Egyszerre jellemzi a munkanélküliség és a munkaerőhiány is a romániai piacot: a paradox helyzet kapcsán felmerülő kérdéseknek kiemelt szerepük lesz a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) 25. Közgazdász Vándorgyűlésén – jelentették be az október 14. és 16. között sorra kerülő rendezvényt beharangozó keddi kolozsvári sajtótájékoztatójukon a szervezők.
2016. szeptember 20., 17:162016. szeptember 20., 17:16
Kerekes Kinga, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) docense a Krónikának kifejtette: Magyarországhoz hasonlóan Romániában is jellemző, a szakképzett informatikusokból olyannyira nagy a hiány, hogy a cégek sokszor saját költségükön képeznek át bölcsészeket IT-szakemberekké. Az elvándorlás miatt viszont olyan, alacsony képzettséget igénylő állást sem tudnak betölteni a vállalkozások, mint a takarítói vagy a pénztárgép-kezelői.
A Közgazdász Vándorgyűlésen Kerekes Kinga arról tart majd előadást: hogyan lehetséges, hogy egyes szakmákban egyszerűen nincs elég munkavállaló, ugyanakkor sok az állástalan az országban. A szakértők szerint ez a probléma Románia és Magyarország mellett nyugat-európai államokban is jellemző.
Csatlós Pál, az RMKT elnöke hozzátette: a bukaresti rendezvényen arról is szó lesz, hogy a vállalkozásokat hogyan tudnak megbirkózni a helyzettel – ide kapcsolódik az a kérdés is, hogy mikor lesznek a hazai bérek olyan szinten, ami már az otthonmaradást ösztönzi az emigrálás helyett.
Forte vagy piano?
Csatlós Pál arról is beszámolt: először fordul elő az RMKT fennállása óta, hogy Erdélyen kívül rendezik meg a rangos eseményt. Ez annak tudható be, hogy mintegy három éve működik a fővárosban a közgazdász társaság helyi szervezete, amely máris jelentős gazdasági projekteket kezdeményezett. Ilyen például az Az a szép elnevezésű vásár, ahol a székelyföldi termékeket népszerűsítik.
A bukaresti fiókszervezett szeretett volna egy jelentősebb rendezvényt is vendégül látni, erre most lehetőségük nyílik. Az idei szakmai fórum címe: Forte vagy piano? Románia gazdasági fejlődésének kilátásai. Öt szekcióban tartanak előadásokat és szakmai beszélgetéseket, és 200–250 érdeklődőre számítanak. A szervezők remélik: a nagyobb távolság ellenére a légi összeköttetésnek köszönhetően Erdélyből is viszonylag egyszerű Bukarestbe eljutni. Az érdeklődők október 11-ig regisztrálhatnak a rendezvényre.
Neves előadók tartanak előadásokat
Mikó Gergely, az RMKT ügyvezető elnöke elmondta: a rendezvényen átadják a Gróf Wesselényi Miklós nevét viselő szakmai díját is, és elismerésben részesülnek a kéthavonta megjelenő Közgazdász Fórum szakmai folyóirat legtehetségesebb fiatal szerzői is.
A vándorgyűlésen előadást tart többek között Steven van Groningen, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója és Daradics Kinga, a Mol Románia ügyvezető igazgatója is. A munkaerőpiacon kívül szó lesz a pénzpiacokról, vállalkozásokról, és ezúttal új szekciót is szerveznek Lehetőségek és kockázatok külföldi szemmel címmel, amelynek keretében angol nyelven zajlanak a bemutatók.
Kerekes Kinga szerint a vándorgyűlés elsődleges célja, hogy az elméletet ütköztessék a gyakorlattal, a rendezvényen ugyanakkor remek alkalom a szakemberek közötti kapcsolatteremtésre.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!