A korábbi hírekkel ellentétben nem módosította a bukaresti kormány csütörtöki ülésén az adótörvény rendelékezéseit, így január 1-jétől újabb adócsökkentések léphetnek hatályba.
2016. december 15., 23:042016. december 15., 23:04
2016. december 16., 09:442016. december 16., 09:44
A szakértői kabinet csütörtökön tartotta utolsó ülését teljes jogkörrel, jövő héttől ugyanis csak ügyvivői mandátummal rendelkezik az új kabinet beiktatásáig.
Anca Dragu pénzügyminiszter elmondta, nem módosították az adótörvény rendelkezéseit, ami azt jelenti, hogy a január 1-jétől hatályba lépő újabb adócsökkentéseket nem halasztották el. Így például az általános forgalmi adó egy százalékponttal, 19 százalékra csökkenhet.
A hét elején a választásokat megnyerő Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Liviu Dragnea kérte Dacian Cioloș miniszterelnöktől több adócsökkentő intézkedés halasztását. Dragnea arra hivatkozva kérte például az egy százalékpontos áfacsökkentés halasztását, hogy a PSD 2018-tól 2 százalékponttal, 18 százalékra akarja mérsékelni ezt az adónemet.
Jelenleg nem világos, hogy az új kormányt sikerül-e még az idén beiktatni, a PSD ugyanis nem javasolt miniszterelnök-jelöltet. Dragnea egy csütörtök este tartott sajtótájékoztatón leszögezte, függetlenül attól, hogy mit tett eddig a jelenlegi kormány, ők saját gazdaságpolitikájukat vezetik be kormányzásuk során. Arra viszont nem tért ki, hogy konkrétan az áfacsökkentést szándékukban áll-e halasztani.
A gazdasági válság miatt 2010-ben az Emil Boc vezette kabinet emelte 19 százalékról 24 százalékra az áfát, amelyet idén januárban csökkentettek 20 százalékra. A jelenleg hatályos adótörvény az áfacsökkenés mellett eltörli 2017. január 1-jétől az üzemanyag 7 eurócentes pótlólagos jövedéki adóját, valamint az ipari létesítményekre kivetett, oszlopadónak nevezett különadót. A kormány csütörtöki ülésén arról is döntött, hogy január 1-jétől 5,25 százalékkal nőnek a nyugdíjak.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!