Eugen Teodorovici pénzügyminiszter a „románok érdekeinek védelmével” indokolta a banki különadót
„Mohósági illeték” néven különadót vet ki a román kormány 2019-től a pénzintézetekre, amelyeknek a bankközi hitelkamatláb mértéke alapján számolják fel az illetéket. Jövőre befagyasztják a földgáz árát.
2018. december 18., 20:422018. december 18., 20:42
2018. december 18., 22:242018. december 18., 22:24
A kormányzati intézkedéseket beharangozó keddi sajtótájékoztatóján Eugen Teodorovici pénzügyminiszter azzal indokolta a bankok megadóztatását, hogy európai szinten Romániában tesznek szert legnagyobb profitra a pénzintézetek.
Ismertetése szerint egy banknak nem kell „mohósági illetéket” fizetnie, ha az általa megszabott 3 és 6 hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) mértéke legtöbb 1,5 százalékos. Ha a kamatláb 1,5 és 2 százalék között mozog, a különadó 0,2, ha 2 és 2,5 százalék között, akkor 0,4 százalékra rúg majd, és fokozatosan emelkedik. A kormány számításai szerint az intézkedés nyomán legkevesebb 3,6 milliárd lej folyik be az állami költségvetésbe.
A kormányzati bejelentés előzménye, hogy Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az alakulat országos tanácsának vasárnapi ülésén mondott beszédében éles támadást intézett a bankok ellen. A képviselőház elnöki tisztségét is betöltő politikus szerint a pénzintézetek nem támogatják a román nemzetgazdaságot, ezért a kormánynak olyan intézkedéseket kell foganatosítania, amelyek „kordában tartják” őket, és rákényszerítik arra is, hogy az itt megtermelt profit után Romániában adózzanak, ne adóparadicsomokban vagy a származási országukban.
Eugen Teodorovici kedden felhívta a figyelmet arra, hogy a bankok előszeretettel fektetik biztonságos államkötvényekbe a pénzüket, mintsem a reálgazdaságot finanszírozzák, így a romániai cégek szerinte drágábban jutnak hitelekhez, mint külföldi versenytársaik. „A magánszemélyeknek folyósított hiteleknél a bankok 8 százalék körüli kamatot alkalmaznak, míg a betétekre alig 2 százalék körüli kamatot fizetnek” – példázta a bankok „kapzsiságát” a miniszter.
Eugen Teodorovici pénzügyminiszter azt is bejelentette, hogy a román kormány a következő három évben megawattóránként 68 lejben megszabja a fölgáz árának felső határát a lakossági és ipari fogyasztók esetében. Ezen túlmenően a kötelező magánnyugdíjalapok esetében lehetővé akarják tenni, hogy a befizető a nyugdíjkorhatár elérése előtt (de legalább ötéves nyugdíjalapi tagság után) kétszázalékos illetékfizetési kötelezettség terhe mellett kivehesse pénzét az alapból.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!