Jelen pillanatban még nincs ok a drágításra
Fotó: Kristó Róbert/archív
Amióta egyre kiterjedtebb területekre gyűrűzik be az afrikai sertéspestis Romániában, folyamatos a találgatás, hogy a járvány kihat-e a sertéshús árára. Sokan máris megkongatták a vészharangot, mondván, hogy a karácsonyi disznóért busás árat fogunk fizetni, mások szerint úgyis többnyire importhús kapható a boltokban, annak árára pedig nem hat ki, hogy számos romániai farmon meg kellett semmisíteni a teljes sertésállományt.
2018. szeptember 05., 19:302018. szeptember 05., 19:30
2018. szeptember 05., 22:132018. szeptember 05., 22:13
Rövid távon nem kell a sertéshús árának emelkedésétől tartani, hosszú távon azonban elkerülhetetlennek tűnik a drágulás – vallják a szakemberek, akiket azt követően kérdeztünk meg, hogy egymásnak ellentmondó nyilatkozatok láttak napvilágot az afrikai sertéspestis terjedésének várható hatásairól. Akadt, aki szerint drasztikus áremelkedésre kell felkészülnünk, mások szerint viszont a piac elég nagy hányadát jelenti az importhús, így nincs ok aggodalomra.
Hosszú távon várhatóan drágulni fog a sertéshús az afrikai sertéspestis-járvány miatt – jelentette ki a Krónika megkeresésére Könczei Csaba, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Mint magyarázta,
Könczei Csaba ugyanakkor rámutatott, a romániai állattenyésztésre hatalmas csapást mért a járvány, a kényszervágások miatt jelentősen megcsappant a sertésállomány, ezért hosszú távon várhatóan növekedni fog a hús ára.
„Az ágazat egy ilyen hatalmas csapás után nehezen tud majd újra talpra állni, és ismét a jelenlegi áron értékesíteni” – véli az igazgató.
Könczei arra is kitért, hogy a felelőtlen emberek miatt nehéz megfékezni a járványt, Buzău megyébe is egy Tulcea megyei gazda hurcolta be a vírust a kóstolóval. „Abban reménykedtem, hogy a hegyek megvédenek, erre egy ember több száz kilométerről behozza a fertőzést a szomszédos Buzău megyébe” – részletezte Könczei Csaba. Elmondta,
Bizakodó ugyanakkor a sertéshús árának alakulását illetően Sikó Barabási Sándor. A Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője kérdésünkre elmondta, a nagy feldolgozók gyakran külföldről vásárolják fel a sertést, hiszen a hús minősége általában egységes, és kifizetődőbb számukra, ha az olcsóbb, külföldi alapanyagból dolgoznak. Éppen azért a főállatorvos nem látja indokoltnak a drágítást. Szerinte a járvány veszélye, hogy emberek maradnak munka nélkül, a hatalmas farmokról, ahol általában vágóhíd és feldolgozóüzem is működik, egyik napról a másikra több száz ember kerülhet az utcára.
Elkerülhetetlennek tartja a sertéshús drágulását Petry Zalán Endre, Marosvásárhely legnagyobb húsfeldolgozójának tulajdonosa is. Arra azonban, hogy milyen mértékben fognak nőni az árak, nem tudott válaszolni. Mint mondta, ez nagyjából attól függ, a hatóságoknak miként sikerül kezelni az egyre súlyosodó krízist. Ez egyelőre közvetlen módon nem érte még el a Székelyföldet, de közvetett módon a hatásai már itt is érződnek.
A Magyar Termék Nagydíj Kárpát-medencéért nívódíjjal kitüntetett Primacom Kft.-nek sikerült találnia Maros megyei beszállítót, azonban a közelmúltban már egy teherautónyi holland disznóhúst is kénytelen volt importálni. Kérdésünkre, hogy miért nő a kereskedelmi eladási ár, ha eddig mind a termelők, mind a feldolgozók arra panaszkodtak, hogy az olcsó külföldi disznóhús tönkreteszi a hazai gazdaságot, Petry Zalán Endre elmondta, hogy az importból származó termékek csak időnként olcsóbbak. A kereskedők többsége és a fogyasztók zöme azonban nem kedveli a távolról érkezett portékát, mert az általában nem friss. „Nem lehet jóslatokba bocsátkozni, sem tervezgetni, mert naponta változik, alakul a helyzet, így semmi nem biztos. Én csak annyit tudok, hogy jelen pillanatban van mit feldolgoznunk, de hogy mit hoz a holnap, az rejtély” – nyilatkozta a Krónikának Petry Zalán Endre.
Jelen pillanatban még nincs ok a drágításra – vallja Sorin Minea, az élelmiszeripari munkáltatókat tömörítő Romalimenta elnöke, az Angst húsfeldolgozó tulajdonosa.
– nyilatkozta a szakember az Economica.net portálnak. Meglátása szerint persze a termelőknek érdeke, hogy emeljék az áraikat, ezt pedig a sertéspestisre fogják. Az üzletember azt mondja, cége jelenleg romániai húsból dolgozik, de ha ez már nem lesz lehetséges elérhető áron, akkor importhoz fordul. „Van egy szabályom: a legjobb áron vásárolom a legjobb húst. A hazafiság meséje szép, de nincs értelme az üzleti életben. Romániából vásárolok, de ha már nem lehet, hozok kintről. Akárhogy, mi a szükségletnek csak az 50 százalékát termeljük meg” – fogalmazott.
Romániában az egyik legolcsóbb az alapanyag
Romániában még mindig az egyik legolcsóbb a sertéshús az Európai Bizottság által közölt legfrissebb, augusztus 20-án nyilvánosságra hozott statisztika szerint, igaz, az árszint meghaladja az uniós átlagot. A minőségi besorolás szerint jobb minőségű, S típusú féldisznó száz kilogrammonkénti ára Romániában 160,8 euró volt, az EU-átlag pedig 154,2 euró. Németországban viszont 163,1 euró, Magyarországon 162,4 euró volt száz kilogramm sertéshús. Eközben Hollandiában 138,2 eurós, Lengyelországban 155,5 eurós, míg Spanyolországban 156,7 eurós árszintet regisztráltak. A gyengébb minőségű, S típusú féldisznó ára Romániában 156,7 euró/100 kilogramm volt, az uniós átlag pedig 151,9 euró. Magyarországon eközben 159,1 eurót, Németországban 159,3 eurót kellett fizetni száz kilogramm húsért. Spanyolországban viszont 152,6 euró, Hollandiában 137 euró volt ugyanez a mennyiség.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!