Fotó: fotó: Greenweee
A használt hűtőszekrényeket, mosógépeket, számítógépeket és egyéb házi elektronikai eszközöket egyaránt képes lesz újrahasznosítani a készülő aranyosgyéresi üzem.
2017. március 10., 13:212017. március 10., 13:21
Elektronikai hulladékot újrahasznosító üzem nyílik Kolozs megyében, Aranyosgyéresen, amely évente 25 ezer tonna elektronikai hulladékot lesz képes feldolgozni. A beruházás értéke 3,5 millió euró, amelyből megfelelő műszaki felszereltségre tesznek szert ahhoz, hogy a használt hűtőszekrényeket, mosógépeket, számítógépeket és egyéb házi elektronikai eszközöket fel tudják dolgozni. Várhatóan júniusban kezd működni a gyár.
A Ziua de Cluj helyi portálnak az üzemet működtető GreenWEEE vállalat vezérigazgatója, Marius Costache úgy nyilatkozott: egyre nagyobb az elektronikai cikkek piaca, ezért jelentősen növelniük kellett az elektronikaihulladék-feldolgozó kapacitásukat, így képesek Románia akár teljes elektronikaihulladék-mennyiségét újrahasznosítani. Mint részletezte, a cég összesen 8,5 millió eurót fektet be az elektronikai hulladékot feldolgozó aranyosgyéresi üzemének megnyitásába és a Buzăuban már meglévő gyáruk kapacitásának bővítésébe, így képesek megbirkózni 100 ezer tonna elektronikai hulladék feldolgozásával is. A cég egyébként az egyetlen elektronikaihulladék-feldogozó vállalat Dél-Kelet-Európában, ezért hozzájuk érkezik a térség valamennyi használt hűtőszekrénye, kisebb-nagyobb háztartási gépe, valamint kidobott informatikai és távközlési eszköze. A hulladékot a begyűjtésre engedéllyel rendelkező helyi vállalatoktól szerzik be.
Mint ismeretes, az elektronikai hulladékok olyan anyagokból készülnek, amelyeknek a teljes lebomlása évezredekig eltart, ráadásul mérgező részeket is tartalmaznak, ezért a környezetszennyező elemeket ellenőrzött körülmények közt távolítják el, az újrahasznosítható anyagokat pedig feldolgozzák, új termékeket állítanak elő belőlük. A GreenWEEE elektronikaihulladék-feldogozó tagja az azonos nevű, valamennyi hulladékfajtát feldolgozó cégcsoportnak, amely 15 éve tevékenykedik az országban. A teljes romániai hulladékfeldolgozó ipar üzleti forgalma egyébként 10 milliárd euróra rúg.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!