Látványos ugrással folytatta csütörtökön is a növekedést valamennyi irányadó bankközi kamatláb, a román jegybank illetékesei szerint azonban nincs ok pánikra. Azt viszont ők is elismerik, hogy gond lehet a törlesztéssel.
2018. július 06., 09:392018. július 06., 09:39
Miközben csütörtökön is folytatta a látványos növekedést valamennyi irányadó bankközi kamatláb, a Román Nemzeti Bank (BNR) illetékesei arról beszéltek, hogy a ROBOR éppen ott van most, ahol lennie kell a többi makrogazdasági mutatóval összefüggésben. A jegybank csütörtök délelőtt azt közölte, hogy
A jelzáloghitelek havi részletének kiszámításakor használt hathavi ROBOR eközben az előző napi 3,39 százalékról 3,46 százalékra, a kereskedelmi bankok által egymásnak nyújtott kölcsön törlesztőrészletének meghatározásakor alkalmazott kilenchavi ROBOR pedig 3,40 százalékról 3,48 százalékra ugrott.
„A ROBOR jelen pillanatban éppen ott van, ahol lennie kell, alakulása teljesen természetes” – jelentette ki az elmúlt időszak egyik legintenzívebben mediatizált témája kapcsán egy csütörtöki bankárkonferencián Liviu Voinea, a román jegybank alelnöke, aggodalmának adva hangot egyúttal amiatt, hogy a növekvő kamatok milyen hatással lesznek a lakosság és a vállalatok törlesztőképességére. Felszólalásában kiemelte, hogy a növekvő kamatok mellett is bővült a hitelezés az elmúlt egy évben.
A ROBOR értéke ebben az intervallumban váltakozhat, de persze ez nem jelenti azt, hogy nem aggaszt bennünket, hogy milyen hatással bírhat a gazdaságra, főként a lakosság és a vállalatok törlesztőképességére” – fogalmazott a jegybanki illetékes.
Hozzátette: a ROBOR alakulása a hitelszerződések 60 százalékát befolyásolja. „Decemberben már azt tanácsolták a hitelintézeteknek és a kölcsönt igénylőknek egyaránt, hogy fordítsák figyelmüket a fix kamatozású hitelkonstrukciók felé. Ezek a kölcsönök az elmúlt hat hónapban a jelzáloghitelek körében 6 százalékról 27 százalékra tornázták fel magukat, míg a fogyasztási kölcsönöknél 60 százalékról 80 százalékra nőtt az arányuk” – illusztrálta a trendek alakulását a román jegybank alelnöke.
Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank elnöke is megszólalt a témában. A szerdai kamatdöntő ülést követően arról értekezett, hogy az irányadó bankközi kamatlábnak meg kell közelítenie az inflációs ráta értékét – ettől pedig nagyon messze áll, hiszen míg a pénzromlás üteme eléri az 5 százalékot, addig a különböző futamidejű ROBOR-ok 3 és 3,5 százalék között váltakoznak. A jegybankelnök leszögezte, a BNR-nél abban bíznak, minél alacsonyabb szinten ér majd össze a két mutató. Megjegyezte azonban egyúttal, hogy
Éppen ezért nyugalomra intett mindenkit, hangsúlyozva, hogy a 3,20 százalék körüli ROBOR nem „mumus”, ráadásul nem történelmi csúcsra hágott a mutató, alig valamivel több, mint 3 éve hasonló értéken állt.
A ROBOR függvényében törlesztő polgárok azonban így is nagyon megérzik, hogy a tavaly ilyenkor egy százalék alatti szintről ma már 3 százalék fölé emelkedett a kamatláb. Azoknak például, akik 2012-ben az Első otthon program keretében vásároltak maguknak lakást, és 30 éves futamidőre a maximális 60 000 eurónak megfelelő összegre vettek fel jelzáloghitelt, havi 1229 lej törlesztőrészletet kell most fizetniük a banknak – ez az összeg nagyjából 300 lejjel magasabb, mint amit egy éve kellett törleszteniük.
A legtöbbet, 1731 lejt 2012 decemberében kellett fizetni, a következő évben viszont a felére esett a kamatláb értéke, és a törlesztőrészlet is csak egy hajszálnyival volt magasabb 1300 lejnél. Három éve pedig 1000 lej körüli értékre süllyedt a befizetendő havi összeg, ami tavaly ősszel indult újra növekedésnek.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!