2007. május 04., 00:002007. május 04., 00:00
A két éve temesvári székhellyel megalakult RMÜE találkozójára a bánsági közélet személyiségeit, a román és a magyar kormány képviselőit is meghívták. Marossy Zoltán, Temes megye alprefektusa többek között elmondta, a külföldi beruházások számát tekintve Magyarország az ötödik, a befektetett tőke alapján pedig a hatodik a megyében. Hiányolta, hogy az anyaországi cégek „kerülik” a mezőgazdaságot, mert szerinte van keresnivaló a térségben, még akkor is, ha az olasz és osztrák spekulánsok már sok földet felvásároltak potom áron. Gényi Gábor, a magyar Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Üzleti Környezet Fejlesztésének főosztályvezetője többek közt azt emelte ki, hogy a vállalkozásfejlesztésben nagyon sok múlik az infrastruktúrán, ami a magyar–román–szerb határoknál fejlesztésre szorul, emellett szükség lenne a Temesvár–Szeged közvetlen vasútvonal visszaállítására, és jóval több közúti határátkelőhelyre.
A taggyűlést megelőzően az RMÜE és a Temesvári Kereskedelmi, Ipari és Mezőgazdasági Kamara vezetőségei együttműködési megállapodást írtak alá. Ez főleg az üzleti partnerkapcsolatok bátorításában, szakkiállítások és vásárok, továbbképzések, konferenciák közös szervezésében merül ki. A kamara 1991-es újraalakulása óta szoros kapcsolatot ápol Magyarországgal, főleg a Csongrád Megyei Kereskedelmi Kamarával, talán ennek is köszönhető, hogy jelenleg 170 magyar tőkéjű cég működik Temes megyében.
P. L. Zs.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.