Fotó: Barabás Ákos
Mindössze költségvetés-kiegészítéssel lehet biztosítani az egészségügyi rendszer megfelelő működését.
2019. november 08., 12:562019. november 08., 12:56
Újabb összegeket kell kiutalnia a kormánynak az egészségügy számára a költségvetés-kiigazítás során, az érintettek egybehangzó véleménye ugyanis az, hogy
A hiány azt követően vált a csütörtöki nap központi témájává, hogy Ludovic Orban kormányfő és Victor Costache egészségügyi miniszter sajtótájékoztatójukon bejelentették: nincs elég pénz az idei év végéig sem a fizetésekre, sem az egészségügyi programokra. Raluca Turcan kormányfőhelyettes közben jelezte,
Ludovic Orban ugyanakkor arról is beszélt, a költségvetés-kiigazításhoz felmérik a szükségleteket. Costache pedig leszögezte, prioritást fognak élvezni a sürgősségi programok.
Azonnal reagált az elhangzottakra Sorina Pintea volt egészségügyi miniszter, aki szerint semmiképp sincs ok pánikkeltésre. „Állandóan kongatják a vészharangot, de ahogyan mindig mondtam, az egészségügyi rendszer költségvetése becsléseken alapszik, mivel nem lehet előre tudni, hány páciens vesz részt a programokban, nem lehet tudni, hány új kezelés érkezik.
– jelentette ki Pintea az Antena 3 hírcsatorna műsorában.
És úgy tűnik, a páciensek és az egészségügyi szakszervezet is megszokta már, hogy minden évben ez a forgatókönyv, hiába Orban vészjósló bejelentése, nem keltett aggodalmat, az érintettek egyaránt bizakodóan nyilatkoztak, hisznek abban, hogy az egészségügyi minisztérium büdzséjét kiegészítik.
Viorel Huşanu, a Sanitas bukaresti szervezetének elnöke a Mediafax hírügynökség megkeresésére leszögezte: mindössze politikai nyilatkozat Ludovic Orban kormányfő részéről, hogy nem elég a pénz az egészségügyi programokra és bérekre, találnak majd erőforrásokat. Hozzátette: az elmúlt években a november–december időszakban minden kormány azt mondta, hogy nincs pénz, aztán megtalálták a szükséges erőforrásokat. „Amúgy egyetlen kórház sem panaszkodott, legalábbis Bukarestben, hogy nincs pénze.
– jegyezte meg Hușanu.
Vasile Barbu, a Pácineseket Védő Egyesület elnöke is azt mondta, tudta, hogy hiány van az egységes egészségügyi alapban és az országos programok terén, de bízik a költségvetés-kiigazításban. „Súlyos problémák vannak a finanszírozás biztosítása terén” – fogalmazott Barbu, akinek amúgy meggyőződése, hogy végül a kormány megtalálja a megoldást a helyzet rendezésére.
„Mi azt szeretnénk, ha jobban kezelnék a kiutalásokat, mivel a most keletkezett hiány annak is betudható, hogy az összeget alapos elemzés nélkül határozták meg. Másrészt nem is kezelték jól a pénzek egy részét, tudjuk, hogy pazaroltak programokra, jobban is lehetett volna kezelni. Tudták startból, hogy deficit lesz” – fejtette ki a páciensek egyesületének elnöke.
Ugyanakkor nem sokkal azután, hogy elindult a nyilatkozatlavina, sajtóértesülések szerint épp az egészségügy finanszírozása témájában hívta a Cotroceni-palotába Klaus Johannis államfő Ludovic Orban miniszterelnököt és Florin Cîțut, a pénzügyi tárca vezetőjét. A kormányfő az egyeztetés után mindössze annyit mondott, hogy közpénzügyekről és az uniós biztosról beszélgettek, részleteket viszont nem árult el.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!