Drágításokkal riogatnak az élelmiszeripari cégek

Drágításokkal riogatnak az élelmiszeripari cégek

„Vírusos” árak. A szárazságra és a járványra hivatkozva sokan drágítanak, vagy készülnek rá; több helyen 20 lejt kérnek egy kiló paradicsomért

Fotó: Rostás Szabolcs

További drágulásokhoz vezethet, hogy keményen megviseli a mezőgazdaságban érdekelt vállalkozókat – állattenyésztőket és növénytermesztőket egyaránt – a tavalyi év vége óta tartó szárazság, valamint az, hogy a koronavírus-világjárvány miatt kihirdetett szükségállapot szinte teljesen ellehetetlenítette a vendéglátást. A kormánytól várnak segítséget, ellenkező esetben a sütőipari termékek ára hamarosan 25 százalékig terjedő mértékben nőhet. A hiper- és szupermarketek illetékesei által elkövetett „visszaéléseket” eközben elmondásuk szerint az állattenyésztők sínylik meg.

Bálint Eszter

2020. május 17., 08:102020. május 17., 08:10

Miközben vásárlóként már bő két, két és fél hónapja azt tapasztaljuk, hogy mintha hétről hétre nőne bizonyos termékek ára, úgy tűnik, nem áll meg a drágulási hullám: a lakosságnak csökkenő bevételek mellett növekvő árakra kell készülnie.

A romániai termelők arra panaszkodnak, hogy gyakorlatilag szinte teljesen piac nélkül maradtak a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapotban.

Helyzetüket pedig tovább súlyosbítja, hogy ebben az időszakban is tovább nőtt a külföldről behozott olcsó élelmiszerek mennyisége.

A mezőgazdaság ugyanakkor keményen megsínylette a tél vége óta tartó szárazságot is. A napokban több termelői egyesület és munkáltatói szövetség is számos panaszt megfogalmazott, és jelezték, a kormánytól várnak segítséget a kialakult nehéz helyzetre.

A bukaresti sajtóorgánumok beszámolói szerint a járvány egyik hatása, hogy a kereslet visszaesése miatt lényegesen nagyobb a termelés a farmokon, mint amekkora a kereslet. Ettől ugyan olcsóbbak lettek a termékek a gazdaságok kapujánál, ám az érintettek elmondása és a tapasztalatok szerint ez egyáltalán nem látszik meg a boltok polcain.

Még az ág is húzza

A panaszosok szerint túltermelés van a hús, a tejtermékek, a zöldségek és gyümölcsök piacán, amelyek a romániai élelmiszer-értékesítések 80 százalékát jelentik. A termelők azt mondják, a termékek mintegy 50 százalékát nem tudják értékesíteni, és le kell fagyasztaniuk. A raktárak is tele vannak, miközben a piacot „elárasztják” az olcsó, többnyire Lengyelországból érkező élelmiszeripari termékek.

Idézet
Ma az élelmiszeripar nagy gondban van, mivel az export leállt, a vendéglátás nem létezik, a helyi piacot pedig elárasztják a főként Lengyelországból érkező, a termelői árnál olcsóbban kínált termékek. A termelés mintegy 50 százalékát nem lehet értékesíteni, és lefagyasztják. Sajnos a termelést nem lehet leállítani, amikor élő állatokról beszélünk, a fagyasztási kapacitás pedig nem elégséges. Több, európai uniós pályázatból épült gyárat is bezártak, be akarnak zárni a visszaesett kereslet miatt”

– sorolja az élelmiszeripari alkalmazottakat tömörítő Sindalimenta szakszervezet közleménye.

A tavalyi év vége óta dúló szárazság miatt ugyanakkor a szakmai szervezetek azzal riogatnak, hogy már júniusban 25 százalékig terjedő mértékben drágulhatnak a sütőipari termékek.

Tetemes veszteségek

A Romániai Húsipari Egyesület (ARC) ügyvezető igazgatója, Dana Tănase közben úgy számol, hogy az ágazat veszteségei idén több millió euróra rúghatnak, hiszen az egy alkalmazottal járó kiadások nagyjából 25–30 százalékkal megnőttek, miközben a munka hatékonysága mintegy 30 százalékkal, az eladások pedig 15–20 százalékkal visszaestek. „A gazdaság újraindítása és a távolságtartási megkötések lazítása nem hiszem, hogy legalábbis az elkövetkező hat hónapban a munkavállalókkal járó kiadások csökkenéséhez és a munka hatékonyságának növekedéséhez vezetne” – idézte a Digi 24 hírtelevízió a szakembert.

Mint részletezte, nagy kiadással járt, hogy a koronavírus-járvány közepette biztonságos legyen a termelés, az alkalmazottakat ne tegyék ki kockázatoknak – ezeket az intézkedéseket pedig még egy jó ideig biztosan fenn kell tartani.

Sorin Minea, az élelmiszeripari munkáltatókat tömörítő Romalimenta elnöke viszont azt mondja, a veszteségeket semmi szín alatt nem szabad drágítások formájában ráterhelni a fogyasztókra. „A veszteségek áremelésekkel történő visszaszerzéséhez kell hogy legyenek ügyfeleid. Az eladások zsugorodása drámai méreteket ölt, a hirtelen drágítás nem fog eredményhez vezetni” – jelentette ki szintén a hírcsatornának nyilatkozva a szakember. Mint hangsúlyozta,

óriási a húsipar 25 százalékos vesztesége, nagyon sok cég csődbe fog menni, vagy a feketepiacon próbál majd helytállni.

Minea szerint egyelőre nem lehet becslésekbe bocsátkozni a fogyasztás alakulását illetően. Ő amúgy nem teljesen borúlátó, úgy véli, hogy a romániai élelmiszeripar erős, és nem minden ágazatban lesznek veszteségek. Szerinte például a sör és a víz továbbra is jól fog menni, de kevésbé lesz kelendő a tej és a tejtermékek.

Galéria

További drágulást vetítenek előre a termelők az élelmiszeriparban

Fotó: Haáz Vince

Húszlejes paradicsom, ötvenlejes cseresznye

A szakember a televíziós nyilatkozatban utalt ugyanakkor arra is, hogy sokan brutális árakkal próbálják visszaszerezni az elszenvedett veszteséget. A napokban például a bukaresti piacokon 20 lejt is elkértek egy kilogramm paradicsomért, a cseresznye kilója pedig elérte az 50 lejt. „Ennyit akar nyerni, aztán sír, hogy nem tudja eladni, majd állami segítséget kér.

Idézet
A termelőknek meg kell érteniük, hogy a piac diktál. Hiába akarok egymilliót kérni egy kiló kolbászért, ha a piac 5 lejt ajánl. Vagy úgy csinálom, hogy 5 lejbe kerüljön, vagy más megoldást keresek.

Az első megoldás a profit csökkentése. Nem lehet a végtelenségig átverni egy embert, mondván, vegye meg, amikor megkóstolja, és azt látja, hogy pont olyan, mint a szomszédos pulton az 5 lejes. A piac totális meg nem értéséről tesz tanúbizonyságot, aki gyorsan akar sok pénzt keresni” – szögezte le a Romalimenta elnöke.

Mint ismeretes, az ellenzék nemrég kezdeményezte, hogy a bukaresti hatóságok a további drasztikus drágítások elkerülése érdekében szabjanak meg árplafont az élelmiszeripari termékek esetében, a nemzeti liberális párti kormány azonban ezt ellenezte, mondván, a korlátozás ínséghez vezetne, mivel bizonyos áruk egyszerűen eltűnnének a boltokból, piacokból.

Segítségre várnak

A szárazság és a szükségállapot okozta leállás miatt bajba jutott termelők közben a kormány segítségét kérik, hogy minél kisebb veszteségek mellett tudják átvészelni ezt az igen nehéz időszakot. Kéréseik között szerepel a sertéstenyésztő farmok létrehozásának mielőbbi finanszírozása olyan körülmények között, hogy az országban elfogyasztott disznóhúsmennyiség 80 százaléka importból származik. Még rosszabb a helyzet a baromfitenyésztés terén, ahol a csirkehús 95 százaléka Lengyelországból érkezik – kérik ezért, hogy a kormány támogassa a tenyészetek alapítását. A zöldségtermesztő kistermelők is segítséget várnak. Az ágazat munkáltatói azt is szeretnék elérni, hogy kamatmentes hitelt igényelhessenek az alapanyagra és az élelmiszeripari alkalmazottak fizetésére, de ezzel párhuzamosan hat hónapra adó- és illetékmentessé tennék a szektorban dolgozók bérét. A kérések között szerepel ugyanakkor az öntözőrendszerek sürgős korszerűsítése és üzembe helyezése, mint ahogy a mezőgazdasági kamarák megalakítása is.


Inkább vágyálom, mint valóság a húsipari drágítás?

„A húsiparban és a húskereskedelemben semmi nem indokolja az áremelkedést. Aki mégis árat emel, az termékeit eladhatatlanná teszi. A hasított félsertés világpiaci ára az utóbbi két hétben nagyot esett” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Pócs Sándor, a gyergyószentmiklósi székhelyű Arterimpex Kft. termelési igazgatója. A Székelyföld egyik legnagyobb húsipari vállalata 23 üzletet tart fen Hargita, Kovászna és Maros megyében, és ezekben forgalmazza a Benedek márkanevű termékeit. A 330 alkalmazottat foglalkoztató cég elsősorban Magyarországról importált hasított félsertést dolgoz fel. Az élelmiszeripari szakember lapunknak elmondta, hogy az utóbbi öt hónapban folyamatosan csökkent a sertéshús világpiaci ára. Míg a hasított félsertés kilójáért decemberben 2,60 eurót kértek az európai piacokon, ez március végére 2,20 euróra csökkent, május első hetére pedig 1,80 euróra esett vissza. A székelyföldi vállalat által előállított több hústerméket ettől a héttől már olcsóbban forgalmaznak, egyedül a tőkehús ára maradt a régi. Mivel az emberek otthon főznek, a hideg felvágottak forgalma jelentősen visszaesett, jobbára mindenki csak tőkehúst vásárol. Közben valamennyivel megemelkedett a szárnyashús iránti kereslet, de ez sem indokol áremelkedést. Pócs szerint a hazai vágóhidak 30-50 banival adták drágábban a sertéshús kilóját, de ez nem akkora árkülönbség, hogy az üzletek felhozatalában komoly eltérések lennének.
Kérdésünkre, hogy mivel magyarázza az élelmiszerek árának emelkedéséről szóló híreket, a szakember úgy fogalmazott: ezek jobbára nyerészkedési vágyból fakadnak. A nagy európai hústermelők arra várnak, hogy ismét megnyíljon a kínai felvevő piac, így a mostani európai árudömping vevőre találna, ami kissé felkerekítené az árakat. Az idei nemzetközi élelmiszerpiaci áremelkedés Pócs szerint azonban inkább a termelők vágyálma, mint valóság. „Sokan arra spekulálnak, hogy az aszály miatt csökkenő gabonatermelés a kenyérgyártásban és az élelmiszeripar más területein is megemeli a mostani nyomott árakat. Mivel a takarmánykeverékek alapja is gabona, kisebb termés esetén nőne a hús előállításának a költsége. De ez mind feltételezés. Hogy mi lesz hónapok múlva, nem tudhatjuk, most azonban nem indokolja semmi a hústermékek árának a növekedését” – fogalmazott kapunk megkeresésére Pócs Sándor élelmiszeripari mérnök. Mint ismeretes, a napokban az esetleges áremelést firtató kérdésünkre Diószegi László, a nevét viselő sepsiszentgyörgyi pékség tulajdonosa úgy nyilatkozott, a következő hónapokban még nem várható áremelkedés, de amint az új búza bekerül a körforgásba, elkerülhetetlen lesz. A vállalkozó a jelenlegi helyzetből kiindulva a kenyér 10–20 százalékos drágulására számít, és abban bízik, hogy az időjárás miatt nem romlik tovább a búzatermés. (Makkay József)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn
2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság
2024. április 11., csütörtök

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban

„Kérd a nyugtát a szépségszalonban! Ha a gazdasági szereplő megtagadja, jogosult vagy az ingyenes szolgáltatásra!” – tanácsolja Facebook-oldalán az ANAF, amely átfogó, a szépségiparban tevékenykedőket megcélzó kampányt indított márciusban.

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban