Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A rengeteg útépítési projektben érdekelt román UMB cég is bejelentkezett a legnehezebb és legdrágább romániai sztrádaszakasz megépítésére. A hétfői határidőig összesen hét cégcsoportosulás tett ajánlatot a Vaskapu–Zilah–Szilágynagyfalu útvonalon majdan húzódó aszfaltcsík megtervezésére és megvalósítására, mely a Meszes-hegység gyomrán átvezető, összesen 2,8 kilométer hosszú alagutat is magában foglal. A hatóságok áfa nélkül 7,5 milliárd lejesre becsülték a munkálatok költségét.
2023. augusztus 28., 17:582023. augusztus 28., 17:58
2023. augusztus 28., 18:022023. augusztus 28., 18:02
Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő országos hatóság (CNAIR) vezetője hétfőn közölte, nagy az érdeklődés: az UMB mellett az olasz WeBuild, illetve a török Ictas, Nurol, Mapa, Makyol és Tekfen cégek által vezetett csoportosulások is elvállalnák a kivitelezést.
Amint arról beszámoltunk, év elején újabb versenytárgyalást hirdetett meg a CNAIR az észak-erdélyi autópálya Vaskapu és Zilah, illetve Zilah és Szilágynagyfalu közötti szakaszának a kivitelezésére. Az új kiírásra azért volt szükség, mert az előző versenytárgyalás meghirdetése óta erőteljesen megnőttek az árak az ágazatban. Ezek után a kiírás határidejét meghosszabbították, ugyanis az érdeklődő cégek több száz tisztázni való kérdést fogalmaztak meg. Ezek nagy részére a CNAIR azzal válaszolt, hogy a megoldást a majdani kivitelezőnek kell megtalálnia. Az áfa nélkül 7,48 milliárd lejesre becsült költségeket vissza nem térítendő európai uniós alapokból finanszírozzák.
Jóváhagyta csütörtökön a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Neamți megyei Leghin közötti kettes szakaszának műszaki-gazdasági mutatóit.
Még ebben az évben befejeződhet az A3-as autópályát a nagyváradi körgyűrűvel összekötő út építése – jelentette ki a munkálatok helyszínén kedden a szállításügyi miniszter.
A bukaresti közlekedési minisztérium azt javasolta, hogy kormányhatározattal hagyják jóvá a Szatmárnémetit Óvárival, azaz a magyar határral összekötő gyorsforgalmi út megépítéséhez szükséges kisajátításokat.
A szállításügyi miniszter szerint jövő év végéig legalább 200 kilométer új sztrádaszakaszt adnak át a forgalomnak, az optimista forgatókönyv szerint azonban akár 300 kilométer autópálya is elkészülhet.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
szóljon hozzá!