A Dunán átívelő, Giurgiut Ruszéval összekötő Barátság hídon rengetegen kelnek át naponta
Fotó: Giurgiu-Rusze Barátság híd/Wikipédia
Egyre több romániai jár Bulgáriába tankolni és bevásárolni az alacsonyabb árak miatt. Bulgária vonzó célpont, ugyanis a benzin, a gázolaj, a dohány és az élelmiszer is kevesebbe kerül, mint Romániában.
2025. január 23., 19:392025. január 23., 19:39
2025. január 23., 19:422025. január 23., 19:42
A schengeni övezethez való teljes körű csatlakozást, azaz január 1-jét követően naponta ötezer autó megy át a Giurgiut Ruszéval összekötő Barátság hídon a Dunán, a dél-romániaiak közül sokan Bulgáriában intézik bevásárlásaikat. Egyre többen kelnek átígy a Dunán, főként azért, hogy megtankolják autóikat, cigarettát és élelmiszert vásároljanak, mivel a szomszédos országban érezhetően olcsóbbak ezek a termékek – írta a digi24.ro hírportál.
Mindez jelentősen alacsonyabb a romániai árakhoz képest, hiszen nálunk a standard gázolaj literenkénti ára 7,70 lej, míg a benziné 7,50-7,60 lej között mozog.
Az év eleje óta naponta mintegy 5000 autó kelt át a Giurgiut a bolgár Rusze várossal összekötő hídon: ez a szám több mint kétszerese a tavalyi év azonos időszakában regisztráltnak, amikor csak 2000 jármű haladt át a hídon. Mivel a dohánytermékek Bulgáriában olcsóbbak, mint Romániában, ezért is sokan járnak át a szomszédos országba.
A percekig tartó várakozás kevésnek számít ahhoz képest, hogy nyáron mennyi ideig kell rostokolni a híd mellett. Tavaly több mint 360 ezer autó haladt át a Giurgiu-Rusze hídon. A szomszédos országban történő bevásárlások jelensége nemcsak Bulgária esetében észlelhető: Románia is vonzza a magyarországi vásárlókat, akik egyre gyakrabban jönnek az alacsony árak miatt. A magyarországi vásárlók szerint Romániában sok minden olcsóbb: a hús, a zöldség, az olaj és a kozmetikumok is.
Ismét drágították a benzint és a gázolajat a romániai kőolajipari társaságok, idén immár hatodjára. Az üzemanyag ára az év eleje óta több mint 30 banival emelkedett.
Cătălin Predoiu kijelentette, hogy a teljes jogú schengeni tagság elnyerésével Románia uniós csatlakozása teljessé és visszavonhatatlanná vált.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!