A két Fehér megyei város közötti 24 kilométeres szakasz több mint 90 százalékban elkészült
Fotó: Képernyőmentés
Ha forgalomeltereléssel és sebességkorlátozással is, de mindenképpen megnyitnák az A10-es autópálya hátramaradt mintegy 24 kilométeres szakaszát. Egy megcsúszott domboldal és két befejezetlen munkálat késlelteti az átadást.
2021. szeptember 24., 12:512021. szeptember 24., 12:51
Az országos közútkezelő társaság (CNAIR) hallani sem akar arról, hogy az idei esztendő végéig ne nyissa meg az A10-es autópálya hátramaradt 24,3 kilométeres szakaszát. A sztráda 2-es szakaszaként ismert, Nagyenyed és Gyulafehérvár közötti etapon még mindig akadozva halad az építkezés, ennek dacára mind a megrendelő, mind a vállalkozó bizakodó.
amely miatt több mint valószínű, hogy a görög Aktor cég a legutóbb leszögezett átadási határidőt sem lesz képes betartani.
A tervező és a kivitelező „alulbecsülte” a domboldalt, amely megcsúszott és maga alá temette az utat.
jelentős mennyiségű földet hordanak el, vasbetonoznak, pilléreket öntenek a mélybe. Közben a négy sáv közül kettőt már ezen a szakaszon is leaszfaltoztak.
A szakemberek jelenlegi álláspontja szerint az év végéig mindenképpen megnyitják az Enyed és Fehérvár közti szakaszt, amelyet a munkálatok befejezéséig Vajasd környékén kétsávosra szűkítenek. Ami mindenképpen jobb, mintha két ideiglenesen kialakított leszállósávval, a sztrádával szinte párhuzamosan futó országútra terelnék át a forgalmat, mint ahogyan augusztus folyamán szóba került.
Kilencven százalékban elkészült a Szászsebes–Torda autópálya (A10) Gyulafehérvár és Nagyenyed közötti, második szakasza – jelentette be szerdán a Facebook-oldalán Cătălin Drulă szállításügyi miniszter.
Nem ez az egyetlen probléma, amellyel az Aktor szembesült. Az építőnek Tövisnél nem sikerült időben befejeznie a vasút fölött átívelő hidat, mint ahogy Enyedszentkirály környékén is megkésett az elhúzódó régészeti feltárások miatt.
Egyébként a két Fehér megyei város közötti 24 kilométeres szakasz több mint 90 százalékban elkészült. Sok helyen már a koptató réteg öntésénél, a korlátok és a forgalomjelző-táblák szerelésénél tartanak.
Közvetlenül leváltása előtt Cătălin Drulă közlekedésügyi miniszter azt nyilatkozta, hogy valakinek nagyon-nagyon rosszindulatúnak kell lennie ahhoz, hogy 2021 végéig ne nyíljon meg az A10-es Nagyenyed és Gyulafehérvár közti szakasza. A beruházást monitorozó Pro Infrastructura Egyesület elnöke, Ionuţ Ciurea néhány hónappal ezelőtt még nagyon szkeptikus volt. A Krónikának adott interjúban még csak arról beszélt, hogy a görög konzorcium „elméletileg befejezi” a 24 kilométeres szakaszt.
– állította ez év áprilisában Ciurea.
A múlt év őszén még úgy tűnt, az Aktor képtelen lesz befejezni a munkálatot, és az állami hatóságok kénytelenek lesznek szerződést bontani és újabb közbeszerzési eljárást indítani.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!