A házban élő, fával fűtők költségeit emelné meg a legjobban a karbonadó a szakemberek számítása szerint
Fotó: Beliczay László
Drasztikusan hatna ki mindennapjainkra a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által a román hatóságoknak a költségvetési deficit lefaragása érdekében ajánlott egyik intézkedés, a karbonadó kivetése: a városi háztartások kiadásait összességében 8 százalékkal, a vidékiekét pedig 10 százalékkal emelné az Intelligens Energia Egyesület (AEI) számításai szerint. A fűtéssel és a tankolással járó költségek viszont az egekbe ugranának.
2024. február 02., 18:482024. február 02., 18:48
Mint ismeretes, az IMF Jan Kees Martijn vezette küldöttsége a hét elején érkezett Romániába, látogatásának célja a gazdasági-pénzügyi fejlemények elemzése és a makrogazdasági előrejelzések frissítése volt. Csütörtökön kiadott jelentésükben egyebek mellett progresszív személyi jövedelemadó bevezetését, az áfabevételek növelését, a közlekedési és az építőipari ágazatban szén-dioxid-kibocsátási díj (karbonadó) kivetését javasolták a román döntéshozóknak a rendkívül magas költségvetési hiány lefaragása érdekében.
A szakmai csoportosulás meghatározása szerint a karbonadó a szennyező fűtőanyagokat használó épületekre és a fosszilis üzemanyag közúti közlekedésben való felhasználására vonatkozik majd.
Mint magyarázták, egy földgázt használó épület 0,205 kilogramm szén-dioxidot bocsát ki egy év alatt elfogyasztott kWh-ként, ami azt jelenti, hogy:
Ha a karbonadót kivetik az építőiparra, tekintettel arra, hogy az Európai Unió kibocsátás-kereskedelmi rendszerének (ETS) 2023-as szén-dioxid-ára 80 euró/tonna, a jelenleginél számottevően több pénzt venne ki a romániai háztartások zsebéből:
Az elemzés szerint a fűtésre tűzifát használó épületek évente 0,390 kilogramm szén-dioxid-kibocsátást jelentenek kWh-fogyasztásonként, így egy nagyjából 120 négyzetméteres, szigetelt ház körülbelül 11 tonna szén-dioxidot bocsát ki évente.
ami 48 százalékos növekedést jelent a jelenlegi tűzifaköltségekhez képest, figyelembe véve a fa 800 lej/köbméteres árát, azaz a fával járó kiadások elérnék az évi 14 280 lejt.
Egy Dacia Logan személygépkocsi 0,116 kg CO2-t bocsát ki egy évben megtett kilométerenként, így egy átlagosan 15 000 km megtétele esetén évi körülbelül 2 tonna szén-dioxid kibocsátással jár.
Az Intelligens Energia Egyesület arra is kitér, hogy amennyiben a közlekedésre kivetik a karbonadót, akkor
ami a jelenlegi üzemanyagköltségekhez képest 12 százalékos növekedést jelent, figyelembe véve a 6,5 lej/literes árat, azaz a teljes üzemanyagköltség 7 600 lej/év körül alakulna.
Az építőiparra és a közlekedésre kivetett karbonadó ugyanakkor minden termék és szolgáltatás árában is nagyjából 10 százalékos emelkedést jelentene – húzza alá az Intelligens Energia Egyesület elemzése.
Egyebek mellett progresszív személyi jövedelemadó (szja) bevezetését, az áfabevételek növelését, a közlekedési és az építőipari ágazatban szén-dioxid-kibocsátási díj (karbonadó) kivetését javasolta a román döntéshozóknak az IMF küldöttsége.
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!