Kevesebb pénzt fordíthat a CFR felújításokra
Fotó: Pinti Attila
Hatalmas pénzösszeget veszít a Román Vasúttársaság (CFR) a sínfelújításra szánt európai uniós alapokból, miután 800 millió euró értékben nem sikerült szerződéseket kötni három évvel a versenytárgyalást elindítását követően.
2019. december 17., 15:492019. december 17., 15:49
A Román Vasúttársaság infrastruktúráért felelős ágazata (CFR Infrastructură) elveszíti a Brassó és Segesvár közötti sínfelújításra szánt európai uniós finanszírozás legalább 30 százalékát, miután
A román közszolgálati rádió (Radio România Actualități) értesülései szerint két, összesen 86 kilométeres szakaszról van szó: a Brassó és Apáca, valamint a Kaca és Segesvár között futó sínpárokról.
Sajtóértesülések szerint a történtek nyomán az Európai Bizottság belement egy kétéves halasztásba, így az eredetileg megítélt pénzösszeg mintegy 70 százalékát legalább megkaphatja Románia.
„Az első és a harmadik szakasz versenytárgyalását valamikor 2016-ban, a másodikét 2017-ben írták ki. Az óvások fázisánál tartunk, romániai bíróságokon. Sikerült szakaszokra osztani, így az első és harmadik szakasz számára biztosítani tudjuk az eredetileg leszerződött összeg 70 százalékának megfelelő finanszírozást, nagyjából 600 millió eurót” – magyarázta a rádió műsorában Marius Chiper, a Román Vasúttársaság infrastruktúráért felelős ágazatának vezérigazgatója. Hozzátette: a vállalat illetékesei abban bíznak, hogy lezárulnak a fellebbezések, és 2020 februárjáig alá is tudják írni a szerződéseket a vasútfelújítási munkálatokra.
Az Európai Bizottság az Apáca és Kaca közötti szakasz esetében is elfogadta a kétéves halasztást, és a 2,7 milliárd lejre becsült költségeket 92 százalékban fogja finanszírozni.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
Nemcsak Kolozsvárt vagy Temesvárt, hanem Debrecent is felülmúlja bizonyos téren Nagyvárad a Körös-parti megyeszékhely polgármesteri hivatala szerint.
Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!