Fotó: Pixabay
Kikéri a brassói lakosság véleményét Allen Coliban polgármester annak kapcsán, hogy több európai nagyvároshoz hasonlóan kitiltsák-e a dízel autókat a Cenk alatti városból.
2021. március 24., 11:432021. március 24., 11:43
2021. március 24., 11:472021. március 24., 11:47
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) színeiben megválasztott elöljáró Facebook-bejegyzésben számolt be arról, hogy Brassó vezeti azoknak a romániai városoknak a toplistáját, amelyek a legtöbbet tesznek a légszennyezettség visszaszorítása érdekében, és egyúttal újabb intézkedésekre tett javaslatot, amelyeknek köszönhetően tovább lehetne javítani a város levegőjének minőségét.
– fogalmazott Allen Coliban a posztban, amelyben a Romániai Egészségügyi Megfigyelő (Observatorul Român de Sănătate) szervezet által készített rangsorra hivatkozott. Amúgy valóban hosszú még az út, hiszen
Fotó: Facebook/Allen Coliban
Allen Coliban a Facebook-posztban aláhúzta, a toplista összeállítói szerint a levegő minőségének meghatározásában döntő szerep jut a városi tömegközlekedésnek.
– írta a brassói elöljáró.
Idézte egyúttal azokat az ajánlásokat is, amelyeket a jelentés készítői javasolnak a városok polgármestereinek a levegő minőségének jobbá tétele érdekében. Szerepel közöttük:
• a kerékpárral vagy elektromos járművekkel való közlekedés bátorítása;
• olyan zónák kijelölése, ahová csak a legkevésbé szennyező járművek hajthatnak be;
• adómentesség a kevéssé szennyező autók után;
• a közösségi közlekedés korszerűsítése, vagyis a régi járművek kivonása a forgalomból, helyettük kevésbé szennyező eszközök beszerzése;
• a dízelautók közlekedésének betiltása a város területén (mint Athénban, Brüsszelben, Berlinben, Madridban, Párizsban).
Allen Coliban hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az intézkedések egy részét már foganatosították is Brassóban, és
Ha a kivitelezés az ütemterv szerint alakul, az év végére működőképes lehet a brassói nemzetközi repülőtér. Az utasterminál is megépült már, a létesítményben az utolsó simításokat végzik, Adrian-Ioan Veştea, a Brassó megyei önkormányzat elnöke szerint a beruházás „jó úton halad”.
Miután biztosította a Cenk alatti város lakosait, hogy számára és az USR–PLUS helyi önkormányzati képviselői számára prioritást jelent ebben a mandátumban a szennyezés elleni közdelem,
A Facebook-bejegyzéshez érkezett kommentek között számos olyant találunk, amelyben a lakosok arra irányítják rá a figyelmet, hogy ebben vagy abban a városrészben mennyire szennyezett a levegő. Többen jelzik, hogy hiába vezetnek be zöld tömegközlekedést a városban, ha
Mások készek lennének támogatni a dízelautók kitiltását a városból, ám arra is ráirányítják a figyelmet, hogy a jövedelmek szintje nem összehasonlítható a nyugati városokban élőkével, így ma a legtöbben nemigen keresnek annál többet, mint ami elegendő egy használt, többéves dízelautó megvásárlásához.
Van, aki felteszi a kérdést, hogy mi történjen azokkal a dízelautókkal, amelyekkel megfelelnek a környezetvédelmi szabványoknak.
Vannak továbbá olyanok, akik felháborítónak nevezik, hogy a polgármester „az egyszerű polgárokon” kéri számon a légszennyezést, amikor a gyárak által kibocsátott füst szaga áramlik be az otthonokba.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!