Fotó: Brassó Megye Tanácsa
Politikai leckeként értékelte Adrian Ioan Veștea, a Brassó Megyei Tanács elnöke, hogy a háromszéki politikusok pénzt kérnek a kormánytól a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér építésére.
2019. február 03., 14:362019. február 03., 14:36
2019. február 04., 10:272019. február 04., 10:27
A repülőtér nemcsak Brassó megye, hanem az egész térség fejlődését szolgálja,
– szögezte le Facebook-bejegyzésében Veștea.
Az ügy előzménye, hogy Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke azt nyilatkozta, arra kérték az RMDSZ csúcsvezetőségét, az idei költségvetésről zajló tárgyalásokon kezeljék prioritásként a brassói repülőteret, és a büdzsében különítsenek el pénzt a beruházásra. „Nem feltétlenül háromszéki fejlesztés, de az egész térség számára létfontosságú, olyan regionális program, amely Háromszéknek, Székelyföldnek gazdasági hasznot hoz. Ezért kértük, hogy a politikai egyeztetések során, a szövetség támogassa, hogy ennek a beruházásnak a finanszírozása kerüljön be az idei országos költségvetésbe” – szögezte le Tamás Sándor.
Hozzátette, Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármesterrel levélben fordulnak Viorica Dăncilă miniszterelnökhöz, amelyben pénzt kérnek a repülőtérre, és támogatják a brassóiak követeléseit. A közgyűlés elnöke azzal érvelt, hogy 2017-ben Bukarestbe 1,5 millió turista látogatott, miközben Brassóba 1,2 millió, olyan körülmények között, hogy a Brassóba érkezők is kénytelenek voltak a fővárosi repülőtéren leszállni.
– mutatott rá Tamás Sándor. Szerinte bizonyított, hogy a repülőtér 60 kilométeres körzetében ugrásszerűen megélénkül a turizmus és a gazdaság, ehhez mérten kell fejleszteni az infrastruktúrát, és az idegenforgalomban érdekelt vállalkozások is fel kell készüljenek, javítva a szolgáltatásaik minőségét.
Grüman Róbert, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke úgy véli, a repülőtér beindulása után megkétszereződik a Háromszékre érkező vendégek száma. Felidézte, hogy az elmúlt öt évben 10 százalékos növekedés volt tapasztalható: tavaly hivatalosan 100 ezer turista fordult meg Háromszéken, akik 500 ezer vendégéjszakát töltöttek a megyében.
Amint arról beszámoltunk, a Brassó Megyei Tanács már decemberben hivatalos beadvánnyal fordult a kormányhoz, kérve, hogy a repülőtér részfinanszírozása bekerüljön az idei költségvetésbe. Rámutattak, bár Romániában ötven éve a brassói az első újonnan épülő repülőtér, eddig még egyetlen lej állami támogatást sem kapott, miközben 2006 és 2018 között kizárólag Brassó megye költségvetéséből 32,6 millió eurót fordítottak a beruházásra.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!