Nicolae Ciucă miniszterelnök az energiaügyi tárcaközi bizottság ülése után ismertette kormánya döntését
Fotó: Gov.ro
Romániában április elsejétől további egy évig korlátozni fogják az energiaárakat a lakossági fogyasztók és kisvállalkozók számára, ugyanakkor korlátozzák az energiaszolgáltatók nyereségét is – jelentette be csütörtökön Nicolae Ciucă miniszterelnök az energiaügyi tárcaközi bizottság döntését ismertetve.
2022. február 24., 20:332022. február 24., 20:33
2022. február 24., 20:422022. február 24., 20:42
A kis- és középvállalkozásoknak, közintézményeknek (iskolák, egyetemek, óvodák, kórházak, önkormányzatok), egyházi létesítményeknek és civil szervezeteknek kilowattóránként 1 lejt kell majd fizetniük a villanyáramért. Ez a támogatás a kormány számításai szerint 5,54 milliárd lejes többletterhet jelent idén a román költségvetés számára.
Nicolae Ciucă szerint ez több mint négymillió háztartást érint. Másik négymillió háztartásnak, amely 100 és 300 kilowattóra közötti energiamennyiséget fogyaszt, kilowattóránként 80 banit kell fizetnie. Ez a támogatási csomag 3,63 milliárd lejes többletterhet ró a költségvetésre év végéig – mondta a miniszterelnök. A nagy ipari fogyasztók számára olyan állami támogatást irányoznak elő, amely 20 százalékkal csökkenti az energia árát.
A földgáz esetében azoknak a háztartásoknak, amelyek évi 1200 köbméternél kevesebbet fogyasztanak, kilowattóránként 31 banit kell majd fizetniük az elfogyasztott energiáért. Ez idén mintegy 2,8 milliárd lejes többletterhet jelent a költségvetésnek. A kkv-knak, közintézményeknek 37 banit kell majd kilowattóránként fizetniük az elhasznált fölgázért, míg az ipari fogyasztóknál a gáz esetében is külön állami támogatást ígért a román miniszterelnök.
Az árak mérséklése érdekében többletadóval sújtja majd a kormány az energiapiacon tevékenykedő viszonteladókat, hogy elriassza őket azoktól az ismételt tranzakcióktól, amelyek az árak mesterséges növelését idézhetik elő. Ciucă csütörtöki sajtónyilatkozata alkalmával nem közölte a tervezett többletadó mértékét. Felfüggesztik a zöld bizonyítványokat év végéig és meghosszabbítják érvényességüket a felfüggesztés időtartamával. Ez az intézkedés a költségvetésre nehezedő terhet hivatott csökkenteni, amely így többletforrásokat szabadíthat fel a lakosság és a gazdaság védelmére.
Az energiaszolgáltatók számára legfeljebb ötszázalékos nyereség-kulcsot engedélyeznek. Az intézkedéseket április elsejével tervezik hatályba léptetni. Romániában tavaly novembertől kezdődően korlátozták ideiglenesen az energiaárakat, az eddigi intézkedések március végéig hatályosak.
Február elsejétől jöhetnek az energiaszámlák kompenzálására és az árplafonra vonatkozó új szabályok a bukaresti kormány által kedden kora este elfogadott módosítások értelmében.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
szóljon hozzá!