképpen komoly bevételei lesznek az állami költségvetésnek, ami előbb-utóbb elér a lakossághoz, a vállalkozásokhoz.

„A módosításban, amit az államelnök kihirdetett, az is benne van, hogy létrehoznak egy külön alapot, ahova ezek a bevételek befolynak, és többek között gázhálózat-fejlesztésre is fordítják. Ugyanakkor aggasztó, hogy a befektetők részéről még nem érkeztek állásfoglalások, nem lehet tudni, nekik ebben a formában megfelel-e az offshore-törvény. Hiszen négy éve folyamatosan arra panaszkodnak, hogy ezt az adózási rendszert nem tudják vállalni. Ha továbbra is azt mondják, nem felel meg nekik, nincs miben reménykedjünk” – jelentette ki Nagy-Bege Zoltán.

korábban írtuk

Iohannis kihirdette a fekete-tengeri földgáz kitermeléséhez szükséges törvényt
Iohannis kihirdette a fekete-tengeri földgáz kitermeléséhez szükséges törvényt

Klaus Iohannis román elnök kihirdette szerdán a fekete-tengeri földgáz kitermeléséhez szükséges törvényt, amelyet múlt héten fogadott el a román képviselőház ügydöntő házként.

korábban írtuk

Öt éven belül nekifognának a Románia energetikai függetlenségét biztosító fekete-tengeri kincs kitermelésének
Öt éven belül nekifognának a Románia energetikai függetlenségét biztosító fekete-tengeri kincs kitermelésének

Csaknem teljesen függetlenné válhat energetikai szempontból Románia, ha a Romgaz és az OMV Petrom megkezdi a földgázkitermelést a Fekete-tenger talapzatából – nyilatkozta Virgil Popescu energiaügyi miniszter.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 04., hétfő

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet

Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.

Bankfelvásárlás: a harmadik legnagyobb szereplővé válik az olasz pénzintézet
2024. november 04., hétfő

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra

November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.

Nagyon kell a pénz az államnak: most éppen lakossági kötvényeket dobtak piacra
2024. november 04., hétfő

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást

A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.

Japán cégre bízhatják az 1 milliárd euróra becsült erdélyi beruházást
2024. november 04., hétfő

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly

Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több külföldi turista érkezett Romániába, mint tavaly
2024. november 02., szombat

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő

Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő
2024. november 02., szombat

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének

Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének
2024. november 02., szombat

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció

Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.

Egyre több cég válik fizetésképtelenné
Egyre több cég válik fizetésképtelenné
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

2024. november 01., péntek

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol

Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol
2024. november 01., péntek

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát

Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát