2011. augusztus 25., 06:512011. augusztus 25., 06:51
„Jövő héten, az EB-vel kötött megállapodásban szereplő megegyezések értelmében el kell fogadnunk két jogszabályt. Az első a clawback-adóra vonatkozik, amely gyakorlatilag biztosítja az egészségügyben szükséges többletforrásokat. Legyen kész a jogszabálytervezet jövő hétre és a miniszteri rendelet a generikus gyógyszerek C2-es listájáról”, kérte fel Boc Ritlit a kormányülés elején.
A miniszterelnök hozzáfűzte, hogy amint ezeket a jogszabályokat elfogadják, azonnal kiutalják az Egészségügyi Minisztériumnak a kormány tartalékalapjában levő, a költségvetés kiegészítésekor átirányított 150 millió lejt a reformok folytatására. Augusztus elején Boc elmondta, a kormány a hónap végéig szabályozza a clawback-adót határozatban, vagy sürgősségi rendeletben.
Az IMF küldöttség látogatása után Jeffrey Franks azt nyilatkozta, hogy a kormánynak le kell mondania a clawback adóról az egészségügyben és egy más adózási formát kell kitalálnia. A 2009 végén bevezetett clawback-adó előírja, hogy minden gyógyszergyártónak hozzá kell járulnia a közegészségügyi rendszerhez áruja eladásából származó jövedelmének 5 és 11 százalék közötti részével. A vállalatok akkor azzal vádolták a kormányt, hogy diszkriminatív az új illeték a felüladózás miatt. Utóbb, a kormány az IMF-el folytatott tárgyalások során vállalta, hogy tisztázza a clawback-adó ügyét. Júniusban a kormány sürgősségi rendelettel erősítette meg a korábbi jogszabályt, amely negyedévi hozzájárulásra kötelezi a gyógyszergyártókat, eeszerint az adó mértékét és a kiszámításának módszertanát legtöbb 30 napon belül nyilvánosságra hozzák.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.