Még várni kell a csobbanásra. A szovátai Medve-tó június 15–20-a előtt nem nyílik meg
Fotó: Haáz Vince
Egyelőre úgy tűnik, hogy a május 15-ei lazítások ellenére zárva marad a romániai szállodák többsége. Az ok: szerdáig a kormány még semmilyen konkrét rendelettel nem rukkolt elő azzal kapcsolatban, hogy milyen elvárásoknak kell szükségszerűen megfelelniük az újranyitás pillanatában.
2020. május 14., 14:072020. május 14., 14:07
2020. május 14., 14:132020. május 14., 14:13
Eszük ágában sincs megnyitni május 15-étől, vagyis péntektől szállodáikat a legnagyobb romániai hotelláncok – írta szerdán ágazati forrásokra hivatkozva a Forbes.ro gazdasági portál. A szállásadók azt kifogásolják, hogy még két nappal a tervezett nyitás előtt sem tudják, konkrétan milyen szabályoknak kell megfelelniük ahhoz, hogy újra üzemelhessenek. Közölték:
A téma kapcsán közben Virgil Popescu gazdasági miniszter a Pro Tv-nek nyilatkozva azt mondta, még nem hoztak döntést arról, hogy milyen körülmények között működhetnek a szállodák.
Hasonlóképpen nyilatkozott lapcsaládunknak Verzár Lóránt, a székelyudvarhelyi Septimia szálloda ügyvezető igazgatója. Mint fogalmazott, mivel még semmilyen kormányrendelet nem jelent meg a hotelek újranyitásának részleteivel kapcsolatban, ezért nem döntésről, csak tervekről beszélhetünk. Meglátása szerint ugyanakkor
hiszen egy ilyen kategóriába sorolt hotel éppen szolgáltatásaiban különbözik a kevesebb csillaggal rendelkező hotelektől, mint például a spa részleg vagy a masszázs, és ezeket a szolgáltatásokat még nem tudják megnyitni. Verzár amúgy azt mondja, ha lehetséges lesz, akkor május 15-étől már fogadják a vendégeket, és mindent megtesznek, hogy a kliens biztonságban érezze magát náluk.
Naponta többször fertőtlenítenek, takarítanak, kézfertőtlenítőt helyeznek el a recepción és a szobákban egyaránt, és szájmaszkokat is adnak a vendégeknek, ha nem rendelkeznek vele. Mint kifejtette, a szobaszervizt minden vendég ingyenesen igénybe veheti, és nem terveznek drágítást,
Az alkalmazottak közül is vannak gyereknevelési szabadságon, illetve kényszerszabadságon is, akiket visszahívnak, ha beindul az idény, azt azonban egyelőre még nem lehet tudni, hogy mikor fog ez megtörténni – fejtette ki a Septimia ügyvezető igazgatója.
Fülöp Nagy János, a szovátai Ensana szállodákat – korábban Danubius – működtető Balneoclimaterica Rt. vezérigazgatója is úgy nyilatkozott, próbálnak forgatókönyvet összeállítani a nyitásra. Azonban még nem tudják, hogy konkrétan mit tervezhetnek, mert egyelőre semmit nem szabad megnyitni a hotelen kívül, sem a gyógyászati részleget, sem a wellness-szolgáltatást, sem pedig az éttermet, tehát június elseje előtt semmiképpen nem nyitnak.
– részletezte a vezérigazgató. Szobaszervizre természetesen lesz lehetőség az Ensana szállodacsoport szovátai létesítményeiben is, azonban ez önmagában nem jelent megoldást, hiszen a legtöbb vendég a gyógykezelések, illetve a wellness-szolgáltatások miatt jön Szovátára – tette hozzá.
Az óvintézkedések bevezetéséről elmondta, fel kell sorakozniuk az Ensana szállodacsoport, illetve az ESPA (Európai Spaszövetség) elvárásaihoz, de még nem tudják, hogy a román szakminisztérium milyen elvárásokat fogalmaz meg irányukban. Amint ezek kiderülnek, össze kell egyeztetni a meghonosított nemzetközi elvárásokkal. Ilyen például a fertőtlenítések, szállodai hőkamerák felszerelése, azaz minden, ami a vendégek és az alkalmazottak biztonságát szolgálja – hangsúlyozta a Balneoclimaterica Rt. vezérigazgatója.
„A gyógykezelések újranyitásáról nem beszél senki, ezért az országos fürdőszövetség javaslatokat tett a szaktárca irányába. Az Eforie Nord gyógyközpont főorvosának vezetésével létrejött csoport az orvosi jóhiszeműség és jóérzés nevében fogalmazott meg javaslatokat, hiszen nem epidemiológusokról, hanem más szakorvosokról van szó, például reumatológusokról, nőgyógyászokról. Remélem, ezeken valaki gondolkodik, mert fontos lenne tudni, hogy mikor tudunk nyitni, és arról is tájékoztassanak, ha nem tudunk” – közölte Fülöp Nagy János. Hozzátette, a beruházások nem álltak le, idejében be tudják fejezni, és az alkalmazottakat sem hagyták magukra, jelenleg 213 dolgozójuknak van felfüggesztve a munkaviszonya, ők a bérük 75 százalékát kapják, és amint lehetőség lesz rá, ismét aktívvá teszik a munkaviszonyukat. Ha például nyithatnak június 10-én, akkor már elsejétől visszahívják őket, hogy felkészüljenek a vendégek fogadására.
– hangsúlyozta a vezérigazgató.
A turizmus legkésőbb 2022-ben visszakerül a koronavírus-járvány előtti szintre, európai utazásokat pedig már júliusra lehet szervezni – idézi az Agerpres hírügynökség Fritz Joussen, a TUI vezérigazgatója Reutersnek adott nyilatkozatát. Az AFP birtokába jutott ugyanakkor egy olyan dokumentum, amely szerint
Mindez azonban csak ajánlás a brüsszeli testület részéről, az ellenőrzés megszüntetése, a korlátozások feloldása tagállami hatáskör. Egy múlt heti bejelentés szerint – mint ismeretes – Görögország július elsején megnyílik a turisták előtt. Az athéni kormány tudatta, hogy még nem dolgozták ki teljesen a turizmus újraindításának részleteit, de május 15-ig elkészülnek vele, egyebek közt az egészségügyileg biztonságos utazás körülményeit szabályozókkal, továbbá szektor pénzügyi támogatásának mikéntjével. Az idegenforgalom adja Görögország hazai össztermékének 30 százalékát. A szállodák, éttermek, utazási irodák egyharmada csődtől tart a járvány miatt. Eddig 45 ezer munkahely szűnt meg a szektorban a ragály miatt.
A legtöbb magyarországi fürdő pünkösdi nyitással tervez, sok nagyobb fürdő pedig később, júniusban nyit – nyilatkozta szerdán az MTI-nek Boros László Attila, a Magyar Fürdőszövetség elnöke. A pünkösdi nyitást is tesztüzemnek kell tekinteni – jegyezte meg. Hozzátette, az egészségügyi előírások, járványügyi óvintézkedések miatt fajlagosan megnőnek az üzemeltetési költségek, többletmunkaerőt, eszközvásárlást igényelnek. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) által összeállított üzemeltetési feltételek szerint
Az előírás szerint egy főre 4 négyzetméter vízfelületet kell biztosítani minden szabadtéri medencében, a szabadtéri zöldfelületeken pedig 16 négyzetmétert. A szolgáltatások közül kizárólag a szabadtéri medencék nyithatnak meg. Ahol működik, a sorban állás elkerülése érdekében online jegyvásárlást javasolnak. A fürdők pénztárainál felfestéssel kell jelölni a betartandó távolságot, és a lehető legtöbb pénztár megnyitására törekednek a várakozás elkerülése érdekében. A pénztárosoknak kesztyűt, szájmaszkot vagy plexi védőfalat biztosítanak majd, illetve a beléptetésnél kézfertőtlenítőt a vendégeknek – sorolta.
A belső vendégforgalmi részeken rendszeres fertőtlenítő takarítást végeznek, a kilincseket, korlátokat, villanykapcsolókat, vizesblokkokat óránként takarítják, fertőtlenítik – tette hozzá. Az élményelemek közül üzemelhetnek a csúszdák és azok, amelyek nem járnak vízfelszín feletti hatással, légbefúvással, például a zuhatagok, nyakzuhanyok nem működhetnek. Az örvények, sodrófolyosók működhetnek. A gőz- és szaunalétesítményeket nem lehet megnyitni. A gyógyvizes medencék és termálmedencék nem nyithatnak meg, közöttük azonban megnyithatnak azok a medencék, amelyeknek engedélyezett fertőtlenítőszer-adagolása van.
Országszerte a szövetség tudomása szerint négy-öt fürdő nyitott meg már az előző hétvégén – közöttük a hévízi tófürdő –, a részletszabályok ismerete nélkül. Az elnök ezt felelőtlenségnek nevezte. A fürdőbe készülőknek azt javasolta, hogy tájékozódjanak előzetesen telefonon az adott fürdő napi kapacitásáról.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!