Fotó: Pinti Attila
Románia a rönkfa Európai Unión kívüli exportjának betiltását fontolgatja a masszív illegális erdőkitermelés megakadályozása érdekében – jelentette be Costel Alexe, a bukaresti liberális kormány környezetvédelmi minisztere.
2019. december 06., 15:392019. december 06., 15:39
2019. december 06., 15:402019. december 06., 15:40
A tárcavezető a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, ezt azt intézkedést az EU-tagállamokon belül nem teszik lehetővé a szabad piacra vonatkozó uniós jogszabályok. Alexe közölte, a román államot tízmillió köbméter, illegálisan kivágott fa után 500 millió eurós kárt szenved. Véget kell vetni az illegális fakitermelésnek Klaus Johannis államfő szerint is, aki közölte: maga is hangsúlyos szerepet kíván vállalni ebben.
Az elnöktől csütörtök esti sajtótájkoztatóján megkérdezték, hogy a környezetvédelmi miniszterrel folytatott egyeztetésen volt-e szó az illegális fakivágásokról, illetve hogy tervezi-e a nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) elé vinni a témát.
Johannis hozzátette, a miniszter több javaslattal állt elő, amelyek egy részét törvénybe kell foglalni, a másik része pedig miniszteri rendelettel gyakorlatba ültethető, és rövidtávon javíthat a helyzeten. Erre a problémára a kormánynak kell megoldást találnia, nem a CSAT-nak – véli az elnök. Johannis ugyanakkor hozzátette, korábban a védelmi tanács elfogadott egy kerethatározatot ezzel kapcsolatban, „az ebbe foglaltakat azonban nem ültették gyakorlatba, mert a Szociáldemokrata Párt (PSD) valójában nem akarta”. „A PSD mindent megtett, hogy védje a másik felet, a környezetvédelmi minisztériumnak azonban most határozott és világos intézkedéseket kell hoznia az erdők, a természet és végső soron az állami költségvetés érdekében is” – mutatott rá az államfő.
Costel Alexe környezetvédelmi miniszter egyébként nemrég arról beszélt, hogy az illegális fakitermelés mértéke sokkal aggasztóbb, mint azt sejteni lehetett, az országban évente kidöntött mintegy 38,6 millió köbméter famennyiségből ugyanis 20 milliót törvénytelenül vágnak ki. A Greenpeace korábbi kimutatása szerint a túlzott mértékű legális fakitermelés, illetve a falopások és a visszaélések miatt Románia – ahol még több mint hatmillió hektárnyi területet borít erdő, ebből több mint félmillió hektár érintetlen terület – három hektárnyi erdőt veszít óránként, az elmúlt két évtizedben pedig közel 400 ezer hektárnyi erdős területet radíroztak le a térképről.
A bukaresti hatóságok néhány évvel ezelőtt már felfüggesztették a rönkáru, a tűzifa és a fűrészáru exportját, ám az intézkedés mindössze három hónapig tartott. A román parlamentben idén beterjesztett újabb törvénytervezet 2020 januárjától tíz évre tiltaná be a feldolgozásra váró fa kivitelét, ám a javaslatot még nem bocsátották szavazásra, elsősorban a fakitermelők ellenlobbija miatt, szerintük ugyanis az intézkedés nyomán több tízezer munkahely szűnhet meg (az országban évente 5,5 millió köbméter fűrészárut állítanak elő).
Felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport az amerikai vámemelések miatt.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
szóljon hozzá!