Az amerikai társaság projektje révén évente egymilliárd köbméter földgázt sikerül kitermelni a fekete-tengeri lelőhelyből
Fotó: Gov.ro
Történelmi pillanatnak nevezte kedden Nicolae Ciucă román miniszterelnök a földgázkitermelés elkezdését a fekete-tengeri Midia térségében.
2022. június 28., 14:102022. június 28., 14:10
2022. június 28., 15:522022. június 28., 15:52
A kormányfő Virgil Popescu energiaügyi miniszterrel együtt részt vett a Black Sea Oil & Gas társaság által a Midia Gas Development (MGD) projekt keretében folytatott gázkitermelés elkezdése alkalmából szervezett eseményen. A miniszterelnök rámutatott, az elmúlt 30 év viszonylatában ez az első gázkitermelési projekt a Fekete-tenger romániai térségében, és ebben a hónapban már került is a hazai piacra a fekete-tengeri földgázból.
„Az a tény, hogy e projekt révén évente egymilliárd köbméter földgázt sikerül kitermelni, azt jelenti, hogy Románia fogyasztási igényeinek 90 százalékát ki tudjuk majd elégíteni” – idézte a miniszterelnököt az Agerpres. Nicolae Ciucă hangsúlyozta, ez a projekt is bizonyítja, hogy az ország képes új forrásokat és megoldásokat találni egy olyan időszakban, amikor az ukrajnai háború miatt veszélybe került a világ gázellátása. Hozzátette, a bukaresti kormány elkötelezett amellett, hogy Románia az orosz gáztól függő országból a régió energetikai stabilitását biztosítani képes állammá váljon.
A Black Sea Oil & Gas június 15-én kapta meg az országos energiaszabályozó hatóság jóváhagyását a Midia földgázkitermelési projekt beindításához. A kitermelés megkezdésével először került fekete-tengeri földgáz a hazai gázszállítási rendszert üzemeltető (Transgaz) hálózatba. A Fekete-tenger Romániához tartozó kontinentális talapzata alatt másutt is találtak jelentős gáztartalékokat. A partoktól távolabb lévő Neptun mélytengeri térségből leghamarabb 2026 végén kezdheti meg évi tízmilliárd köbméternyi gáz felszínre hozatalát az osztrák OMV-Petrom és a román Romgaz.
A miniszterelnök arról tájékoztatott, hogy egy európai uniós döntés értelmében télire minden tagállamnak 80 százalékig fel kell töltenie gáztározóit, ez ugyanis a téli szükségletek kielégítéséhez szükséges mennyiség minimuma. A romániai gáztározók jelenleg 41 százalékon állnak. Augusztus elsejéig 46, szeptember 1-jéig 57, október első napjáig 66, november elsejéig pedig 80 százalékos telítettséget terveznek elérni – sorolta a kormányfő.
Arról is beszámolt, hogy a román hatóságok több szálon is próbálnak olyan lépéseket tenni, amelyek felgyorsítják ezt a folyamatot. Például tárgyalásba kezdtek Azerbajdzsánnal, az amerikai partnerekkel pedig folyékony gáz behozataláról folynak egyeztetések – tette hozzá a román miniszterelnök.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!