Látványos ugrással folytatta csütörtökön is a növekedést valamennyi irányadó bankközi kamatláb, a román jegybank illetékesei szerint azonban nincs ok pánikra. Azt viszont ők is elismerik, hogy gond lehet a törlesztéssel.
2018. július 06., 09:392018. július 06., 09:39
Miközben csütörtökön is folytatta a látványos növekedést valamennyi irányadó bankközi kamatláb, a Román Nemzeti Bank (BNR) illetékesei arról beszéltek, hogy a ROBOR éppen ott van most, ahol lennie kell a többi makrogazdasági mutatóval összefüggésben. A jegybank csütörtök délelőtt azt közölte, hogy
A jelzáloghitelek havi részletének kiszámításakor használt hathavi ROBOR eközben az előző napi 3,39 százalékról 3,46 százalékra, a kereskedelmi bankok által egymásnak nyújtott kölcsön törlesztőrészletének meghatározásakor alkalmazott kilenchavi ROBOR pedig 3,40 százalékról 3,48 százalékra ugrott.
„A ROBOR jelen pillanatban éppen ott van, ahol lennie kell, alakulása teljesen természetes” – jelentette ki az elmúlt időszak egyik legintenzívebben mediatizált témája kapcsán egy csütörtöki bankárkonferencián Liviu Voinea, a román jegybank alelnöke, aggodalmának adva hangot egyúttal amiatt, hogy a növekvő kamatok milyen hatással lesznek a lakosság és a vállalatok törlesztőképességére. Felszólalásában kiemelte, hogy a növekvő kamatok mellett is bővült a hitelezés az elmúlt egy évben.
A ROBOR értéke ebben az intervallumban váltakozhat, de persze ez nem jelenti azt, hogy nem aggaszt bennünket, hogy milyen hatással bírhat a gazdaságra, főként a lakosság és a vállalatok törlesztőképességére” – fogalmazott a jegybanki illetékes.
Hozzátette: a ROBOR alakulása a hitelszerződések 60 százalékát befolyásolja. „Decemberben már azt tanácsolták a hitelintézeteknek és a kölcsönt igénylőknek egyaránt, hogy fordítsák figyelmüket a fix kamatozású hitelkonstrukciók felé. Ezek a kölcsönök az elmúlt hat hónapban a jelzáloghitelek körében 6 százalékról 27 százalékra tornázták fel magukat, míg a fogyasztási kölcsönöknél 60 százalékról 80 százalékra nőtt az arányuk” – illusztrálta a trendek alakulását a román jegybank alelnöke.
Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank elnöke is megszólalt a témában. A szerdai kamatdöntő ülést követően arról értekezett, hogy az irányadó bankközi kamatlábnak meg kell közelítenie az inflációs ráta értékét – ettől pedig nagyon messze áll, hiszen míg a pénzromlás üteme eléri az 5 százalékot, addig a különböző futamidejű ROBOR-ok 3 és 3,5 százalék között váltakoznak. A jegybankelnök leszögezte, a BNR-nél abban bíznak, minél alacsonyabb szinten ér majd össze a két mutató. Megjegyezte azonban egyúttal, hogy
Éppen ezért nyugalomra intett mindenkit, hangsúlyozva, hogy a 3,20 százalék körüli ROBOR nem „mumus”, ráadásul nem történelmi csúcsra hágott a mutató, alig valamivel több, mint 3 éve hasonló értéken állt.
A ROBOR függvényében törlesztő polgárok azonban így is nagyon megérzik, hogy a tavaly ilyenkor egy százalék alatti szintről ma már 3 százalék fölé emelkedett a kamatláb. Azoknak például, akik 2012-ben az Első otthon program keretében vásároltak maguknak lakást, és 30 éves futamidőre a maximális 60 000 eurónak megfelelő összegre vettek fel jelzáloghitelt, havi 1229 lej törlesztőrészletet kell most fizetniük a banknak – ez az összeg nagyjából 300 lejjel magasabb, mint amit egy éve kellett törleszteniük.
A legtöbbet, 1731 lejt 2012 decemberében kellett fizetni, a következő évben viszont a felére esett a kamatláb értéke, és a törlesztőrészlet is csak egy hajszálnyival volt magasabb 1300 lejnél. Három éve pedig 1000 lej körüli értékre süllyedt a befizetendő havi összeg, ami tavaly ősszel indult újra növekedésnek.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
szóljon hozzá!