A Dunán átívelő, Giurgiut Ruszéval összekötő Barátság hídon rengetegen kelnek át naponta
Fotó: Giurgiu-Rusze Barátság híd/Wikipédia
Egyre több romániai jár Bulgáriába tankolni és bevásárolni az alacsonyabb árak miatt. Bulgária vonzó célpont, ugyanis a benzin, a gázolaj, a dohány és az élelmiszer is kevesebbe kerül, mint Romániában.
2025. január 23., 19:392025. január 23., 19:39
2025. január 23., 19:422025. január 23., 19:42
A schengeni övezethez való teljes körű csatlakozást, azaz január 1-jét követően naponta ötezer autó megy át a Giurgiut Ruszéval összekötő Barátság hídon a Dunán, a dél-romániaiak közül sokan Bulgáriában intézik bevásárlásaikat. Egyre többen kelnek átígy a Dunán, főként azért, hogy megtankolják autóikat, cigarettát és élelmiszert vásároljanak, mivel a szomszédos országban érezhetően olcsóbbak ezek a termékek – írta a digi24.ro hírportál.
Mindez jelentősen alacsonyabb a romániai árakhoz képest, hiszen nálunk a standard gázolaj literenkénti ára 7,70 lej, míg a benziné 7,50-7,60 lej között mozog.
Az év eleje óta naponta mintegy 5000 autó kelt át a Giurgiut a bolgár Rusze várossal összekötő hídon: ez a szám több mint kétszerese a tavalyi év azonos időszakában regisztráltnak, amikor csak 2000 jármű haladt át a hídon. Mivel a dohánytermékek Bulgáriában olcsóbbak, mint Romániában, ezért is sokan járnak át a szomszédos országba.
A percekig tartó várakozás kevésnek számít ahhoz képest, hogy nyáron mennyi ideig kell rostokolni a híd mellett. Tavaly több mint 360 ezer autó haladt át a Giurgiu-Rusze hídon. A szomszédos országban történő bevásárlások jelensége nemcsak Bulgária esetében észlelhető: Románia is vonzza a magyarországi vásárlókat, akik egyre gyakrabban jönnek az alacsony árak miatt. A magyarországi vásárlók szerint Romániában sok minden olcsóbb: a hús, a zöldség, az olaj és a kozmetikumok is.
Ismét drágították a benzint és a gázolajat a romániai kőolajipari társaságok, idén immár hatodjára. Az üzemanyag ára az év eleje óta több mint 30 banival emelkedett.
Cătălin Predoiu kijelentette, hogy a teljes jogú schengeni tagság elnyerésével Románia uniós csatlakozása teljessé és visszavonhatatlanná vált.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!