Fotó: fotó: Greenweee
A használt hűtőszekrényeket, mosógépeket, számítógépeket és egyéb házi elektronikai eszközöket egyaránt képes lesz újrahasznosítani a készülő aranyosgyéresi üzem.
2017. március 10., 13:212017. március 10., 13:21
Elektronikai hulladékot újrahasznosító üzem nyílik Kolozs megyében, Aranyosgyéresen, amely évente 25 ezer tonna elektronikai hulladékot lesz képes feldolgozni. A beruházás értéke 3,5 millió euró, amelyből megfelelő műszaki felszereltségre tesznek szert ahhoz, hogy a használt hűtőszekrényeket, mosógépeket, számítógépeket és egyéb házi elektronikai eszközöket fel tudják dolgozni. Várhatóan júniusban kezd működni a gyár.
A Ziua de Cluj helyi portálnak az üzemet működtető GreenWEEE vállalat vezérigazgatója, Marius Costache úgy nyilatkozott: egyre nagyobb az elektronikai cikkek piaca, ezért jelentősen növelniük kellett az elektronikaihulladék-feldolgozó kapacitásukat, így képesek Románia akár teljes elektronikaihulladék-mennyiségét újrahasznosítani. Mint részletezte, a cég összesen 8,5 millió eurót fektet be az elektronikai hulladékot feldolgozó aranyosgyéresi üzemének megnyitásába és a Buzăuban már meglévő gyáruk kapacitásának bővítésébe, így képesek megbirkózni 100 ezer tonna elektronikai hulladék feldolgozásával is. A cég egyébként az egyetlen elektronikaihulladék-feldogozó vállalat Dél-Kelet-Európában, ezért hozzájuk érkezik a térség valamennyi használt hűtőszekrénye, kisebb-nagyobb háztartási gépe, valamint kidobott informatikai és távközlési eszköze. A hulladékot a begyűjtésre engedéllyel rendelkező helyi vállalatoktól szerzik be.
Mint ismeretes, az elektronikai hulladékok olyan anyagokból készülnek, amelyeknek a teljes lebomlása évezredekig eltart, ráadásul mérgező részeket is tartalmaznak, ezért a környezetszennyező elemeket ellenőrzött körülmények közt távolítják el, az újrahasznosítható anyagokat pedig feldolgozzák, új termékeket állítanak elő belőlük. A GreenWEEE elektronikaihulladék-feldogozó tagja az azonos nevű, valamennyi hulladékfajtát feldolgozó cégcsoportnak, amely 15 éve tevékenykedik az országban. A teljes romániai hulladékfeldolgozó ipar üzleti forgalma egyébként 10 milliárd euróra rúg.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!