Fotó: Barabás Ákos
Áprilisra 15–30 százalék közötti sertéshúsár-emelkedést jósol a Romániai Hústermelők Egyesülete (ARC), s mintegy vigasztalásul hozzáteszi, hogy a húsvéti bárány- és gidahús nem lesz drágább, mint tavaly.
2017. április 05., 16:112017. április 05., 16:11
A sertéshús árának emelkedését azzal magyarázzák, hogy az utóbbi két évben, de különösen tavaly jelentősen növekedett a romániai sertéshús exportja. A kivitel főként a távol-keleti országok, Japán, Kína, Dél-Korea és Hongkong felé irányult. Az ARC hivatalos közleménye szerint az Európai Bizottság márciusi ülésén a Gazdasági Tanács húspiaci megfigyelője úgy ítélte meg, hogy a húsárak további növekvő tendenciát fognak mutatni 2017 második feléig, azt követően pedig stagnálni fognak.
Csökkenő állomány
A megnövekedett kivitel miatt csökkent a romániai sertésállomány – állítják az egyesület szakemberei –, olyannyira, hogy a 20–50 kiló közötti állomány 2,3 százalékkal kevesebb országos szinten, mint a korábbi években, míg a hízott, 50 és 80 kiló közötti egyedeké 1,1 százalékkal csökkent. Ennek következtében a tenyésztőknek lehetőségük van magasabb árat szabni, mert nincs megfelelő nagyságú kínálat.
Az idei év első harmadában a vágott sertés átlagos ára 26 százalékkal volt magasabb, mint 2016-ban, és 12 százalékkal nagyobb, mint 2015-ben. Ennek következményeként az utóbbi 12 hónap folyamán a sertésoldalas ára 40, míg a sertéssonkáé 25 százalékkal nőtt. A hústermelők egyesületének becslése szerint áprilisban a sertéslapocka ára 14-15 lej lesz, míg a csont nélküli disznócombé 17–19 lej között fog ingadozni. Az exportnövekedéssel való magyarázat érzékenyen érinti a háztájiban sertést nevelőket, akik az elmúlt két év folyamán jelentős veszteséget könyveltek el, emiatt sokan lemondtak arról, hogy eladásra neveljenek és hizlaljanak sertést, ugyanis a piaci ár annyira lecsökkent, hogy voltak régiók, ahol élősúlyban kilónként még 5 lejt sem kaptak a hízókért.
A bárány ára nem változik
Valamelyes vigaszt jelent, hogy a bárány és kecskegida ára nem emelkedik az előző évekhez viszonyítva. A romániai juhtenyésztői egyesületek szövetségének elnöke, Nicolae Cioranu szerint csökkent az export, ezért az árak a tavalyihoz hasonlók maradnak. Az élő bárány kilója 9-10 lej lesz, a vágotté 18–22 lej közötti. Ugyancsak az elnök szerint 22–25 lej közöttinek kellene lennie a vágott bárány árának ahhoz, hogy a juhászok számára is kifizetődő legyen, ám ennek igen kevés a valószínűsége, mivel sok bárány kerül piacra. És a keleti és a nyugati kereszténység húsvétjának egybeesése sem kedvez a juhtartóknak.
Ha beigazolódik, növelnek
Marosvásárhely egyik legkiterjedtebb üzlethálózatának, a Darinának a beszerzési osztályán érdeklődtünk, hogy őket mennyire befolyásolja a húsáremelés. „Minket nem, de a vásárlókat igencsak” – mondta az egyik alkalmazott. Ők is csak a hírekből értesültek az áremelésről, a beszállítóik részéről egyelőre nem tapasztaltak ilyen szándékot. Még el kell telnie pár napnak, hogy bebizonyosodjék, valóban komolyan gondolták-e az áremelést. S ha igen, még akkor is kérdéses marad – mekkora mértékű lesz. Mert a sajtóban felröppentett 15-30 százalék nagyon tág határ, egyáltalán nem biztos, hogy a beszállítók csaknem egyharmaddal növelik az árakat. Az viszont tény, hogy ha a beszállítók valóban drágítanak, az üzletláncnak is emelnie kell a pulti árakat, ami bizonyára nem nyeri majd el a vásárlóközönség tetszését.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.