Florin Cîțu: nem tervezi a kormány a fizetések vagy nyugdíjak lefaragását
Fotó: Román pénzügyminisztérium
Florin Cîțu pénzügyminiszter azt mondja, a rá hivatkozva felröppent hírekkel ellentétben nem készülnek a közalkalmazottak fizetésének lefaragására.
2020. április 02., 16:572020. április 02., 16:57
Cáfolta csütörtökön Florin Cîțu pénzügyminiszter az előző este szárnyra kapott híreszteléseket, amelyek szerint az Orban-kormány a közalkalmazottak fizetésének lefaragására készülne. A kijelentést neki tulajdonították a bukaresti román nyelvű sajtóorgánumok, miután arról beszélt, hogy
„A költségvetést már úgy dolgoztuk ki, hogy befagyasztottuk a köztisztviselők fizetését, az étkezési pótlékot, az üdülési csekkek értékét. Olyan intézkedéseket hoztunk, amelyek csökkentik a büdzsére nehezedő nyomást. Nem tudtuk, hogy jön ez a válság, de én óvatosan kezelem a pénzügyeket. Több forgatókönyvről tárgyalok a miniszterelnökkel. Meglátásom szerint az alapelv a szolidaritás” – válaszolta a pénzügyi tárca vezetője, amikor a Realitatea Plus hírtelevízió műsorában arról kérdezték, hogy előfordulhatnak-e a közszférát érintő intézkedések, mint a fizetések vagy az alkalmazások befagyasztása.
Florin Cîțu csütörtökön a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva leszögezte:
Arra a kérdésre, hogy szóba jöhet-e a közszféra átszervezése olyan körülmények között, hogy a magánszférában csaknem 800 000 személyt küldtek kényszerszabadságra, a pénzügyminiszter azt mondta, nincs szó erről, pedig – tette hozzá – a közszféra nem hatékony. Cîțu szerint most minden erőfeszítésük az egészségügyben kialakult válság megoldására irányul. Jelezte egyúttal:
Annak kapcsán pedig, hogy a napokban felmerült, a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordulhat a bukaresti kormány ahhoz, hogy a költségvetésbe foglalt, illetve a válság nyomán szükségessé vált kiadások fedezéséhez szükséges pénzösszeget biztosítani tudja, Cîțu a Hotnews.ro hírportál kérdésére azt mondta, jelenleg nincs szüksége Romániának egy ilyen megállapodásra. Azt viszont elismerte, hogy a költségvetési hiányt finanszírozni kell, és a belföldi források mellett azt is keresik, hogy mely nemzetközi hitelintézeteknek van ajánlatuk válság idejére, de egyúttal azt ígérte, hogy csakis olyan hitelezővel kötnek megállapodást, amely nem szab feltételeket.
„Finanszíroznunk kell ezt a hiányt, a pénznek hasznos időn belül el kell jutnia az emberekhez. Elég stresszesek már így is amiatt, hogy kényszerszabadságra küldték őket, nem kellene pluszban stresszelnünk őket azzal, hogy azon gondolkozzanak, valóban megkapják-e azt a pénzt. Emellett biztosítanunk kell, hogy a nyugdíjakat és a fizetéseket időben tudjuk utalni” – részletezte a pénzügyminiszter.
Érkeznek a segélyek a támogatásra
Az eddig rendelkezésre álló adatok szerint a vendéglátásban érdekelt vállalkozások – szállodák, vendéglők, kávézók –, a készruhagyártók és a kereskedelemben tevékenykedő cégek alkalmazottait érinti a leginkább a koronavírus-járvány miatt kialakult válság, legalábbis ezeken a területeken tevékenykedő vállalkozók kérték a legnagyobb számban felfüggesztett munkaszerződésű munkavállalóik számára a 75 százalékos állami támogatást. Mint Victor Picu, az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség (ANOFM) elnöke elmondta, a kérvények benyújtásának első, szerdai napján 70 000 alkalmazottra nyújtottak be kérést.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!