Drágíthatja a húst az afrikai sertéspestis: az import alakulása is befolyásolja az árakat

Jelen pillanatban még nincs ok a drágításra •  Fotó: Kristó Róbert/archív

Jelen pillanatban még nincs ok a drágításra

Fotó: Kristó Róbert/archív

Amióta egyre kiterjedtebb területekre gyűrűzik be az afrikai sertéspestis Romániában, folyamatos a találgatás, hogy a járvány kihat-e a sertéshús árára. Sokan máris megkongatták a vészharangot, mondván, hogy a karácsonyi disznóért busás árat fogunk fizetni, mások szerint úgyis többnyire importhús kapható a boltokban, annak árára pedig nem hat ki, hogy számos romániai farmon meg kellett semmisíteni a teljes sertésállományt.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

Szucher Ervin

2018. szeptember 05., 19:302018. szeptember 05., 19:30

2018. szeptember 05., 22:132018. szeptember 05., 22:13

Rövid távon nem kell a sertéshús árának emelkedésétől tartani, hosszú távon azonban elkerülhetetlennek tűnik a drágulás – vallják a szakemberek, akiket azt követően kérdeztünk meg, hogy egymásnak ellentmondó nyilatkozatok láttak napvilágot az afrikai sertéspestis terjedésének várható hatásairól. Akadt, aki szerint drasztikus áremelkedésre kell felkészülnünk, mások szerint viszont a piac elég nagy hányadát jelenti az importhús, így nincs ok aggodalomra.

Hosszú távon drágulás várható

Hosszú távon várhatóan drágulni fog a sertéshús az afrikai sertéspestis-járvány miatt – jelentette ki a Krónika megkeresésére Könczei Csaba, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Mint magyarázta,

rövid távon csökken a sertéshús ára, elsősorban a fertőzés által érintett megyékben. Ez azért is veszélyes, mert ezt a helyzetet kihasználják a böllérek, akik olcsón felvásárolják a húst a járvány sújtotta megyékből, és a tiltás ellenére megpróbálnak kereskedni vele.

Könczei Csaba ugyanakkor rámutatott, a romániai állattenyésztésre hatalmas csapást mért a járvány, a kényszervágások miatt jelentősen megcsappant a sertésállomány, ezért hosszú távon várhatóan növekedni fog a hús ára.

Az ágazat megsínyli a járványt

„Az ágazat egy ilyen hatalmas csapás után nehezen tud majd újra talpra állni, és ismét a jelenlegi áron értékesíteni” – véli az igazgató.

Könczei arra is kitért, hogy a felelőtlen emberek miatt nehéz megfékezni a járványt, Buzău megyébe is egy Tulcea megyei gazda hurcolta be a vírust a kóstolóval. „Abban reménykedtem, hogy a hegyek megvédenek, erre egy ember több száz kilométerről behozza a fertőzést a szomszédos Buzău megyébe” – részletezte Könczei Csaba. Elmondta,

Háromszéken már előfordul, hogy levágják az egészséges disznókat, hogy kisebb legyen a káruk, ha mégis beüt a vész, és a hatóságok elrendelik a kényszervágást.

Bizakodó ugyanakkor a sertéshús árának alakulását illetően Sikó Barabási Sándor. A Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője kérdésünkre elmondta, a nagy feldolgozók gyakran külföldről vásárolják fel a sertést, hiszen a hús minősége általában egységes, és kifizetődőbb számukra, ha az olcsóbb, külföldi alapanyagból dolgoznak. Éppen azért a főállatorvos nem látja indokoltnak a drágítást. Szerinte a járvány veszélye, hogy emberek maradnak munka nélkül, a hatalmas farmokról, ahol általában vágóhíd és feldolgozóüzem is működik, egyik napról a másikra több száz ember kerülhet az utcára.

Sok még az ismeretlen

Elkerülhetetlennek tartja a sertéshús drágulását Petry Zalán Endre, Marosvásárhely legnagyobb húsfeldolgozójának tulajdonosa is. Arra azonban, hogy milyen mértékben fognak nőni az árak, nem tudott válaszolni. Mint mondta, ez nagyjából attól függ, a hatóságoknak miként sikerül kezelni az egyre súlyosodó krízist. Ez egyelőre közvetlen módon nem érte még el a Székelyföldet, de közvetett módon a hatásai már itt is érződnek.

A Magyar Termék Nagydíj Kárpát-medencéért nívódíjjal kitüntetett Primacom Kft.-nek sikerült találnia Maros megyei beszállítót, azonban a közelmúltban már egy teherautónyi holland disznóhúst is kénytelen volt importálni. Kérdésünkre, hogy miért nő a kereskedelmi eladási ár, ha eddig mind a termelők, mind a feldolgozók arra panaszkodtak, hogy az olcsó külföldi disznóhús tönkreteszi a hazai gazdaságot, Petry Zalán Endre elmondta, hogy az importból származó termékek csak időnként olcsóbbak. A kereskedők többsége és a fogyasztók zöme azonban nem kedveli a távolról érkezett portékát, mert az általában nem friss. „Nem lehet jóslatokba bocsátkozni, sem tervezgetni, mert naponta változik, alakul a helyzet, így semmi nem biztos. Én csak annyit tudok, hogy jelen pillanatban van mit feldolgoznunk, de hogy mit hoz a holnap, az rejtély” – nyilatkozta a Krónikának Petry Zalán Endre.

A kór érv lehet az áremelésre

Jelen pillanatban még nincs ok a drágításra – vallja Sorin Minea, az élelmiszeripari munkáltatókat tömörítő Romalimenta elnöke, az Angst húsfeldolgozó tulajdonosa.

Idézet
Az ár akkor ugrana meg, ha az afrikai sertéspestis egész Európában elterjedne, és a kereslet meghaladná a kínálatot, vagy ha botrány övezné a témát”

– nyilatkozta a szakember az Economica.net portálnak. Meglátása szerint persze a termelőknek érdeke, hogy emeljék az áraikat, ezt pedig a sertéspestisre fogják. Az üzletember azt mondja, cége jelenleg romániai húsból dolgozik, de ha ez már nem lesz lehetséges elérhető áron, akkor importhoz fordul. „Van egy szabályom: a legjobb áron vásárolom a legjobb húst. A hazafiság meséje szép, de nincs értelme az üzleti életben. Romániából vásárolok, de ha már nem lehet, hozok kintről. Akárhogy, mi a szükségletnek csak az 50 százalékát termeljük meg” – fogalmazott.

Romániában az egyik legolcsóbb az alapanyag
Romániában még mindig az egyik legolcsóbb a sertéshús az Európai Bizottság által közölt legfrissebb, augusztus 20-án nyilvánosságra hozott statisztika szerint, igaz, az árszint meghaladja az uniós átlagot. A minőségi besorolás szerint jobb minőségű, S típusú féldisznó száz kilogrammonkénti ára Romániában 160,8 euró volt, az EU-átlag pedig 154,2 euró. Németországban viszont 163,1 euró, Magyarországon 162,4 euró volt száz kilogramm sertéshús. Eközben Hollandiában 138,2 eurós, Lengyelországban 155,5 eurós, míg Spanyolországban 156,7 eurós árszintet regisztráltak. A gyengébb minőségű, S típusú féldisznó ára Romániában 156,7 euró/100 kilogramm volt, az uniós átlag pedig 151,9 euró. Magyarországon eközben 159,1 eurót, Németországban 159,3 eurót kellett fizetni száz kilogramm húsért. Spanyolországban viszont 152,6 euró, Hollandiában 137 euró volt ugyanez a mennyiség.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament
2024. október 22., kedd

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány