Fotó: Pál Árpád
Csak egyetlen termék, egy Franciaországból származó méz bukott meg a román mezőgazdasági minisztérium, az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) és az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) által végzett vizsgálatokon.
2017. április 11., 11:002017. április 11., 11:00
A nagy bevásárlóközpontok pultjain kínált termékek vizsgálatát azt követően rendelték el, hogy Magyarországon bebizonyosodott, kettős mércét alkalmaznak, és rosszabb minőséget hoznak Közép-Kelet-Európába, mint amilyent a nyugat-európai országokban forgalmaznak. A román hatóságok összesen 175 terméket vettek górcső alá, azt vizsgálták, hogy a termékek összetevője megegyezik-e a címkén feltüntetettekkel, illetve veszélyesek-e az egészségre. Egy francia méz esetében az egyik, a fruktóztartalmat mutató együttható 50 százalékkal meghaladta a normális határt, ám ez sem jelent veszélyt az egészségre. Ebből összesen 396, 500 grammos üveg érkezett Franciaországból, a márkájuk Fleur de miel. 108-at visszavontak, a többit már korábban értékesítették.
A hétfői bejelentés értelmében a Carrefour, a Metro, a Billa, a Cora, a Mega Image, a Penny és a Profi üzletláncok összesen 11 hipermarketjéből gyűjtötték be a vizsgálat alá vetett termékeket, hús, hal, zöldség, gyümölcs, méz, tejtermékek kerültek többek között a laborba. A termékek származási helye az Európai Unió, a mintákat pedig három romániai laboratóriumban is megvizsgálták.
Arról azonban, hogy gyengébb minőségűek-e a nálunk forgalmazott termékek, mint nyugati társaik, csak a későbbiekben hullhat le a lepel.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter bejelentette, levélben kérte belgiumi, németországi, olaszországi, hollandiai, valamint franciaországi kollégáit, tegyék lehetővé a romániai szakemberek számára, hogy megvizsgálják az ott értékesített élelmiszereket, hogy majd össze tudják vetni az itteni mintákkal. Arra a kérdésre, hogy ezt miért nem tette meg hamarabb, a szaktárca vezetője azt mondta, előbb biztosítani akarta a romániai lakosságot arról, hogy az itt kínált termékek alkalmasak fogyasztásra.
Amint arról korábban beszámoltunk, Petre Daea mezőgazdasági miniszter február végén jelentette be, hogy Románia is megvizsgálja a multinacionális cégek által forgalmazott élelmiszerek minőségét, miután felmerült a gyanú, hogy gyengébb minőségű termékeket forgalmaznának Kelet-Közép-Európában, mint Nyugat-Európában. A tárcavezető közölte, hogy felállítottak egy munkabizottságot, amelyben a minisztérium, az élelmiszer-biztonsági és állategészségügyi hatóság, valamint a fogyasztóvédelem szakemberei kaptak helyet. A tárcavezető azt ígérte, hogy amennyiben kifogásolható eseteket találnak, tájékoztatni fogják a közvéleményt. A testület által végzett munkáról február vége óta nem érkezett tájékoztatás a bukaresti hatóságoktól.
Közben viszont az ombudsmani hivatal is eljárást indított a nagy nemzetközi cégek által Romániában forgalmazott élelmiszerek minősége ügyében. Az eljárás során azt vizsgálják, sérült-e a román alkotmány 16. és 34. cikkelye, amely a jogegyenlőséget, valamint az egészség oltalmazásához való jogot szavatolja. Mint ismeretes, mintegy száz termék mintáit megvizsgálva kiderült, hogy a multik nagy arányban gyártanak silányabb minőségű termékeket Magyarországon, illetve szállítanak Magyarországra, a megvizsgált tételek 70 százalékánál kisebb vagy nagyobb minőségi eltérés volt tapasztalható a Nyugat-Európában forgalmazott termékekhez képest.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!