Kulcskérdés. Szakemberek szerint a jelenlegi időszak megfelelő lakásvásárlásra
Fotó: Haáz Vince
Növekedésnek indulnak a következő hónapokban a lakásárak, miután a várható kamatcsökkentések nyomán megélénkül az ingatlanpiac ágazati szakemberek szerint.
2024. április 29., 19:512024. április 29., 19:51
Miközben 2023 utolsó negyedévében a lakások iránti kereslet növekedését a 2024 januári áfaemelés motiválta, és ekkor előnyben voltak azok a fejlesztők, akiknek beköltözhető vagy 2024 végéig elkészült lakásaik voltak, az első negyedévre az eladások visszaesését prognosztizálták. Az áfakulcs emelése jelentős hatást gyakorolt a lakáspiacra. „A versenyképesség fenntartása szempontjából kulcsfontosságú volt az a döntésünk, hogy stratégiáinkat úgy alakítottuk át, hogy nem hárítjuk az ügyfélre az áfa 5 százalékról 9 százalékra történő emelése nyomán fellépő áremelést, így az év első három hónapjában az előző év azonos időszakához képest növekedést regisztráltunk az értékesítésben” – idézte Ionuț Negoițát, a Hils Development ingatlanfejlesztő alapító elnök-vezérigazgatóját az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő platform friss elemzése.
„A kamatlábak várható csökkenésével és a kereslet várható növekedésével az év következő negyedéveiben valószínűleg emelkedő tendenciát látunk az árakban” – húzta alá Negoiță. Az árakra a kínálati oldalról is nyomás nehezedik, mivel az egyre szűkül, miután kevesebb projektet engedélyeznek, a piacra kerülő lakások drágulni fognak.
Az év első három hónapjában 7,2 százalékkal kevesebb építési engedélyt adtak ki lakóépületekre Romániában, mint 2023 ugyanezen időszakában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
„A közvetlen környezetemben nem kevés olyan pénzügyileg képzett ember van, aki bár lakást szeretne vásárolni, és meg is engedheti ezt magának, halogatja a cselekvést, várva, hogy az árak csökkenjenek. Voltak olyan időszakok, amikor még mi az Imobiliare.ro-nál is a csökkenésre fogadtunk volna (különösen 2022 nyara és 2023 első fele között, az emelkedő kamatok és a rekordszintű infláció hatására). De ők 2018 óta halogatják, az egyetlen pénzügyi influenszer – aki pénzügyi ismeretterjesztő műsort készít egy tévécsatornán – útmutatására. Vágyvezérelt gondolkodás!” – idézte az elemzés Daniel Crainicot, az Imobiliare.ro marketing igazgatóját.
azok számára, akik lakhatási vagy befektetési céllal ingatlant szeretnének vásárolni. „A lakásvásárlás 2024-ben továbbra is elfogadható kompromisszum, még ha nem is olyan jövedelmező, mint 2019-ben, 2020-ban vagy 2021-ben” – mutatott rá ugyanakkor az ingatlanpiac szakértő.
Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.
Tovább emelkedtek februárban a lakásárak, az ország legdrágább városai Kolozsvár és Brassó, majd Bukarest és Konstanca következik, utóbbi egyre közelebb kerül a fővárosi szinthez, de az év második hónapjának árbajnoka Nagyvárad.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!