Idén télen belepótolhat az állam a számlákba, a döntésre még várni kell
Fotó: Haáz Vince
Az állam nem fog maximális értéket megszabni az energia árának, azonban megoldást keres arra, hogy kompenzálja a számla egy részét – jelentette ki kedden Florin Cîțu miniszterelnök az energiaárak alakulásáról Virgil Popescu energetikai miniszterrel, illetve illetékes hatóságok képviselőivel folytatott, jelenleg még zajló megbeszélés elején.
2021. augusztus 31., 14:432021. augusztus 31., 14:43
2021. szeptember 10., 12:052021. szeptember 10., 12:05
A találkozón részt vesznek az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE), a Transelectrica, az Opcom és a Versenytanács képviselői.
„Amennyiben ilyesmi történne, a legszigorúbb intézkedéseket fogjuk foganatosítani” – szögezte le Cîțu.
Alacsony jövedelmű lakosok milliói kerülhetnek nehéz helyzetbe Romániában az energiahordozók drasztikus drágulása miatt.
A kormányfő a számla egy részének a kompenzálását javasolta, és sürgette a megfelelő megoldás megtalálását.
Ismételten hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a hasonló helyzetek elkerülése érdekében Romániának energetikai szempontból függetlenné kell válnia.
Ellenőrzéseket végez az Energiaár-szabályozó Hatóság és a Fogyasztóvédelmi Hatóság azoknál a földgázszolgáltatóknál, amelyek korábban egy éves szerződést kötöttek a fogyasztókkal rögzített árról, most viszont a tarifák növeléséről értesítik őket.
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
A tavalyi év első tizenegy hónapjában 30,054 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 4,518 milliárd euróval, azaz 17,7 százalékkal nagyobb, mint 2023 azonos időszakában.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) felülvizsgált ideiglenes adatai szerint 2024 harmadik negyedévében stagnált a román bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévhez képest.
Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét – jelentette ki a Financial Times-nak nyilatkozva Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Év elejétől a tisztességes üzleti kapcsolatokat elősegítő szabályok javítják a gazdálkodók és a termelők pozícióját a felvásárlókkal szemben Magyarországon. A jogszabály az erdélyi beszállítókra is vonatkozik.
Három forgatókönyvet vázolt fel csütörtökön az Intelligens Energia Egyesület (AEI) arra, hogy mennyit kell majd fizetniük a háztartásoknak a földgázért és az elektromos energiáért április elsejétől.
Előfordulhat, hogy semmilyen különbséget nem tapasztalnak majd a polgárok az áram és a gáz árában tavasszal, mivel megmaradhat az ársapka – jelentette be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Sokan nehezen tudják megemészteni a román kormány új „salátarendeletét”. A Krónika által megszólaltatott könyvviteli szakember szerint az államháztartás költségeinek lefaragása érthető, azonban az új adózás kivitelezése sok tekintetben elhibázott.
szóljon hozzá!