Nincs mit beosztani. Az alkalmazottak mindössze 7,4%-ának van egy évre elegendő félretett pénze
Fotó: 123RF
Minden második romániai alkalmazott fél attól, hogy gazdasági válság fogja kísérni a COVID-19 járványt, és egynegyedüknek nincs félretett pénzük arra az esetre, ha állás nélkül maradnának – derül ki a BestJobs álláskereső portál felméréséből.
2020. március 18., 15:522020. március 18., 15:52
A megkérdezettek 31,3%-a fél attól, hogy elkapja az új koronavírust, és 11,2%-uk lehetségesnek tartja, hogy a következő időszakban elveszíti munkahelyét.
A kérdőívet kitöltő munkavállalók 43%-a attól tart, hogy az új koronavírus okozta válság érinteni fogja munkaadóját. 45,7 százalékuk úgy véli, hogy ebben az esetben nehezen, 20,6% pedig úgy, hogy nagyon nehezen találna új állást.
A felmérésben részt vevő munkaadók 53,3%-a nyilatkozott úgy, hogy a koronavírus-járvány romániai súlyosbodása esetén is van terve a vállalkozása életben tartására. 60%-uk azt állította, hogy egyelőre nem érintette negatívan cégüket a pandémia.
A munkáltatók egyik fő problémája jelenleg, hogy az alkalmazottak félnek kapcsolatba lépni a kliensekkel (20%), és bizonyos termékeknek megnőtt az ára (6,6%).
21,1% azt mondta, hogy maximum három hónapig tud élni a félretett pénzéből, 10 százalékuknak pedig hat hónapra elegendő pénztartalékuk van.
Egy évre elegendő félretett pénze mindössze az alkalmazottak 7,4%-ának van.
A megkérdezettek 47,9%-a számolt be arról, hogy a cég, ahol dolgoznak, védőmaszkokkal, kézfertőtlenítővel látta el alkalmazottait, és 40,30%-uk szerint a munkahelyükön többször végeznek fertőtlenítést.
49,8%-uk kerüli a tömegközlekedési eszközöket, 13,4% pedig állandóan maszkot visel, ha közterületre kell mennie.
Ugyanakkor az alkalmazottak 28,4%-a vallotta azt, hogy ha hosszabb időre szünetel az oktatás, nincs, akire bízzák gyermeküket.
A BestJobs 2020. március 9-e és 16-a között végezte el felmérését egy 1262 főből és 244 kis- közép- és nagyvállalkozásból álló mintán.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!