Eugen Teodorovici pénzügyminiszter a „románok érdekeinek védelmével” indokolta a banki különadót
„Mohósági illeték” néven különadót vet ki a román kormány 2019-től a pénzintézetekre, amelyeknek a bankközi hitelkamatláb mértéke alapján számolják fel az illetéket. Jövőre befagyasztják a földgáz árát.
2018. december 18., 20:422018. december 18., 20:42
2018. december 18., 22:242018. december 18., 22:24
A kormányzati intézkedéseket beharangozó keddi sajtótájékoztatóján Eugen Teodorovici pénzügyminiszter azzal indokolta a bankok megadóztatását, hogy európai szinten Romániában tesznek szert legnagyobb profitra a pénzintézetek.
Ismertetése szerint egy banknak nem kell „mohósági illetéket” fizetnie, ha az általa megszabott 3 és 6 hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) mértéke legtöbb 1,5 százalékos. Ha a kamatláb 1,5 és 2 százalék között mozog, a különadó 0,2, ha 2 és 2,5 százalék között, akkor 0,4 százalékra rúg majd, és fokozatosan emelkedik. A kormány számításai szerint az intézkedés nyomán legkevesebb 3,6 milliárd lej folyik be az állami költségvetésbe.
A kormányzati bejelentés előzménye, hogy Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az alakulat országos tanácsának vasárnapi ülésén mondott beszédében éles támadást intézett a bankok ellen. A képviselőház elnöki tisztségét is betöltő politikus szerint a pénzintézetek nem támogatják a román nemzetgazdaságot, ezért a kormánynak olyan intézkedéseket kell foganatosítania, amelyek „kordában tartják” őket, és rákényszerítik arra is, hogy az itt megtermelt profit után Romániában adózzanak, ne adóparadicsomokban vagy a származási országukban.
Eugen Teodorovici kedden felhívta a figyelmet arra, hogy a bankok előszeretettel fektetik biztonságos államkötvényekbe a pénzüket, mintsem a reálgazdaságot finanszírozzák, így a romániai cégek szerinte drágábban jutnak hitelekhez, mint külföldi versenytársaik. „A magánszemélyeknek folyósított hiteleknél a bankok 8 százalék körüli kamatot alkalmaznak, míg a betétekre alig 2 százalék körüli kamatot fizetnek” – példázta a bankok „kapzsiságát” a miniszter.
Eugen Teodorovici pénzügyminiszter azt is bejelentette, hogy a román kormány a következő három évben megawattóránként 68 lejben megszabja a fölgáz árának felső határát a lakossági és ipari fogyasztók esetében. Ezen túlmenően a kötelező magánnyugdíjalapok esetében lehetővé akarják tenni, hogy a befizető a nyugdíjkorhatár elérése előtt (de legalább ötéves nyugdíjalapi tagság után) kétszázalékos illetékfizetési kötelezettség terhe mellett kivehesse pénzét az alapból.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!