A vendégmunkásokat szállító vonatokon szigorú óvintézkedéseket foganatosítanak
Fotó: MTI/Mónus Márton
Áldását adta a bukaresti kormány romániai idénymunkásokat nyugat-európai országokba szállító különvonatok üzemeltetésére, ennek megfelelően már vasárnap elindulhatnak az Ausztria által igényelt idősgondozók az országból.
2020. május 08., 16:082020. május 08., 16:08
2020. május 08., 23:302020. május 08., 23:30
A bukaresti szállításügyi minisztérium pénteken jelezte: kibocsátotta a rendeletet, amellyel engedélyezte különvonatok indítását a járványügyi helyzet idején más európai államokba román idénymunkásokkal. A vasúti folyosó jóváhagyása a munkaügyi és a külügyi tárcával folytatott konzultációt követően történt meg, a szabályozásra pedig a szükségállapot romániai életbe léptetése óta kibocsátott katonai rendeleteknek történő megfelelés érdekében volt szükség.
Karoline Edtstadler osztrák európai ügyekért felelős miniszter a múlt hónap végén már kész tényként tálalta, hogy napokon belül ezer romániai idénymunkás vállalhat idősgondozást az alpesi országban a bécsi, a bukaresti és a budapesti hatóságok által kötött, a koronavírus-járvány idején foganatosított korlátozások enyhítéséről szóló megállapodás értelmében. A tárcavezető által hivatkozott megállapodás alapján már május 2-ától utaztak volna a dolgozók vonattal Magyarországon keresztül Ausztriába, hogy ott idős személyeket ápoljanak, gondozzanak. Lucian Bode román közlekedési miniszter azonban akkor cáfolta, hogy megkötötték az egyezséget, szerinte az osztrák fél – a bukaresti nagykövetségen keresztül – csak április végén kereste meg hivatalosan az ügyben a bukaresti hatóságokat.
Vasárnap indul az első két szerelvény Temesvárról
Vasárnap este indul az első két különvonat Temesvárról, amely az osztrák idősgondozásban dolgozó román vendégmunkásokat szállítja Bécsbe – közölte pénteken a román állami vasúttársaság (CFR). A következő vonatpár május 13-án veszi fel a temesvári Északi Pályaudvaron az ausztriai idősgondozásra jelentkező, az osztrák fél által beszervezett romániai munkavállalókat. Az osztrák ÖBB szövetségi vasúttársasággal közösen üzemeltetett hálókocsi-szerelvények mindegyikén 350-350 férőhelyet alakítanak ki. A koronavírus-járvány miatt szükséges óvintézkedések betartásának érdekében az öt román és ugyanennyi osztrák vagonra valamennyi utas kizárólag a közegészségügyi hatóság engedélyével, és maszkban szállhat fel, emellett ajánlott az egyszer használatos kesztyű használata is. A román hatóságok egyik feltétele, hogy az osztrák fél megfelelő számú vendégmunkás számára foglaljon helyet a szerelvényeken.
Ausztriában 33 ezer embernek van szüksége állandó gondozásra, ám a pandémia miatt foganatosított utazási korlátozások nyomán jelentős deficit állt elő a vendégmunkások terén. Az ottani idősgondozói ellátásban mintegy 65 ezer, elsősorban szlovákiai és romániai nő dolgozik, a határok lezárása azonban megakadályozta, hogy a vendégmunkások rotációban váltsák egymást. A bécsi kormányzati illetékesek korábbi beszámolója szerint az idősgondozók érdekképviseletét ellátó osztrák kereskedelmi kamara megbízásából az osztrák vasúti társaság (ÖBB) heti rendszerességgel, éjszaka közlekedő járatokat indítana Bécsből Temesvárra, majd onnan vissza; az utazási költségeket a munkáltatók állják.
Fotó: MTI/Vajda János
Bár volumenében kisebb, a mostani megállapodás hasonlít a bukaresti és a berlini kormány hetekkel ezelőtti egyezményére, amelynek keretében ebben az időszakban mintegy százezer romániai idénymunkás vállalt mezőgazdasági munkát Németországban. Ott elsődlegesen a roppant népszerű spárgát kell leszüretelniük, majd következik az eper. Kiutazásuk visszhangos botrányt váltott ki, miután a spárgaszedők első, egy hónappal ezelőtti transzportjakor több százan zsúfolódtak össze a kolozsvári repülőtér terminálja előtt. Azóta életét vesztette a dél-németországi Bad Krozingen közeli farmon dolgozó 57 éves román férfi, akinek szervezetében utólag kimutatták a koronavírust, egy németországi vágóhídon pedig több száz romániai vendágmunkás megfertőződött.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
1 hozzászólás