A Dunán átívelő, Giurgiut Ruszéval összekötő Barátság hídon rengetegen kelnek át naponta
Fotó: Giurgiu-Rusze Barátság híd/Wikipédia
Egyre több romániai jár Bulgáriába tankolni és bevásárolni az alacsonyabb árak miatt. Bulgária vonzó célpont, ugyanis a benzin, a gázolaj, a dohány és az élelmiszer is kevesebbe kerül, mint Romániában.
2025. január 23., 19:392025. január 23., 19:39
2025. január 23., 19:422025. január 23., 19:42
A schengeni övezethez való teljes körű csatlakozást, azaz január 1-jét követően naponta ötezer autó megy át a Giurgiut Ruszéval összekötő Barátság hídon a Dunán, a dél-romániaiak közül sokan Bulgáriában intézik bevásárlásaikat. Egyre többen kelnek átígy a Dunán, főként azért, hogy megtankolják autóikat, cigarettát és élelmiszert vásároljanak, mivel a szomszédos országban érezhetően olcsóbbak ezek a termékek – írta a digi24.ro hírportál.
Mindez jelentősen alacsonyabb a romániai árakhoz képest, hiszen nálunk a standard gázolaj literenkénti ára 7,70 lej, míg a benziné 7,50-7,60 lej között mozog.
Az év eleje óta naponta mintegy 5000 autó kelt át a Giurgiut a bolgár Rusze várossal összekötő hídon: ez a szám több mint kétszerese a tavalyi év azonos időszakában regisztráltnak, amikor csak 2000 jármű haladt át a hídon. Mivel a dohánytermékek Bulgáriában olcsóbbak, mint Romániában, ezért is sokan járnak át a szomszédos országba.
A percekig tartó várakozás kevésnek számít ahhoz képest, hogy nyáron mennyi ideig kell rostokolni a híd mellett. Tavaly több mint 360 ezer autó haladt át a Giurgiu-Rusze hídon. A szomszédos országban történő bevásárlások jelensége nemcsak Bulgária esetében észlelhető: Románia is vonzza a magyarországi vásárlókat, akik egyre gyakrabban jönnek az alacsony árak miatt. A magyarországi vásárlók szerint Romániában sok minden olcsóbb: a hús, a zöldség, az olaj és a kozmetikumok is.
Ismét drágították a benzint és a gázolajat a romániai kőolajipari társaságok, idén immár hatodjára. Az üzemanyag ára az év eleje óta több mint 30 banival emelkedett.
Cătălin Predoiu kijelentette, hogy a teljes jogú schengeni tagság elnyerésével Románia uniós csatlakozása teljessé és visszavonhatatlanná vált.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!