A vendégmunkásokat szállító vonatokon szigorú óvintézkedéseket foganatosítanak
Fotó: MTI/Mónus Márton
Áldását adta a bukaresti kormány romániai idénymunkásokat nyugat-európai országokba szállító különvonatok üzemeltetésére, ennek megfelelően már vasárnap elindulhatnak az Ausztria által igényelt idősgondozók az országból.
2020. május 08., 16:082020. május 08., 16:08
2020. május 08., 23:302020. május 08., 23:30
A bukaresti szállításügyi minisztérium pénteken jelezte: kibocsátotta a rendeletet, amellyel engedélyezte különvonatok indítását a járványügyi helyzet idején más európai államokba román idénymunkásokkal. A vasúti folyosó jóváhagyása a munkaügyi és a külügyi tárcával folytatott konzultációt követően történt meg, a szabályozásra pedig a szükségállapot romániai életbe léptetése óta kibocsátott katonai rendeleteknek történő megfelelés érdekében volt szükség.
Karoline Edtstadler osztrák európai ügyekért felelős miniszter a múlt hónap végén már kész tényként tálalta, hogy napokon belül ezer romániai idénymunkás vállalhat idősgondozást az alpesi országban a bécsi, a bukaresti és a budapesti hatóságok által kötött, a koronavírus-járvány idején foganatosított korlátozások enyhítéséről szóló megállapodás értelmében. A tárcavezető által hivatkozott megállapodás alapján már május 2-ától utaztak volna a dolgozók vonattal Magyarországon keresztül Ausztriába, hogy ott idős személyeket ápoljanak, gondozzanak. Lucian Bode román közlekedési miniszter azonban akkor cáfolta, hogy megkötötték az egyezséget, szerinte az osztrák fél – a bukaresti nagykövetségen keresztül – csak április végén kereste meg hivatalosan az ügyben a bukaresti hatóságokat.
Vasárnap indul az első két szerelvény Temesvárról
Vasárnap este indul az első két különvonat Temesvárról, amely az osztrák idősgondozásban dolgozó román vendégmunkásokat szállítja Bécsbe – közölte pénteken a román állami vasúttársaság (CFR). A következő vonatpár május 13-án veszi fel a temesvári Északi Pályaudvaron az ausztriai idősgondozásra jelentkező, az osztrák fél által beszervezett romániai munkavállalókat. Az osztrák ÖBB szövetségi vasúttársasággal közösen üzemeltetett hálókocsi-szerelvények mindegyikén 350-350 férőhelyet alakítanak ki. A koronavírus-járvány miatt szükséges óvintézkedések betartásának érdekében az öt román és ugyanennyi osztrák vagonra valamennyi utas kizárólag a közegészségügyi hatóság engedélyével, és maszkban szállhat fel, emellett ajánlott az egyszer használatos kesztyű használata is. A román hatóságok egyik feltétele, hogy az osztrák fél megfelelő számú vendégmunkás számára foglaljon helyet a szerelvényeken.
Ausztriában 33 ezer embernek van szüksége állandó gondozásra, ám a pandémia miatt foganatosított utazási korlátozások nyomán jelentős deficit állt elő a vendégmunkások terén. Az ottani idősgondozói ellátásban mintegy 65 ezer, elsősorban szlovákiai és romániai nő dolgozik, a határok lezárása azonban megakadályozta, hogy a vendégmunkások rotációban váltsák egymást. A bécsi kormányzati illetékesek korábbi beszámolója szerint az idősgondozók érdekképviseletét ellátó osztrák kereskedelmi kamara megbízásából az osztrák vasúti társaság (ÖBB) heti rendszerességgel, éjszaka közlekedő járatokat indítana Bécsből Temesvárra, majd onnan vissza; az utazási költségeket a munkáltatók állják.
Fotó: MTI/Vajda János
Bár volumenében kisebb, a mostani megállapodás hasonlít a bukaresti és a berlini kormány hetekkel ezelőtti egyezményére, amelynek keretében ebben az időszakban mintegy százezer romániai idénymunkás vállalt mezőgazdasági munkát Németországban. Ott elsődlegesen a roppant népszerű spárgát kell leszüretelniük, majd következik az eper. Kiutazásuk visszhangos botrányt váltott ki, miután a spárgaszedők első, egy hónappal ezelőtti transzportjakor több százan zsúfolódtak össze a kolozsvári repülőtér terminálja előtt. Azóta életét vesztette a dél-németországi Bad Krozingen közeli farmon dolgozó 57 éves román férfi, akinek szervezetében utólag kimutatták a koronavírust, egy németországi vágóhídon pedig több száz romániai vendágmunkás megfertőződött.
59 éves korában elhunyt az Alexandrion Group alapítója, Nawaf Salameh – közölte az üzletember családja.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
1 hozzászólás