Fotó: Barabás Ákos
Áprilisra 15–30 százalék közötti sertéshúsár-emelkedést jósol a Romániai Hústermelők Egyesülete (ARC), s mintegy vigasztalásul hozzáteszi, hogy a húsvéti bárány- és gidahús nem lesz drágább, mint tavaly.
2017. április 05., 16:112017. április 05., 16:11
A sertéshús árának emelkedését azzal magyarázzák, hogy az utóbbi két évben, de különösen tavaly jelentősen növekedett a romániai sertéshús exportja. A kivitel főként a távol-keleti országok, Japán, Kína, Dél-Korea és Hongkong felé irányult. Az ARC hivatalos közleménye szerint az Európai Bizottság márciusi ülésén a Gazdasági Tanács húspiaci megfigyelője úgy ítélte meg, hogy a húsárak további növekvő tendenciát fognak mutatni 2017 második feléig, azt követően pedig stagnálni fognak.
Csökkenő állomány
A megnövekedett kivitel miatt csökkent a romániai sertésállomány – állítják az egyesület szakemberei –, olyannyira, hogy a 20–50 kiló közötti állomány 2,3 százalékkal kevesebb országos szinten, mint a korábbi években, míg a hízott, 50 és 80 kiló közötti egyedeké 1,1 százalékkal csökkent. Ennek következtében a tenyésztőknek lehetőségük van magasabb árat szabni, mert nincs megfelelő nagyságú kínálat.
Az idei év első harmadában a vágott sertés átlagos ára 26 százalékkal volt magasabb, mint 2016-ban, és 12 százalékkal nagyobb, mint 2015-ben. Ennek következményeként az utóbbi 12 hónap folyamán a sertésoldalas ára 40, míg a sertéssonkáé 25 százalékkal nőtt. A hústermelők egyesületének becslése szerint áprilisban a sertéslapocka ára 14-15 lej lesz, míg a csont nélküli disznócombé 17–19 lej között fog ingadozni. Az exportnövekedéssel való magyarázat érzékenyen érinti a háztájiban sertést nevelőket, akik az elmúlt két év folyamán jelentős veszteséget könyveltek el, emiatt sokan lemondtak arról, hogy eladásra neveljenek és hizlaljanak sertést, ugyanis a piaci ár annyira lecsökkent, hogy voltak régiók, ahol élősúlyban kilónként még 5 lejt sem kaptak a hízókért.
A bárány ára nem változik
Valamelyes vigaszt jelent, hogy a bárány és kecskegida ára nem emelkedik az előző évekhez viszonyítva. A romániai juhtenyésztői egyesületek szövetségének elnöke, Nicolae Cioranu szerint csökkent az export, ezért az árak a tavalyihoz hasonlók maradnak. Az élő bárány kilója 9-10 lej lesz, a vágotté 18–22 lej közötti. Ugyancsak az elnök szerint 22–25 lej közöttinek kellene lennie a vágott bárány árának ahhoz, hogy a juhászok számára is kifizetődő legyen, ám ennek igen kevés a valószínűsége, mivel sok bárány kerül piacra. És a keleti és a nyugati kereszténység húsvétjának egybeesése sem kedvez a juhtartóknak.
Ha beigazolódik, növelnek
Marosvásárhely egyik legkiterjedtebb üzlethálózatának, a Darinának a beszerzési osztályán érdeklődtünk, hogy őket mennyire befolyásolja a húsáremelés. „Minket nem, de a vásárlókat igencsak” – mondta az egyik alkalmazott. Ők is csak a hírekből értesültek az áremelésről, a beszállítóik részéről egyelőre nem tapasztaltak ilyen szándékot. Még el kell telnie pár napnak, hogy bebizonyosodjék, valóban komolyan gondolták-e az áremelést. S ha igen, még akkor is kérdéses marad – mekkora mértékű lesz. Mert a sajtóban felröppentett 15-30 százalék nagyon tág határ, egyáltalán nem biztos, hogy a beszállítók csaknem egyharmaddal növelik az árakat. Az viszont tény, hogy ha a beszállítók valóban drágítanak, az üzletláncnak is emelnie kell a pulti árakat, ami bizonyára nem nyeri majd el a vásárlóközönség tetszését.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).