„A fogyasztási sokk” elkerülésére hivatkozva végül két ütemben emeli meg a Tudose-kormány az üzemanyagok jövedéki adóját. A kabinet szerdai ülésén arról született döntés, hogy az első emelés szeptember 15-étől lesz, amikor az üzemanyagok literenkénti ára 0,16 banival nő, október elsejétől pedig ugyanennyivel drágítanak.
2017. augusztus 30., 17:502017. augusztus 30., 17:50
Ionuț Mișa pénzügyminiszter a kormányülésen elmondta, azért döntöttek úgy, hogy nem egyszerre emelik meg a jövedéki adót, hogy ne okozzanak sokkot az üzemanyagpiacon. Mint ismeretes, amikor a Ponta-kormány az autópálya-építésekre hivatkozva pár éve bevezette a hétcentes extra jövedéki adót, akkor a fuvarozók egyebek mellett azzal is tiltakoztak az intézkedés ellen, hogy amikor csak tehették, külföldön tankoltak, ez pedig valóban meglátszott a fogyasztáson.
„Próbáljuk helyre rakni a dolgokat. Amikor felszámoltuk az extra jövedéki adót, nem csökkent a töltőállomásokon alkalmazott ár. Megpróbáljuk visszahozni. Ha nő az ár, akkor majd elbeszélgetünk a forgalmazó- és gyártóvállalatokkal.
– érvelt az intézkedés mellett a közelmúltban Mihai Tudose miniszterelnök. Leszögezte, Romániának pénzre van szüksége az infrastruktúrafejlesztéshez, az autópályák építéséhez, a kórházak rendbetételéhez, „és sorolhatnánk”.
Szerdán különben sajtóértesülések szerint egy olyan adótörvénykönyv-tervezet szerepelt a kormány asztalán, amelyik már nem tartalmazta az osztalékok adómentessé tételét, mint ahogy a mezőgazdasági területeiket megművelőknek korábban meglebegtetett kedvezményeket sem.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!