Fotó: Barabás Ákos
Csaknem 22 ezer közalkalmazottnak lesz kisebb fizetése az új bérezési törvény alkalmazása, illetve a társadalombiztosítási hozzájárulásnak a munkáltatóról a munkavállalóra történő átruházása miatt.
2018. február 05., 16:112018. február 05., 16:11
Mint Sebastian Oprescu, a Közalkalmazottak Országos Szakszerszervezetének (SNFP) elnöke hétfőn elmondta, egyes minisztériumi dolgozóknak és a dekoncentrált intézmények alkalmazottainak fizetése akár 40 százalékkal is kisebb lehet. Azt mondta, érintett lesz valamennyi minisztérium, a leginkább pedig a külügyi, a belügyi és a közlekedésügyi tárca alkalmazottai sínylik meg. Többnyire vezetői tisztségben levőkről van szó, irodavezetőtől felfelé.
A szakszervezeti vezető magyarázata szerint a bérek csökkenésének oka, hogy a közalkalmazottak egységes bérezését célzó törvény által bevezetett bértábla korlátozó jellegű.
– szögezte le Oprescu.
Felhívta ugyanakkor arra is a figyelmet, hogy a minimálbér emelése miatt oda jutottak, hogy ugyanannyit keres a szakképzett és a szakképzetlen munkaerő is. Annak kapcsán, hogy a szociálliberális kormány minduntalan azt hangoztatta, hogy egyetlen fizetés sem fog csökkenni, a szakszervezeti vezető leszögezte: „a politikusoknak szokása, hogy minden alap nélkül ígérgetnek. Megmutatjuk majd nekik a decemberi és a februári bércédulát, és lássuk, majd akkor mit mondanak.
Úgy véli, az elégedetlenség egyértelműen tiltakozó akcióba fognak torkollni. „Van egy alkotmánybírósági döntés, ami tiltja az állami foglalkoztatónak, hogy csökkentse a fizetéseket, hacsak nincs válság, vagy a csökkentés tovább tart három hónapnál” – szögezte le Sebastian Oprescu.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
1 hozzászólás