„A fogyasztási sokk” elkerülésére hivatkozva végül két ütemben emeli meg a Tudose-kormány az üzemanyagok jövedéki adóját. A kabinet szerdai ülésén arról született döntés, hogy az első emelés szeptember 15-étől lesz, amikor az üzemanyagok literenkénti ára 0,16 banival nő, október elsejétől pedig ugyanennyivel drágítanak.
2017. augusztus 30., 17:502017. augusztus 30., 17:50
Ionuț Mișa pénzügyminiszter a kormányülésen elmondta, azért döntöttek úgy, hogy nem egyszerre emelik meg a jövedéki adót, hogy ne okozzanak sokkot az üzemanyagpiacon. Mint ismeretes, amikor a Ponta-kormány az autópálya-építésekre hivatkozva pár éve bevezette a hétcentes extra jövedéki adót, akkor a fuvarozók egyebek mellett azzal is tiltakoztak az intézkedés ellen, hogy amikor csak tehették, külföldön tankoltak, ez pedig valóban meglátszott a fogyasztáson.
„Próbáljuk helyre rakni a dolgokat. Amikor felszámoltuk az extra jövedéki adót, nem csökkent a töltőállomásokon alkalmazott ár. Megpróbáljuk visszahozni. Ha nő az ár, akkor majd elbeszélgetünk a forgalmazó- és gyártóvállalatokkal.
– érvelt az intézkedés mellett a közelmúltban Mihai Tudose miniszterelnök. Leszögezte, Romániának pénzre van szüksége az infrastruktúrafejlesztéshez, az autópályák építéséhez, a kórházak rendbetételéhez, „és sorolhatnánk”.
Szerdán különben sajtóértesülések szerint egy olyan adótörvénykönyv-tervezet szerepelt a kormány asztalán, amelyik már nem tartalmazta az osztalékok adómentessé tételét, mint ahogy a mezőgazdasági területeiket megművelőknek korábban meglebegtetett kedvezményeket sem.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!