Kulcskérdés. Szakemberek szerint a jelenlegi időszak megfelelő lakásvásárlásra
Fotó: Haáz Vince
Növekedésnek indulnak a következő hónapokban a lakásárak, miután a várható kamatcsökkentések nyomán megélénkül az ingatlanpiac ágazati szakemberek szerint.
2024. április 29., 19:512024. április 29., 19:51
Miközben 2023 utolsó negyedévében a lakások iránti kereslet növekedését a 2024 januári áfaemelés motiválta, és ekkor előnyben voltak azok a fejlesztők, akiknek beköltözhető vagy 2024 végéig elkészült lakásaik voltak, az első negyedévre az eladások visszaesését prognosztizálták. Az áfakulcs emelése jelentős hatást gyakorolt a lakáspiacra. „A versenyképesség fenntartása szempontjából kulcsfontosságú volt az a döntésünk, hogy stratégiáinkat úgy alakítottuk át, hogy nem hárítjuk az ügyfélre az áfa 5 százalékról 9 százalékra történő emelése nyomán fellépő áremelést, így az év első három hónapjában az előző év azonos időszakához képest növekedést regisztráltunk az értékesítésben” – idézte Ionuț Negoițát, a Hils Development ingatlanfejlesztő alapító elnök-vezérigazgatóját az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő platform friss elemzése.
„A kamatlábak várható csökkenésével és a kereslet várható növekedésével az év következő negyedéveiben valószínűleg emelkedő tendenciát látunk az árakban” – húzta alá Negoiță. Az árakra a kínálati oldalról is nyomás nehezedik, mivel az egyre szűkül, miután kevesebb projektet engedélyeznek, a piacra kerülő lakások drágulni fognak.
Az év első három hónapjában 7,2 százalékkal kevesebb építési engedélyt adtak ki lakóépületekre Romániában, mint 2023 ugyanezen időszakában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
„A közvetlen környezetemben nem kevés olyan pénzügyileg képzett ember van, aki bár lakást szeretne vásárolni, és meg is engedheti ezt magának, halogatja a cselekvést, várva, hogy az árak csökkenjenek. Voltak olyan időszakok, amikor még mi az Imobiliare.ro-nál is a csökkenésre fogadtunk volna (különösen 2022 nyara és 2023 első fele között, az emelkedő kamatok és a rekordszintű infláció hatására). De ők 2018 óta halogatják, az egyetlen pénzügyi influenszer – aki pénzügyi ismeretterjesztő műsort készít egy tévécsatornán – útmutatására. Vágyvezérelt gondolkodás!” – idézte az elemzés Daniel Crainicot, az Imobiliare.ro marketing igazgatóját.
azok számára, akik lakhatási vagy befektetési céllal ingatlant szeretnének vásárolni. „A lakásvásárlás 2024-ben továbbra is elfogadható kompromisszum, még ha nem is olyan jövedelmező, mint 2019-ben, 2020-ban vagy 2021-ben” – mutatott rá ugyanakkor az ingatlanpiac szakértő.
Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.
Tovább emelkedtek februárban a lakásárak, az ország legdrágább városai Kolozsvár és Brassó, majd Bukarest és Konstanca következik, utóbbi egyre közelebb kerül a fővárosi szinthez, de az év második hónapjának árbajnoka Nagyvárad.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!