Egyelőre csak döcög az energiaszámlák kompenzációja – Nagy-Bege Zoltán szerint egyhamar nem várható a rendszer egyszerűsítése

Egyelőre csak döcög az energiaszámlák kompenzációja – Nagy-Bege Zoltán szerint egyhamar nem várható a rendszer egyszerűsítése

Még nem tudni, mennyi az annyi. Egyelőre az ártámogatásra jogosultak pontos számát sem tudják megbecsülni

Fotó: Jakab Mónika

„Bonyolult és szerteágazó az energiaár-támogatások rendszere, még az alkalmazási módszertanokkal sem sikerült egyértelműen tisztázni, így várható volt, hogy problémák merülnek fel” – fogalmazta meg a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán. Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnökét azt követően kérdeztük, hogy Marcel Ciolacu PSD-elnök úgy vélekedett, új jogszabályra van szükség, mivel az árplafonról és az energiaszámlák kompenzálásáról szóló törvény nem bizonyul hatékonynak.

Krónika

2022. január 07., 09:562022. január 07., 09:56

Más módját kellene megtalálni a kormánykoalícióban az energia- és gázszámlák kompenzálásának, a jelenlegi törvény nem hatékony és nem kivitelezhető – jelentette ki Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.

Amikor arról kérdezték, a kormánykoalícióban megtalálták-e a megfelelő eszközt arra, hogy a lakosság megbirkózzon az áram- és gázár növekedésével, a nagyobbik kormánypárt vezetője az Antena 3 hírtelevízió kedd esti műsorában beismerte,

nem biztos, hogy a november elsejétől hatályos intézkedéscsomag beváltja a hozzá fűzött reményeket.

„Véleményem szerint az árplafonról és a számlák kompenzálásáról szóló törvény nem hatékony, és nem lehet gyakorlatba ültetni. Minél hamarabb össze kellene ülnünk a koalícióban, hogy kidolgozzunk egy másik jogszabályt, amit vagy felelősségvállalással fogadunk el, vagy rendkívüli parlamenti ülésszakot hívunk össze” – idézte Ciolacu nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.

A képviselőház elnöki tisztségét is betöltő PSD-vezető szerint a jelenlegi törvény a magánszemélyeknek és a romániai vállalatoknak sem előnyös, mert utóbbiak a jelen árak mellett nem versenyképesek, és előbb-utóbb elbocsátások fognak következni.

Egyhamar nem várható korrekció

„Bonyolult és szerteágazó az energiaár-támogatások rendszere, még az alkalmazási módszertanokkal sem sikerült egyértelműen tisztázni, így várható volt, hogy problémák merülnek fel” – fogalmazta meg a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Rámutatott: az lett volna az ideális, ha viszonylag egyszerű és egyszerűen alkalmazható támogatási rendszert dolgoznak ki. Jelenleg azonban

a legégetőbb kérdés, hogy mi fog történni április 1-je után, mert az árak ugyanolyan magasak maradnak, sőt az is elképzelhető, hogy növekednek, ezért továbbra is szükség lesz az állami segítségre.

Az ANRE alelnöke szerint valószínű, hogy januárban már nem történik semmi, még akkor sem, ha a Szociáldemokrata Párt elnöke arról beszél, hogy a jelenlegi támogatási forma nem hatékony, hiszen az év első hónapjában a parlament nem dolgozik, a kormánynak pedig korlátozott a felelősség- és feladatköre. Nagy-Bege Zoltán felidézte, hogy december elején egy sürgősségi kormányrendelet korrigált bizonyos elemeket, majd egy másik rendelettel átültették a villamosenergia-direktívát a romániai törvénykezésbe, akkor lehetett volna kiigazításokat megejteni.

Mint kérdésünkre kijelentette, egyelőre a szakhatósághoz nem futott be túl sok panasz arra vonatkozóan, hogy a fogyasztó jogosultnak érezte magát a támogatásra, ám a számláján az nem jelent meg. Inkább tájékozódó levelek érkeznek,

arra keresik a választ, hogyan alkalmazzák a törvényt, ki jogosult a különböző támogatásokra.

„Azt tudjuk, hogy november–decemberben sokan késtek a számlakiállításokkal, valószínű, nem sikerült minden szolgáltatónak behozni az elmaradásokat. Ebben a fázisban a hatóság még nem tehet semmit, most érkeznek be a novemberi adatok, azokat elemezzük, és továbbküldjük a minisztériumnak kifizetésre” – részletezte az ANRE alelnöke.

Galéria

Fotó: Pixabay

Az állam felelőssége,
hogy időben fizessen

Ugyanakkor – tette hozzá – a szolgáltatóktól olyan visszajelzések érkeznek, hogy a munkaügyi, pénzügyi és energetikai minisztériumok által jóváhagyott alkalmazási normák alapján nem egyértelmű, milyen dokumentációt hova kell küldeni, hogy megkapják a pénzeiket. „Nyilván ez nem azt jelenti, hogy a fogyasztó szempontjából ezért bármilyen fennakadás kellene hogy legyen, az egyértelmű, hogy a szolgáltatónak alkalmaznia kell a törvényt, a fogyasztót nem kellene befolyásolnia, hogy  mikor és milyen formában kapja meg a pénzét az államtól” – részletezte Nagy-Bege Zoltán. Jelezte egyúttal, hogy

máris vannak elakadások, ám az állam felelőssége, hogy a kifizetések időben megtörténjenek,

mert a késések oda vezethetnek, hogy a szolgáltatók nem lesznek képesek villamos energiát vagy földgázt vásárolni a nagykereskedelmi piacról.

„Minél összetettebb egy támogatási rendszer, annál nehézkesebb” – szögezte le a hatóság alelnöke. Emlékeztetett, hogy különböző kategóriákra – magán- és jogi személyekre, kórházakra, tanintézetekre – más-más támogatás érvényes:  a földgáz esetében 33 százalék, a villamos energia esetében 29 bani a kompenzálás, aztán van az egy lejen történő árbefagyasztás, a magánszemélyek esetében ebben benne vannak a hálózati díjak, a jogi személyeknek ezt nem kell kifizetniük.

Idézet
Várható volt, hogy a bonyolult rendszert nehéz lesz alkalmazni, ugyanakkor bármelyik állami intézménynek hatalmas felelősség, hogy az állami kasszából magáncégeknek, piaci szereplőknek utaljon pénzeket, tehát alapos dokumentációnak kell mögötte állnia. Ebből a megközelítésből egyszerűbb lett volna, ha kiütik a hálózathasználati díjakat vagy csökkentik az áfát”

– sorolta az alelnök.

Még nem tudni,
hányan kapnak támogatást

Arról egyelőre a hatóságnak nincsenek releváns adatai, hogy egymillió vagy ötmillió háztartás részesül az állami támogatási rendszerből, mondta kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette: nem kizárt, hogy helytálló az Intelligensenergia-szövetség felvetése, hogy mindössze egy-másfél millió háztartás kap támogatást. Az ANRE adatai szerint a romániai háztartások több mint fele kevesebb mint 55 kilowattórát fogyaszt, tehát valószínű milliós nagyságrendű azok száma, akik bekerülnek a 30 kilowattórás alsó határ alá, és emiatt nem kapnak támogatást.  

Azok a háztartások, ahol nem fűtésre, csak főzésre használják a földgázt, jó eséllyel szintén az alsó határ miatt nem kapnak kompenzálást.

Információik szerint a földgázfogyasztók közel 90 százaléka nem esik a 370 lejes felső árhatár fölé, tehát nem kell az árbefagyasztást sem alkalmazni esetükben. „Akkor tudunk mérleget vonni, ha befutnak az első jelentések. Viszont ha tényleg jóval kevesebb háztartás részesül támogatásban, mint ahogy előzőleg a kormány felbecsülte, akkor jó eséllyel április 1. után is meg lehet hosszabbítani a támogatási rendszert, mert marad erre forrás a költségvetésben” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Mi lesz április elseje után?

A legégetőbb kérdés ugyanakkor az, hogy mi lesz április elseje után, mert valószínű, hogy az árak nem zuhannak meg, ugyanilyen magasak lesznek – húzta alá a hatóság alelnöke. Szerinte az sem kizárt, hogy még több fogyasztónak állítanak ki nagyobb értékű számlát, hiszen tavaly az első félévben volt a szabadpiaci szerződéskötések nagy hulláma, az egyéves megállapodások most fognak lejárni, a szolgáltatók által javasolt új árak pedig tükrözni fogják a nagykereskedelmi árakat.

„A piac viszonylag nyugodt volt az elmúlt időszakban, valamennyit csökkentek is a nagykereskedelmi árak, de két napja a földgáz ára újra emelkedik az európai piacokon, és amíg a földgáz ára magas, a villamos energia sem csökken számottevően. Van esély rá, hogy tavasszal normalizálódjon a helyzet, de addig még több mint három hónap van. Ha hosszú és hideg tavaszunk lesz, mint tavaly, akkor április–májusban még szükség lesz árbefagyasztásra, kompenzálásra” – összegezte Nagy-Bege Zoltán.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn