Fotó: fotó: Greenweee
A használt hűtőszekrényeket, mosógépeket, számítógépeket és egyéb házi elektronikai eszközöket egyaránt képes lesz újrahasznosítani a készülő aranyosgyéresi üzem.
2017. március 10., 13:212017. március 10., 13:21
Elektronikai hulladékot újrahasznosító üzem nyílik Kolozs megyében, Aranyosgyéresen, amely évente 25 ezer tonna elektronikai hulladékot lesz képes feldolgozni. A beruházás értéke 3,5 millió euró, amelyből megfelelő műszaki felszereltségre tesznek szert ahhoz, hogy a használt hűtőszekrényeket, mosógépeket, számítógépeket és egyéb házi elektronikai eszközöket fel tudják dolgozni. Várhatóan júniusban kezd működni a gyár.
A Ziua de Cluj helyi portálnak az üzemet működtető GreenWEEE vállalat vezérigazgatója, Marius Costache úgy nyilatkozott: egyre nagyobb az elektronikai cikkek piaca, ezért jelentősen növelniük kellett az elektronikaihulladék-feldolgozó kapacitásukat, így képesek Románia akár teljes elektronikaihulladék-mennyiségét újrahasznosítani. Mint részletezte, a cég összesen 8,5 millió eurót fektet be az elektronikai hulladékot feldolgozó aranyosgyéresi üzemének megnyitásába és a Buzăuban már meglévő gyáruk kapacitásának bővítésébe, így képesek megbirkózni 100 ezer tonna elektronikai hulladék feldolgozásával is. A cég egyébként az egyetlen elektronikaihulladék-feldogozó vállalat Dél-Kelet-Európában, ezért hozzájuk érkezik a térség valamennyi használt hűtőszekrénye, kisebb-nagyobb háztartási gépe, valamint kidobott informatikai és távközlési eszköze. A hulladékot a begyűjtésre engedéllyel rendelkező helyi vállalatoktól szerzik be.
Mint ismeretes, az elektronikai hulladékok olyan anyagokból készülnek, amelyeknek a teljes lebomlása évezredekig eltart, ráadásul mérgező részeket is tartalmaznak, ezért a környezetszennyező elemeket ellenőrzött körülmények közt távolítják el, az újrahasznosítható anyagokat pedig feldolgozzák, új termékeket állítanak elő belőlük. A GreenWEEE elektronikaihulladék-feldogozó tagja az azonos nevű, valamennyi hulladékfajtát feldolgozó cégcsoportnak, amely 15 éve tevékenykedik az országban. A teljes romániai hulladékfeldolgozó ipar üzleti forgalma egyébként 10 milliárd euróra rúg.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!