„A fogyasztási sokk” elkerülésére hivatkozva végül két ütemben emeli meg a Tudose-kormány az üzemanyagok jövedéki adóját. A kabinet szerdai ülésén arról született döntés, hogy az első emelés szeptember 15-étől lesz, amikor az üzemanyagok literenkénti ára 0,16 banival nő, október elsejétől pedig ugyanennyivel drágítanak.
2017. augusztus 30., 17:502017. augusztus 30., 17:50
Ionuț Mișa pénzügyminiszter a kormányülésen elmondta, azért döntöttek úgy, hogy nem egyszerre emelik meg a jövedéki adót, hogy ne okozzanak sokkot az üzemanyagpiacon. Mint ismeretes, amikor a Ponta-kormány az autópálya-építésekre hivatkozva pár éve bevezette a hétcentes extra jövedéki adót, akkor a fuvarozók egyebek mellett azzal is tiltakoztak az intézkedés ellen, hogy amikor csak tehették, külföldön tankoltak, ez pedig valóban meglátszott a fogyasztáson.
„Próbáljuk helyre rakni a dolgokat. Amikor felszámoltuk az extra jövedéki adót, nem csökkent a töltőállomásokon alkalmazott ár. Megpróbáljuk visszahozni. Ha nő az ár, akkor majd elbeszélgetünk a forgalmazó- és gyártóvállalatokkal.
– érvelt az intézkedés mellett a közelmúltban Mihai Tudose miniszterelnök. Leszögezte, Romániának pénzre van szüksége az infrastruktúrafejlesztéshez, az autópályák építéséhez, a kórházak rendbetételéhez, „és sorolhatnánk”.
Szerdán különben sajtóértesülések szerint egy olyan adótörvénykönyv-tervezet szerepelt a kormány asztalán, amelyik már nem tartalmazta az osztalékok adómentessé tételét, mint ahogy a mezőgazdasági területeiket megművelőknek korábban meglebegtetett kedvezményeket sem.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!