Florin Cîțu a kormánykrízis kimenetelétől teszi függővé az árplafont
Fotó: Gov.ro
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a kormány támogatja az energiaárak maximálását – jelentette be a szerda esti kormányülést követően az ügyvivő miniszterelnök.
2021. október 06., 21:552021. október 06., 21:55
2021. október 06., 22:132021. október 06., 22:13
Az alakulat elnöki tisztségét betöltő Florin Cîţu azt mondta, az energiaárak korlátozásával kapcsolatos konkrét döntést a politikai válság megszűnte utáni első kormányülésen hozzák meg. „Figyelmeztetem a vállalatokat, amelyek a következő időszakban kihasználnák ezt a bejelentést, hogy a jelenlegi szinten fogjuk maximálni az energiaárakat” – fogalmazott a kormányfő.
Akkor az uniós rendelkezésekre hivatkozva nem tartotta lehetségesnek, hogy felső határt szabjanak az energiaáraknak. Szeptember közepén azonban Florin Cîţu úgy nyilatkozott: mivel rendkívüli helyzet alakult ki a gáz nemzetközi piacán – utalva a nyersanyag drágulására –, ez rendkívüli megoldásokat igényel, ezért fontolóra veszi az ármaximálást.
Hétfői ülésén – egy nappal a bukását eredményező bizalmatlansági indítvány megszavazása előtt – ugyanakkor sürgősségi rendeletet fogadott el a bukaresti kormány, amely szerint állami támogatással ellensúlyozzák a következő fűtésszezonban a villanyáram és a földgáz drágulását a lakossági fogyasztók számára. Az energiaügyi minisztérium szerint az árkompenzáció 5,2 millió háztartási áramfogyasztót (a lakosság 55 százaléka), illetve 2,2 millió háztartási földgázfogyasztót (a hálózatba kötött 3,6 millió háztartás csaknem kétharmada) érinti.
Romániában épp a szabad piacra történő átállás után drágultak látványosan az energiahordozók: tavaly júliustól a földgáz, idén januártól pedig az áram árát is liberalizálták a háztartások számára. Augusztusban a villamos energia ára 24,65, a földgázé pedig 20,55 százalékkal nőtt a tavalyi év nyolcadik hónapjához viszonyítva, az energiaárakat – villanyáram, földgáz és távhő – együtt vizsgálva pedig 21,51 százalékos az áremelkedés. Ez azonban csak az átlagértékét mutatja, októbertől a szolgáltatók többsége további áremeléseket jelzett előre, nem egy közülük 80–110 százalékkal emeli a gáz árát.
Állami támogatással ellensúlyozzák a következő fűtésszezonban a villanyáram és a földgáz drágulását a lakossági fogyasztók számára: erről hétfői ülésén fogadott el sürgősségi rendeletet a bukaresti kormány.
Az Európai Unió szabályai miatt nem tartja lehetségesnek az energiaárak befagyasztását Florin Cîţu miniszterelnök.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
1 hozzászólás