Fotó: Facebook/Ilie Bolojan
Nagyváradon elkezdődtek a nemzetközi repülőtér bővítési munkálatai, melyek befejeztével kétszeresére nő a légikikötő utasfelvételi kapacitása – jelentette be szerdán Ilie Bolojan, a repülőteret működtető Bihar megyei önkormányzat elnöke.
2023. június 28., 14:072023. június 28., 14:07
Összesen 212,84 millió lejes beruházással építenek új utasterminált, és bővítik a kifutópályát. A jórészt az Európai Unió és a román kormány támogatásával megvalósuló beruházás finanszírozási szerződését 2022 végén írta alá a közlekedésügyi minisztérium. A megye vezetésének ez volt az utolsó lehetősége, hogy uniós forrásokat hívjon le repülőtér-bővítési munkálatokra, amelyeket év végére be is kell fejezni – írta közösségi oldalán Ilie Bolojan. Ennek elősegítéseként teljesen átengedték a helyszínt a kivitelezőnek,
A beruházás részeként a meglévő terminált új épületszárnnyal toldják meg a schengeni és nem schengeni országokba induló és onnan érkező utasok számára. Az új terminálnak köszönhetően a repülőtér utasfelvételi kapacitása duplájára nő, a jelenlegi 400 helyett óránként 800 utast lesz képes fogadni – közölték korábban.
A fejlesztési projekt keretében meghosszabbítják a bekötőutakat, bővítik a parkolókat, és repülőgép-jégtelenítő berendezést is beszereznek.
– vetítette előre Ilie Bolojan.
Mint ismeretes, a váradi repülőtéren az elmúlt években folyamatosan voltak fejlesztések, a légitársaságok viszont – a hatóságok folyamatos erőfeszítése ellenére – továbbra is elkerülik. A Ryanair másodszor is megszüntette váradi járatait, így jelenleg egyetlen menetrend szerinti külföldi járat van a nemzetközi reptéren – az Aeroitalia az olaszországi Forliba viszi és hozza az utasokat. Ezen kívül a Tarom román állami légitársaság Bukarestbe működtet menetrend szerinti belföldi járatokat, a külföldi járatok zöme pedig jelenleg a törökországi és egyiptomi célpontú charterjáratokra korlátozódik.
A szállítás- és infrastrúraügyi minisztérium csütörtökön aláírta a Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér utastermináljának bővítését célzó 212,84 millió lej értékű finanszírozási szerződést – közölte Sorin Grindeanu a Facebookon.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!