A svájci kormány aktiválta a személyek szabad mozgásáról szóló, országa és az EU közötti szerződés védzáradékát, amelynek értelmében korlátozza a Bulgáriából és Romániából érkező munkavállalók belépését az országba – közölte szerdán a svájci szövetségi tanács (Bundesrat).
2017. május 11., 12:282017. május 11., 12:28
2017. május 11., 13:242017. május 11., 13:24
Az EU és Svájc között jelenleg érvényben levő szerződés értelmében az EU-országok állampolgárai megkötések nélkül vállalhatnak munkát és telepedhetnek le az alpesi országban.
Az MTI közölte, a megállapodás ugyanakkor tartalmaz egy olyan záradékot, mely lehetővé teszi Svájc számára, hogy egyoldalúan és korlátozott ideig kvótákat vezessen be bizonyos feltételek mellett. A bolgár és román munkavállalók a szabad mozgásról szóló megállapodás átmeneti időszakának vége óta, azaz 2016 június 1-je óta rendelkeznek teljes körű mozgásszabadsággal az EU-n belül.
A svájci kormány ezt azzal magyarázta, hogy az említett uniós tagállamok állampolgárai egyértelműen átlépték az engedélyekkel kapcsolatban megállapított küszöbértéket. A kormány a védzáradékot nem aktiválta a rövid távú tartózkodásra jogosító engedélyek esetében.
A Svájcban dolgozó bolgár és román állampolgárok leginkább idényjellegű munkákat vállalnak az alpesi országban. 2016-ban mintegy 3300-an vándoroltak ki Svájcba Romániából és Bulgáriából, ami kétszerese a 2015-ös számadatnak. Ez pont ellenkező tendenciát mutat a Svájcba az EU más tagországaiból kivándorlók számához képest.
Közleményben adott hangot sajnálatának a svájci döntéssel kapcsolatban a bukaresti külügyminisztérium, amelynek államtitkára, George Ciamba mindezt szóban is közölte a berni kollégájával, Pascale Baerswyl-lel folytatott telefonbeszélgetés során. A bukaresti külügyi tárca szerint a svájci kormány döntése ellentétes azzal a hozzájárulással, amit a közép-európai országban élő – többségében magasan képzett – románok nyújtanak a helyi munkaerőpiacnak.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!