Kulcskérdés. Szakemberek szerint a jelenlegi időszak megfelelő lakásvásárlásra
Fotó: Haáz Vince
Növekedésnek indulnak a következő hónapokban a lakásárak, miután a várható kamatcsökkentések nyomán megélénkül az ingatlanpiac ágazati szakemberek szerint.
2024. április 29., 19:512024. április 29., 19:51
Miközben 2023 utolsó negyedévében a lakások iránti kereslet növekedését a 2024 januári áfaemelés motiválta, és ekkor előnyben voltak azok a fejlesztők, akiknek beköltözhető vagy 2024 végéig elkészült lakásaik voltak, az első negyedévre az eladások visszaesését prognosztizálták. Az áfakulcs emelése jelentős hatást gyakorolt a lakáspiacra. „A versenyképesség fenntartása szempontjából kulcsfontosságú volt az a döntésünk, hogy stratégiáinkat úgy alakítottuk át, hogy nem hárítjuk az ügyfélre az áfa 5 százalékról 9 százalékra történő emelése nyomán fellépő áremelést, így az év első három hónapjában az előző év azonos időszakához képest növekedést regisztráltunk az értékesítésben” – idézte Ionuț Negoițát, a Hils Development ingatlanfejlesztő alapító elnök-vezérigazgatóját az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő platform friss elemzése.
„A kamatlábak várható csökkenésével és a kereslet várható növekedésével az év következő negyedéveiben valószínűleg emelkedő tendenciát látunk az árakban” – húzta alá Negoiță. Az árakra a kínálati oldalról is nyomás nehezedik, mivel az egyre szűkül, miután kevesebb projektet engedélyeznek, a piacra kerülő lakások drágulni fognak.
Az év első három hónapjában 7,2 százalékkal kevesebb építési engedélyt adtak ki lakóépületekre Romániában, mint 2023 ugyanezen időszakában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
„A közvetlen környezetemben nem kevés olyan pénzügyileg képzett ember van, aki bár lakást szeretne vásárolni, és meg is engedheti ezt magának, halogatja a cselekvést, várva, hogy az árak csökkenjenek. Voltak olyan időszakok, amikor még mi az Imobiliare.ro-nál is a csökkenésre fogadtunk volna (különösen 2022 nyara és 2023 első fele között, az emelkedő kamatok és a rekordszintű infláció hatására). De ők 2018 óta halogatják, az egyetlen pénzügyi influenszer – aki pénzügyi ismeretterjesztő műsort készít egy tévécsatornán – útmutatására. Vágyvezérelt gondolkodás!” – idézte az elemzés Daniel Crainicot, az Imobiliare.ro marketing igazgatóját.
azok számára, akik lakhatási vagy befektetési céllal ingatlant szeretnének vásárolni. „A lakásvásárlás 2024-ben továbbra is elfogadható kompromisszum, még ha nem is olyan jövedelmező, mint 2019-ben, 2020-ban vagy 2021-ben” – mutatott rá ugyanakkor az ingatlanpiac szakértő.
Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.
Tovább emelkedtek februárban a lakásárak, az ország legdrágább városai Kolozsvár és Brassó, majd Bukarest és Konstanca következik, utóbbi egyre közelebb kerül a fővárosi szinthez, de az év második hónapjának árbajnoka Nagyvárad.
Az európai uniós tagállamok többsége megszavazta a Kínában gyártott elektromos autók behozatalára vonatkozó végleges kiegyenlítő vámok kivetéséről szóló javaslatot pénteken – jelentette be az Európai Bizottság.
Csaknem 3 millió eurót költ új székházára a Csíkszentkirályon természetes ásványvizet palackozó Hargita Gyöngye Rt., amely meg is versenyeztette a tervezőket. A székelyföldi ásványvíz-palackozó 19 pályázat közül választotta ki a nyertes látványterveket.
Egyre elképesztőbb idő alatt fogy el egy-egy régióban a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági vásárlását támogató Zöld ház program pénzkerete.
Az üdülési csekkeknek idén is jelentős pozitív hatása volt a belföldi turizmusra, különösen a főszezonon kívüli időszakokban – vont mérleget a nyári idény lezárultával az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) csütörtöki közleményében.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint csütörtökön a szerdai 383,4311 lejről 24,11 banival (0,06 százalékkal) 383,6722 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett az Európai Bizottság Románia ellen, mivel az korlátozza a piaci szereplők szabadságát az áram és a gáz nagykereskedelmi árának meghatározása, illetve a földgáz exportja tekintetében.
Csökkent az elmúlt egy évben a munkaerőpiacon meghirdetett távmunkahelyek (home office) száma, miután a 2020–2022-es időszakban látványosan nőtt, az egy év alatt meghirdetett állások több mint 10 százalékát téve ki – derül ki az eJobs friss elemzéséből.
Mintegy 122 000 háztartás kaphat napelemeket és energiatárolókat a kiszolgáltatott személyek számára a RePowerEU program révén elkülönített keretből – jelentette be szerdán Adrian Câciu európai beruházásokért felelős miniszter.
Több mint 2,6 millió kedvezményezett kap októberben ismét 250 lejes élelmiszer-vásárlási támogatást – jelentette be szerdán Adrian Câciu, az európai beruházásokért felelős miniszter.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 augusztusában 5,5 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint júliusban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!