A piac 3–4 százalékát teszik ki a külföldről behozott fagyasztott kenyerek, ezt pedig megérzik az ágazat termelői
Fotó: Sándor - Nagy Tünde
A gabona árának alakulása miatt 15–20 százalékkal drágulhat a kenyér decemberig, Románia egy részében a nyári hónapok szeszélyes időjárása ugyanis megtizedelte a termést – nyilatkozta a Mediafax hírügynökségnek Dragoș Frumosu, az élelmiszeripari szakszervezetek szövetségének elnöke.
2018. október 22., 19:332018. október 22., 19:33
„A kenyér ára Romániában irreális, jóval a valós érték alatt van. Tavaly óta nem változott, de miután a szeszélyes időjárás kihatott a termésre, mostantól módosulhat” – vallja a szakember, aki szerint a reális problémát nem is ez jelenti.
– vallja Frumosu.
A szakember egyúttal arra is ráirányította a figyelmet, hogy a piac 3–4 százalékát teszik ki a külföldről behozott fagyasztott kenyerek, ezt pedig megérzik az ágazat termelői. „A szupermarketekben és hipermarketekben ott vannak azok a fagyasztott kenyérkék, amelyeket a legtöbbször melegen árulnak, csábítóak a vevők számára. Ez a 3–4 százalék első ránézésre talán nem jelent sokat, azonban éves szinten több ezer tonnáról beszélünk” – fogalmazta meg Frumosu.
Az élelmiszeripari szakszervezetek szövetségének vezetője szerint az év végéig a kenyen kívül a tej, a hús és a zöldségek drágulására is fel kell készülnünk. „A tejnél 8 százalékos lesz a drágulás, ami részben indokolatlan. De ha a tejről beszélünk, arról is beszélnünk kell, hogy az Európai Unió más tagállamaiban az ár 12 százalékkal csökkent. Hogy Romániában miért van ez a növekedés, megint egy olyan dolog, amit nem tudok közvetlenül megmagyarázni” – mondta Frumosu. Hozzátette:
„Mostanáig azzal indokolták a behozatal szükségességét, hogy bár van potenciál, az importtej olcsóbb, mint a hazai, olyan körülmények között, hogy a termelők szinte semmit sem kaptak” – fejtette ki a szakember. A zöldségek drágulását ellenben indokoltnak találja, mivel a „halott” időszakban masszívan megnő a behozatal, október és március között az értékesítésre kerülő zöldség- és gyümölcsmennyiség több mint 80 százaléka más országból származik.
Ami pedig a húst illeti, a szakszervezet vezető szerint az import itt is meg fogja haladni a 80 százalékot az afrikai sertéspestis miatt. „Amíg 2–3 éve a fogyasztásra és a feldolgozásra szánt húsmennyiség 70 százalékát hoztuk be külföldről, az afrikai sertéspestis begyűrűzéséig ez a mennyiség 55 százalékra csökkent, ami jó dolog volt, de a becslésem szerint az elkövetkező időszakban meg fogja haladni a 80 százalékot” – fejtette ki Frumosu. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adatai szerint
A burgonya 22,41 százalékkal, a zöldség és a konzervek 11,89 százalékkal, a tej 2,47 százalékkal, míg a sütőipari termékek 2,74 százalékkal lettek drágábbak. A tojás viszont 26,19 százalékkal olcsóbb volt, mint egy éve.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!