Royal Mail. A brit királyi posta különböző formákban 1516 óta működik, alapítójaként VIII. Henrik angol királyt tartják számon
Fotó: Pixabay
Jóváhagyta hétfőn a brit kormány az országos postaszolgálat, a Royal Mail eladását Daniel Kretinsky cseh milliárdos nagybefektetőnek.
2024. december 16., 14:052024. december 16., 14:05
A 3,6 milliárd font (hivatalos napi árfolyamon 5,9983 lej egy font) értékű tranzakció alapján a különböző formákban több mint ötszáz éve működő brit királyi posta, a Royal Mail anyavállalatát – International Distribution Services (IDS) – hivatalosan Kretinsky EP Group nevű üzleti konglomerátuma veszi meg.
Reynolds hangsúlyozta, hogy a kormány igen szigorú feltételeket szabott: ezek közé tartozik, hogy a brit kormány birtokában marad egy „aranyrészvény”, amely vétójogot biztosít a cseh nagybefektető esetleges olyan döntéseivel szemben, amelyek London szerint hátrányosan érintenék a Royal Mail közszolgálati tevékenységét vagy a brit költségvetést.
Ennek alapján a brit királyi postaszolgálat központját nem lehet külföldre telepíteni, és a cégnek továbbra is Nagy-Britanniában kell adóznia.
A tranzakciót jóváhagyták a postai dolgozók szakszervezetei is.
A szakszervezetekkel kötött különmegállapodás tartalmazza egyebek mellett, hogy a mindenkori osztalék 10 százalékát a Royal Mail alkalmazottai kapják.
Daniel Kretinsky – aki a közép- és kelet-európai térségben elsősorban oroszországi kötődésű földgázkereskedelmi érdekeltségei révén ismert, és ezért Nagy-Britanniában nemzetbiztonsági vizsgálaton is átesett –
A The Sunday Times című vasárnapi brit lap által a Nagy-Britanniában élő vagy üzleti tevékenységet folytató leggazdagabb ezer nagybefektető becsült vagyonáról évente összeállított lista – Rich List – idei kiadásában Kretinsky a 33. helyre került. A Rich List szerkesztői a cseh üzletember nettó vagyonát 6 milliárd fontra (háromezer milliárd forintra) taksálták.
A Royal Mail különböző formákban 1516 óta működik, alapítójaként VIII. Henrik angol királyt tartja számon a brit postatörténet. A vállalat az utóbbi években egyre súlyosbodó pénzügyi gondokkal küszködik, és a brit kormányt mindenekelőtt ez késztette arra, hogy stratégiai befektetőt keressen a létfontosságú nemzeti infrastrukturális hálózat részének számító postaszolgálat számára.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!