A Dunán átívelő, Giurgiut Ruszéval összekötő Barátság hídon rengetegen kelnek át naponta
Fotó: Giurgiu-Rusze Barátság híd/Wikipédia
Egyre több romániai jár Bulgáriába tankolni és bevásárolni az alacsonyabb árak miatt. Bulgária vonzó célpont, ugyanis a benzin, a gázolaj, a dohány és az élelmiszer is kevesebbe kerül, mint Romániában.
2025. január 23., 19:392025. január 23., 19:39
2025. január 23., 19:422025. január 23., 19:42
A schengeni övezethez való teljes körű csatlakozást, azaz január 1-jét követően naponta ötezer autó megy át a Giurgiut Ruszéval összekötő Barátság hídon a Dunán, a dél-romániaiak közül sokan Bulgáriában intézik bevásárlásaikat. Egyre többen kelnek átígy a Dunán, főként azért, hogy megtankolják autóikat, cigarettát és élelmiszert vásároljanak, mivel a szomszédos országban érezhetően olcsóbbak ezek a termékek – írta a digi24.ro hírportál.
Mindez jelentősen alacsonyabb a romániai árakhoz képest, hiszen nálunk a standard gázolaj literenkénti ára 7,70 lej, míg a benziné 7,50-7,60 lej között mozog.
Az év eleje óta naponta mintegy 5000 autó kelt át a Giurgiut a bolgár Rusze várossal összekötő hídon: ez a szám több mint kétszerese a tavalyi év azonos időszakában regisztráltnak, amikor csak 2000 jármű haladt át a hídon. Mivel a dohánytermékek Bulgáriában olcsóbbak, mint Romániában, ezért is sokan járnak át a szomszédos országba.
A percekig tartó várakozás kevésnek számít ahhoz képest, hogy nyáron mennyi ideig kell rostokolni a híd mellett. Tavaly több mint 360 ezer autó haladt át a Giurgiu-Rusze hídon. A szomszédos országban történő bevásárlások jelensége nemcsak Bulgária esetében észlelhető: Románia is vonzza a magyarországi vásárlókat, akik egyre gyakrabban jönnek az alacsony árak miatt. A magyarországi vásárlók szerint Romániában sok minden olcsóbb: a hús, a zöldség, az olaj és a kozmetikumok is.
Ismét drágították a benzint és a gázolajat a romániai kőolajipari társaságok, idén immár hatodjára. Az üzemanyag ára az év eleje óta több mint 30 banival emelkedett.
Cătălin Predoiu kijelentette, hogy a teljes jogú schengeni tagság elnyerésével Románia uniós csatlakozása teljessé és visszavonhatatlanná vált.
Idén elkezdődik mindaz, aminek beláthatatlan hatásaival hosszú évek óta riogatnak: nyugdíjba mennek az úgynevezett dekrétumgeneráció első tagjai. Mire számíthatnak az 1960-as évek végén születettek, illetve a náluk jóval fiatalabb generációk? Interjú.
Novemberben 1,306 millió közalkalmazottat tartottak nyilván, ami közel 6000-rel több, mint az előző hónapban.
Sokan felkapták a fejüket az elmúlt napokban Romániában, miután a gazdasági tevékenységek nyilvántartására szolgáló kódrendszerben (CAEN) megjelent a prostitúció is 9699-es kódszámmal.
Támogatjuk a gazdasági növekedést, és biztosítjuk a bérek és nyugdíjak kifizetését – ígérte csütörtöki Facebook-bejegyzésében Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany csütörtökön 422,7614 lejt ér, 0,36 lejjel (0,08 százalékkal) többet, mint szerdán. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Az előző banki napon jegyzett évi 5,94 százalékról 5,96 százalékra nőtt csütörtökön a lej alapú fogyasztói hitelek és a korábbi években az Első otthon program keretében igényelt kölcsönök havi törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos ROBOR.
A háztartások jövedelmét, nem pedig a fogyasztást veszik majd az energiaár-támogatás alapjául a mostani ársapka március végi kifutását követően – jelentette be Senastian Burduja elenriaügyi miniszter.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany szerdán 422,4014 lejt ér, 2,0595 lejjel (0,49 százalékkal) többet, mint kedden. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint a tavalyi harmadik negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző negyedévhez képest, Romániában azonban nőtt a deficit.
Románia 11-10-re kikap Magyarországtól a gazdasági „meccsen” egy összehasonlító elemzés szerint, mely az Eurostat januári adatai alapján, 21 szempontból vizsgálja Románia és Magyarország teljesítményét.
szóljon hozzá!