2007. május 04., 00:002007. május 04., 00:00
A két éve temesvári székhellyel megalakult RMÜE találkozójára a bánsági közélet személyiségeit, a román és a magyar kormány képviselőit is meghívták. Marossy Zoltán, Temes megye alprefektusa többek között elmondta, a külföldi beruházások számát tekintve Magyarország az ötödik, a befektetett tőke alapján pedig a hatodik a megyében. Hiányolta, hogy az anyaországi cégek „kerülik” a mezőgazdaságot, mert szerinte van keresnivaló a térségben, még akkor is, ha az olasz és osztrák spekulánsok már sok földet felvásároltak potom áron. Gényi Gábor, a magyar Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Üzleti Környezet Fejlesztésének főosztályvezetője többek közt azt emelte ki, hogy a vállalkozásfejlesztésben nagyon sok múlik az infrastruktúrán, ami a magyar–román–szerb határoknál fejlesztésre szorul, emellett szükség lenne a Temesvár–Szeged közvetlen vasútvonal visszaállítására, és jóval több közúti határátkelőhelyre.
A taggyűlést megelőzően az RMÜE és a Temesvári Kereskedelmi, Ipari és Mezőgazdasági Kamara vezetőségei együttműködési megállapodást írtak alá. Ez főleg az üzleti partnerkapcsolatok bátorításában, szakkiállítások és vásárok, továbbképzések, konferenciák közös szervezésében merül ki. A kamara 1991-es újraalakulása óta szoros kapcsolatot ápol Magyarországgal, főleg a Csongrád Megyei Kereskedelmi Kamarával, talán ennek is köszönhető, hogy jelenleg 170 magyar tőkéjű cég működik Temes megyében.
P. L. Zs.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.