Akár a havi 4500 eurót is elérheti a nettó bér az IT-szektorban
Fotó: Pixabay.com
A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek, ugyanis tőlük származik az állásközvetítő platformra feltöltött önéletrajzok 53 százaléka – derül ki a Bestjobs hétfői közleményéből.
2025. március 25., 12:002025. március 25., 12:00
Az állásközvetítő portál adatai szerint év elejétől 52 000 állást hirdettek, és ezekre több mint 2,4 millióan jelentkeztek.
az első negyedévben 60 ezer új önéletrajzot töltöttek fel a Bestjobsra, a felhasználók 42 százaléka pedig igénybe vette a platform mesterséges intelligencia (AI/MI) szolgáltatását. A munkát kínáló cégek azonban továbbra is szigorúan szelektálnak, csak a meghirdetett állás követelményeit több mint 80 százalékban teljesítő elentkezőket hívják be állásinterjúra. Ez kihívások elé állítja a jelentkezőket, főként a műszaki és a pénzügyi ágazatban, ahol továbbra is szoros a verseny a munkahelyekért – közölte a Bestjobs.
Az üres álláshelyek aránya a múlt év utolsó negyedévében az euróövezetben 2,5 százalék, az Európai Unióban pedig 2,3 százalék volt, a tagállamok közül pedig Romániában, Bulgáriában és Lengyelországban volt a legalacsonyabb.
Magasak a fizetések az egészségügyben, a mezőgazdaság és állattenyésztés ágazatában, vagy a menedzsmentben, ahol nagy szükség van szakemberekre.
A legtöbb állást Bukarestben és a vonzáskörzetéhez tartozó Ilfov megyében, valamint Temes, Kolozs, Brassó és Iași megyében hirdették meg az első negyedévben, a kínálatban számottevő az irodai munkák aránya.
Az automatizálás miatt a munkáltatók 41 százaléka tervezi a munkaerő csökkentését 2025 és 2030 között.
A munkaerőpiac átalakulása felgyorsult a technológia és az új munkamodellek hatásáráa. A 2025-ös év sok szempontból fordulópontot jelent, mivel a mesterséges intelligencia alkalmazása és a digitális készségek fejlesztése elengedhetetlen mind a jelöltek, mind a vállalatok számára – mutatott rá Andrei Frunză, a Bestjobs vezérigazgatója.
Az Agerpres hírügynökség által idézett közlemény kitér arra is, hogy az álláskeresők a legnagyobb mértékben a rugalmasságot értékelik a munkahelyen. A távmunkát teljes mértékben kiiktatni próbáló vállalatok az alkalmazottak ellenállásába ütköztek, így a szakemberek megtartása érdekében kénytelenek voltak változtatni stratégiájukon. Ezért a platformra feltöltött álláshirdetések 28 százaléka hibrid munkavégzési lehetőséget kínál.
Miközben öt–tíz évvel ezelőtt szűkebb és tágabb ismeretségi körünkben alig akadt olyan munkavállaló, aki távmunkában vagy otthonról dolgozott volna, a pandémia olyanokat is belekényszerítettek a helyzetbe, akik soha nem áhítoztak erről.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!