Fotó: Haáz Vince
Nagyjából félmillió romániai dohányos marad szerdától kedvenc füstölgője nélkül, miután egy európai uniós irányelv miatt eltűnt a boltok polcairól minden „pattintós” mentolos vagy más ízesítésű cigaretta.
2020. május 19., 18:072020. május 19., 18:07
2020. május 19., 19:092020. május 19., 19:09
Az amúgy az Európai Unió összes tagállamára – beleértve a duty free boltokat – érvényes irányelvet a romániai jogrendbe átültető, 2016/201-es számú törvény május 20-án lép hatályba, ezért kedd estig a dohányipari cégek kötelesek voltak visszavonni a cigarettaárusító helyekről a jogszabály hatálya eső termékeket. A boltok ellátása is lassult, vagy teljesen le is állt – már a múlt héten nagyon sok helyen hiánycikknek számított több márka mentolos verziója.
Viszont a gyártók elmondása szerint a visszavonást megnehezítette a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot, majd a veszélyhelyzet, ugyanis számos árusítóhely erre a periódusra lehúzta a redőnyt. Mivel sok áru van még a polcokon, a gyártók azt szeretnék, ha a kormány meghosszabbítaná a visszahívási időszakot, főként olyan körülmények között, hogy kérniük kell az államtól a bevont cigarettamennyiség után kifizetett jövedéki adó visszafizetését.
Hiszen a környező, nem EU-tagállamokban ezentúl is kaphatóak lesznek ezek a termékek. „Precedenst teremtettek, betiltottak egy terméket a közegészségügy – »az új vallás«, ahogyan nemrég valaki meghatározta – nevében. Ez torzítja a kereslet és a kínálat viszonyát, a szabad piacgazdaság törvényeit, amelyek a demokrácia alapelvei. És az egyik legfontosabb elv a választáshoz való jog. Ezen alapul a demokrácia – a szavazástól a fogyasztásig, és a termelésig” – fakadt ki a Mediafax hírügynökségnek nyilatkozva az egyik dohányipari vállalat meg nem nevezett képviselője.
A dohányipar amúgy nagy hozzájárulója az államkasszának, csak idén márciusban 1,5 milliárd lejnyi adót fizettek be az ágazatban tevékenykedő vállalatok.
Érdekesség ugyanakkor, hogy az ízesítést csak a „klasszikus” cigaretták esetében tiltotta be az EU, a hevített vagy elektromos termékek esetében továbbra is maradnak a mentolos verziók.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!