Leszavazva. A kormány figyelmen kívül hagyja a helyi közösségek fejlesztési terveit
Fotó: Barabás Ákos
Az önkormányzatok pénzügyi keretének a 2017-es szintre való maradéktalan visszaállítását, valamint a helyi és megyei infrastrukturális fejlesztésekhez szükséges pénzalapok biztosítását követeli tiltakozó közleményében az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsa.
2018. augusztus 14., 10:532018. augusztus 14., 10:53
2018. augusztus 14., 10:562018. augusztus 14., 10:56
A költségvetés-kiegészítés újra ellehetetleníti a helyi önkormányzatokat – hívja fel a figyelmet hétfői tiltakozó közleményében az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsa. Mint fogalmaznak, tiltakoznak amiatt, hogy
A szövetség szaktestülete rámutat, a mindössze egyötödnyi hozzájárulás a helyi tanácsok költségvetéséhez a múlt év végén ellehetetlenített önkormányzatok működési költségeit és béralapját csaknem 90 százalékban kipótolja ugyan, ám hatalmas űrt hagy például a megyei önkormányzatok hatáskörébe utalt gyermekvédelmi rendszer finanszírozásában.
A pénzügy, a belügy és az egészségügy a költségvetés-kiegészítés legnagyobb haszonélvezői, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a kutatási és az energetikai tárca veszít a legtöbbet a költségvetés-kiegészítés tervezete szerint.
„A tavaly év végén körvonalazódó felelőtlen közpénzügyi ámokfutás folytatásaként most nemcsak a legvédtelenebbek maradnak támogatás nélkül, de bármiféle országprojekt vagy vízió hiányát is tükrözi, ezzel egyidejűleg lesöpörve, figyelmen kívül hagyva a helyi közösségek fejlesztési terveit is. Az alkalmazottak végelkeseredésükben komolyan fontolgatják a sztrájk és a tüntetés lehetőségét” – hangsúlyozza közleményében az önkormányzati tanács.
Klaus Johannis államfő szerint a bukaresti kormány költségvetési megszorításokkal próbálja ellehetetleníteni az elnöki hivatalt, és így Románia nemzetközi kötelezettségeinek teljesítését veszélyezteti.
„Tiltakozunk az ellen, hogy a kormány továbbra is semmibe veszi Románia – 1997-ben ratifikált – Helyi Önkormányzatok Európai Chartájában vállalt kötelezettségeit, folyamatosan arra kényszerítve az önkormányzatokat, hogy Bukarestben kilincseljenek mindennapi feladataik ellátása érdekében. Ezért felszólítjuk Románia kormányát, a román politikai pártokat és az önkormányzatok romániai képviseleti testületeit, hogy járjanak el valamennyi önkormányzat pénzügyi keretének a 2017-es szintre való maradéktalan visszaállítása, valamint a helyi és megyei infrastrukturális fejlesztésekhez szükséges pénzalapok biztosítása érdekében” – szögezi le az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsa.
Amint arról korábban írtunk, a tervezett büdzsékiegészítés legnagyobb haszonélvezői a pénzügy, a belügy és az egészségügy, míg a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a kutatási és az energetikai tárca veszít a legtöbbet.
Jelentős a veszélye annak, hogy Románia nem tudja tartani a tervezett 3 százalékos költségvetési hiánycélt – figyelmeztet a bukaresti Pénzügyi Tanács féléves jelentése.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!